2. Verfahren
Verfahren
Titel: Boligrenovering af afdeling 22 - Hadsten
Beschreibung: Hadsten Boligforening ønsker at renovere 115 stk. ud af i alt 135 almene familieboliger i Afdeling 22 beliggende ved Hadbjergvej/Hovedbjergvej i Hadsten. Renoveringen tager sit udspring i en godkendt helhedsplan og gennemføres med støtte fra Landsbyggefonden. De udbudte 115 boliger ligger fordelt i tre boligblokke, tre rækkehuse og fem klyngehuse. Renoveringsopgaven består overordnet i ombygning til 36 stk. boliger for opnåelse af tilgængelighed inkl. forbedring af adgangsforhold med ny elevatorer og altangange. Hertil kommer modernisering af 79 stk. boliger på forskellige niveauer, som indbefatter facaderenovering, efterisolering af gavle, åbning af altaner, etablering af behovstyret ventilation og udskiftning af el- og vvs-installationer. I terræn renoveres bl.a. p-pladser ved de to blokke med tilgængelige boliger, og der renoveres kloak i udvalgte områder. Den ordregivende myndighed forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på grundlag af de første bud uden at indgå forhandlinger Prækvalificerede tilbudsgivere skal aflevere / uploade berigtiget ESPD inden offentliggørelse af vinder. Der er sociale klausuler forbundet med udbuddet. Udbuddet åbnes på udbudsportalen den 6. maj 2024.
Vorherige Bekanntmachung: 264700-2024
Interne Kennung: LOT-001
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Boligrenovering af Afdeling 22 - Hadsten
Beschreibung: Hadsten Boligforening ønsker at renovere 115 stk. ud af i alt 135 almene familieboliger i Afdeling 22 beliggende ved Hadbjergvej/Hovedbjergvej i Hadsten. Renoveringen tager sit udspring i en godkendt helhedsplan og gennemføres med støtte fra Landsbyggefonden. De udbudte 115 boliger ligger fordelt i tre boligblokke, tre rækkehuse og fem klyngehuse. Renoveringsopgaven består overordnet i ombygning til 36 stk. boliger for opnåelse af tilgængelighed inkl. forbedring af adgangsforhold med ny elevatorer og altangange. Hertil kommer modernisering af 79 stk. boliger på forskellige niveauer, som indbefatter facaderenovering, efterisolering af gavle, åbning af altaner, etablering af behovstyret ventilation og udskiftning af el- og vvs-installationer. I terræn renoveres bl.a. p-pladser ved de to blokke med tilgængelige boliger, og der renoveres kloak i udvalgte områder. Den ordregivende myndighed forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på grundlag af de første bud uden at indgå forhandlinger Prækvalificerede tilbudsgivere skal aflevere / uploade berigtiget ESPD inden offentliggørelse af vinder. Der er sociale klausuler forbundet med udbuddet.
Interne Kennung: LOT-01