See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Heavy lifting robot
Beschreibung: DTU Construct agter at indkøbe en industriel robotarm samt tilhørende skinnesystem til montering af robotarmen fra ABB A/S til brug i eksperimentelle forskningsaktiviteter. Udstyret skal anvendes til 3D-betonprint af vægge og emner i stor skala. Det indkøbte system skal kunne integreres og arbejde sammen med en tidligere indkøbt robotarm samt tilhørende kontrolpult. Det ønskede system besidder en række specifikke tekniske egenskaber, som er nødvendige for at sikre fuld kompatibilitet med det eksisterende udstyr. 1. Systemets kontrolpult benytter programmeringssproget RAPID til styring af robotarmen, hvilket er kompatibelt med allerede udviklet proprietær software på DTU. Dette muliggør direkte integration i de eksisterende forskningsopsætninger uden behov for omfattende omprogrammering eller systemtilpasning. 2. Derudover er brugerfladen på teach-pendant samt robotbane- og simuleringsværktøjerne på PC identiske med det allerede installerede udstyr. Dette reducerer eller eliminerer behovet for yderligere oplæring af nuværende og kommende brugere af systemet. 3. Endelig kan systemet serviceres og vedligeholdes inden for rammerne af de allerede indgåede serviceaftaler med leverandøren. Dette sikrer en ensartet vedligeholdelsesstruktur og reducerer både driftsmæssige og administrative omkostninger.
Interne Kennung: 10805
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42997300 Industrieroboter
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 1 Stück