191072-2025 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten – Hovedentreprisekontrakt vedr. afd. 49 - Håndværkerparken, Renovering af boliger
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Hovedentreprisekontrakt vedr. afd. 49 - Håndværkerparken, Renovering af boliger
Beschreibung: Projektet omfatter renovering af ALBOA’s afd. 49 Håndværkerparken IV, bestående af 134 boliger, 1-2 plans lejeboliger i forskellig størrelse og typer. Opgaven udbydes i hovedentreprise. Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Vorherige Bekanntmachung: 388332-2023
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Projektet omfatter renovering af ALBOA’s afd. 49 Håndværkerparken IV, bestående af 134 boliger, 1-2 plans lejeboliger i forskellig størrelse og typer. Afdelingen er beliggende i Højbjerg og er opført i 1987-1988. Afdelingen er opført med bærende bagvægge i helvægselementer og formure i tegl. Etageadskillelser i betonelementer med strøgulv/klinker, samt traditionelt sadeltag belagt med gule tagsten. Facaderne har mange karnapper o.l. der er beklædt med forskellige materialer. Der er ikke kælder under husene. Arbejdet omfatter b.la. renovering af klimaskærm på bebyggelsen med nye teglbeklædninger inkl. under-tag, ny facadebeklædninger, vinduer og døre i træ/alu. Indvendigt renoveres badeværelserne. Der etableres ventilationsanlæg i alle boliger og flere mindre renoveringer af øvrige tekniske installationer. Link til afd. 49: https://www.alboa.dk/find-afdeling/afdeling?companyno=1&departmentno=49 Opgaven udbydes i hovedentreprise. Hovedentreprisen omfatter alle ydelser til fuldt færdigt byggeri i henhold til udbudsmaterialet og på baggrund af ovenstående. Beboer genhuses ikke og vil dermed være til stede under renoveringen. Projektet og den udbudte entreprise beskrives mere detaljeret i det øvrige udbudsmateriale.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44100000 Baustoffe und Zubehör, 45100000 Baureifmachung, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45211000 Bauarbeiten für Mehrfamilienhäuser und Einfamilienhäuser, 45262500 Maurerarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45400000 Baufertigstellung, 71247000 Beaufsichtigung der Bauarbeiten, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 45330000 Installateurarbeiten