191286-2025 - Ergebnis
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af bygherrerådgivning i forbindelse med en ny brandstation i Viborg
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af bygherrerådgivning i forbindelse med en ny brandstation i Viborg
Beschreibung: Den udbudte kontrakt omfatter bygherrerådgivning i forbindelse med en ny brandstation i Viborg. Midtjysk Brand og Redning har igennem mange år erfaret at brandstationen i Viborg ikke lever op til nutidens standarder. Det er derfor besluttet at bygge en ny brandstation på samme sted som den eksisterende på Industrivej 3 i Viborg. Projektet er afgrænset i forbindelse med involvering af anden rådgiver i 2023-24. Materialet, som er udarbejdet i den forbindelse er bilagt udbudsmaterialet og er kun vejledende. Projektets omfang skal efter indgåelse af kontrakt om bygherrerådgivning verificeres og afgrænses i samarbejde med bygherre og stationens brugere. Projektet er afgrænset efter gennemførelse af tilstandsvurdering og udarbejdelse af flere mulighedsstudier. Det anbefalede mulighedsstudie omfatter: • Fortsat drift under byggeri i flere af de eksisterende bygninger • Nybyggeri af 2.325 m2 • Ombygning og renovering af bygning 1 omfattende 924 bruttoetagemeter samt 538 m2 i kælder • Nedrivning af 1.383 m2 bygninger. I øvrigt henvises til udbudsmaterialets Bilag 7.1-7.7. Bygherrerådgiver skal gennemføre et udbud, hvor de konkurrerende totalentreprenører også får mulighed for at optimere på det projektideen / det valgte volumenstudie. Der er afsat 90 mio. kr. til projektet.
Vorherige Bekanntmachung: 618044-2024
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Begrænset udbud med prækvalifikation
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Der henvises til pkt. 2.1. Der henvises yderligere til det samlede udbudsmateriale.
Interne Kennung: Ny brandstation i Viborg
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau