190981-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af totalrådgiveraftaler vedrørende renovering af Vildtbanegård I
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af totalrådgiveraftaler vedrørende renovering af Vildtbanegård I
Beschreibung: Udbud med forhandling
Interne Kennung: Udbud af totalrådgiveraftaler vedrørende renovering af Vildtbanegård I
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Efter modtagelse af de indledende tilbud afholder Boligselskabet individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med Boligselskabet. Forhandlingerne er opdelt i to møder: præsentation af tilbud og forhandlingsmøde. Efter forhandlingerne kan Boligselskabet udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Boligselskabet yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Boligselskabet udbyder totalrådgivning til renovering af Boligselskabets etageboliger i afdelingen Vildtbanegård I. Etageboligerne er beliggende Gildbrovej 1-68, 2635 Ishøj. Projektet vedrører helhedsrenovering og er et støttet byggeprojekt. Helhedsplanen fik skema A-godkendelse i december 2024 af Landsbyggefonden. Totalrådgiveraftalen er betinget af, at der opnås skema B godkendelse. Etageboligerne består af 4 etager samt kælder og strækker sig over 600 boliger. Bebyggelsen er opført i årene 1970-1971, og der blev etableret boliger på 4. sal i forbindelse med tagudskiftning i 1990’erne. Facaderne blev renoveret omkring 2010, men facadepartiet blev ikke udskiftet i den forbindelse. Udbuddet vedrører totalrådgivning med henblik på udførelse af renoveringen af etageboligerne. Renoveringen omfatter primært nye altanfacadepartier og udskiftning af badeværelserne i alle boliger i stueetagen til og med 3. sal samt renovering af overflader og aptering af badeværelserne på 4. sal. Der skal ligeledes ske renovering af faldstammer og vandføring i lejlighederne, omlægning af brugsvandsinstallation fra krybekælder til loftsrum, udskiftning af varmtvandsbeholder samt udskiftning/renovering af elinstallationer i badeværelserne. Endvidere omfatter renoveringen tilpasning, indregulering og vedligeholdelse af det eksisterende udsugningsanlæg, opretning af kviste og kvistvinduer, partiel udskiftning af ovenlysvinduer samt udskiftning af udvalgte indvendige døre. Helhedsplanen omfatter også forbedring af et udeareal, men dette forventes ikke at være omfattet af den udbudte totalrådgiveraftale. Etageboligerne indeholder asbest i fliseklæb og lofter i badeværelserne, ligesom facadebrystningspladerne under vinduerne indeholder asbest. Opgaven indeholder derfor også håndtering af dette. Under helhedsrenoveringen skal der ske genhusning af afdelingens beboere, dog ikke 4. sals boligerne, som forventes at blive renoveret, mens de er beboet. Projektets nærmere omfang fremgår af Bilag B Ydelsesbeskrivelse, Bilag C Projektbeskrivelse samt Totalrådgiveraftalen. Totalrådgiveraftalen er baseret på ABR 18 og Ydelsesbeskrivelsen for Byggeri og Landskab (YBL 18).