2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om specialkørsel af børn til/fra Solsikken
Beschreibung: Kontrakten omfatter ruteplanlægning og specialkørsel af børn til/fra Solsikken. Solsikken er et dagtilbud for både almen vuggestue og børnehave, og for børn visiteret efter § 83 i Barnets Lov, jf. lovbekendtgørelse nr. 282 af 17. marts 2025. Kontrakten om specialkørsel kan benyttes af de børn mellem 0 – 7 år, der er visiteret til specialkørsel på grund af betydelig og varigt nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne, med særligt behov for støtte. Når et barn visiteres til specialkørsel, kan det ske både i forbindelse med opstart i Solsikken, men også undervejs, såfremt familiens situation ændres. Specialkørsel bliver bevilget uden anden kendt stopdato end udskrivning af dagtilbuddet. Specialkørsel af det enkelte barn er dermed fortløbende indtil andet meldes ud. Formålet med Kontrakten er at sikre en effektiv, sikker og pålidelig specialkørsel for visiterede børn. Børnene skal transporteres til/fra barnets adresse/r i Guldborgsund Kommune og til/fra Solsikken. Leverandøren skal foretage ruteplanlægningen på grundlag af Kundens datagrundlag i form af oplysninger om børnenes behov, herunder brug af hjælpemidler samt særlig bagage, adresselister, ankomsttider, afhentningstider mv. Transporttiden må for det enkelte barn maksimalt udgøre 60 minutter. Passagerer under specialkørslen må kun være de visiterede børn, der skal køres til/fra Solsikken samt deres eventuelle ledsagere. Specialkørsel af børn skal gennemføres på alle hverdage, herunder også de tre hverdage før påske, dagen efter Kristi Himmelfartsdag og nytårsaftensdag den 31. december. Tidsrum undtaget for specialkørsel er helligdage, grundlovsdag og juleaftensdag.
Interne Kennung: 26-007057
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens §§ 56 og 57, jf. lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025. Al kommunikation vedrørende udbuddet skal ske via det elektroniske udbudssystem EU-supply, jf. afsnit 11.1. Guldborgsund Kommune er som ordregivende myndighed ansvarlig for, at udbuddet gennemføres i overensstemmelse med udbudslovgivningen, herunder at de grundlæggende principper om gennemsigtighed og ligebehandling respekteres under udbudsprocessen. Tilbudsgiver må derfor påregne, at den ordregivende myndighed vil afvise tilbud, der er fejlbehæftede eller mangelfulde. Det er tilbudsgivers risiko, at tilbuddet afgives i overensstemmelse med udbudslovgivningen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60140000 Bedarfspersonenbeförderung
5. Los
Los: LOT-0000