2. Verfahren
Verfahren
Titel: Świadczenie usług w zakresie prania bielizny szpitalnej, operacyjnej i odzieży roboczej w sposób ciągły z maglowaniem, prasowaniem i odkażaniem wraz z dzierżawą bielizny pościelowej i operacyjnej.
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług w zakresie prania bielizny szpitalnej, operacyjnej i odzieży roboczej w sposób ciągły z maglowaniem, prasowaniem i odkażaniem wraz z dzierżawą bielizny pościelowej i operacyjnej.
Interne Kennung: TZ.383.22.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Jak wynika z art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320) - dalej „ustawy Pzp”, Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin 35 dni, nie krótszy jednak niż 15 dni, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Przedmiotem niniejszego zamówienia jest usługa prania, maglowania, prasowania i odkażania bielizny szpitalnej, która w warunkach placówki medycznej nie jest zwykłą usługą bytową, lecz kluczowym elementem procesu terapeutycznego i profilaktyki zakażeń szpitalnych. Bielizna szpitalna (pościelowa, operacyjna, odzież personelu) ma bezpośredni kontakt z pacjentami, w tym z osobami o obniżonej odporności oraz z ranami operacyjnymi. Brak ciągłości w dostarczaniu czystego asortymentu barierowego uniemożliwia zachowanie aseptyki i antyseptyki, co wprost prowadzi do realnego zagrożenia wystąpienia ognisk epidemicznych, zwiększenia liczby zakażeń wewnątrzszpitalnych, a w konsekwencji – zagrożenia zdrowia i życia pacjentów. Szpital funkcjonuje w trybie 24-godzinnym i nie posiada własnej infrastruktury pralniczej. Każdy dzień opóźnienia w wyłonieniu nowego wykonawcy generuje ryzyko paraliżu decyzyjnego i operacyjnego: od konieczności wstrzymania planowych operacji (brak odzieży chirurgicznej ), po brak możliwości przyjmowania nowych pacjentów na oddziały (brak czystej pościeli). Sytuacja ta uderza w prawo obywateli do nieprzerwanego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych .Bielizna brudna, skażona materiałem biologicznym, musi być poddawana procesom prania i dezynfekcji w ściśle określonych interwałach czasowych. Przetrzymywanie brudnej bielizny na terenie Szpitala przez okres wynikający ze standardowych terminów procedury przetargowej (np. 35 dni) spowodowałoby nagromadzenie odpadów niebezpiecznych biologicznie, co narusza przepisy sanitarne oraz środowiskowe, stwarzając zagrożenie dla pracowników i otoczenia placówki. Zamawiający, skracając termin, dokonał analizy rynku, z której wynika, że rynek usług pralniczych dla sektora medycznego jest rynkiem profesjonalnym i dojrzałym. Wykonawcy operujący w tej branży dysponują ujednoliconymi systemami kalkulacyjnymi, a opis przedmiotu zamówienia opiera się na standardowych, powszechnie znanych normach czystości mikrobiologicznej. W ocenie Zamawiającego wyznaczony (skrócony) termin jest wystarczający dla profesjonalnego wykonawcy do przygotowania rzetelnej oferty, a jednocześnie chroni nadrzędny interes publiczny, jakim jest bezpieczeństwo zdrowotne. Mając na uwadze powyższe, w połączeniu z krytycznym znaczeniem usługi dla bezpieczeństwa epidemiologicznego, w pełni uzasadnia zastosowanie procedury przyspieszonej. Zachowanie standardowego terminu składania ofert jest niemożliwe z uwagi na nieuchronność wystąpienia szkody w mieniu oraz zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego. Skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione, gdyż wiąże się z koniecznością szybkiego działania ze strony szpitala jako podmiotu zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp i brakiem możliwości zachowania podstawowych terminów przewidzianych w tej ustawie. Poziom skrócenia terminu nie narusza minimalnego terminu określonego w powołanym przepisie, co w trybie przetargu nieograniczonego pozwoli zachować uczciwą konkurencję. W ocenie Zamawiającego zaistniały przesłanki uzasadniające skrócenie terminu składania ofert (wystąpiła pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione) – tym samym można przyjąć, że spełnione zostały wymogi określone w art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług w zakresie prania bielizny szpitalnej, operacyjnej i odzieży roboczej w sposób ciągły z maglowaniem, prasowaniem i odkażaniem wraz z dzierżawą bielizny pościelowej i operacyjnej.2. Specyfikację asortymentowo-ilościowo-cenową przedmiotu zamówienia określa Załącznik Nr 2 do SWZ, który Wykonawca zobowiązany jest wypełnić i załączyć do oferty.