194315-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Beratung im Tief- und Hochbau – Modernisering af Museet i Tønder
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelModernisering af Museet i Tønder
BeschreibungNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for udbud af totalrådgivning vedrørende modernisering af Museet i Tønder for Museum Sønderjylland. Museum Sønderjylland udarbejdede i 2021 en helhedsplan for Museet i Tønder med fokus på optimering og modernisering af arealer og funktioner i de eksisterende bygninger, for at skabe en sammenhængende museumsoplevelse. Helhedsplanen foreslår ikke en fuldstændig renovering af hele museet, men en målrettet renovering og ombygning af udvalgte områder. Totalrådgivningsopgaven omfatter kvalificering og videreudvikling af helhedsplanen i tæt samarbejde med bygherren, baseret på følgende hovedelementer: • Etablering af en ny, centralt placeret hovedindgang • Etablering af en ny foredragssal • Etablering af et nyt undervisningslokale • Etablering af et nyt caféområde og køkken • Etablering af kontorarbejdspladser til personalet • Udvidelse af Wegner-formidlingen bl.a. gennem ombygning af det gamle pumpehus • Teknisk opgradering af museets klima- og sikkerhedsanlæg Projektet omfatter kun indvendig modernisering og ombygning samt tilpasning af udvalgte facader, ikke etablering af udearealer. Museet forventes lukket i udførelsesperioden. Parallelt med dette projekt gennemfører museet et totalentrepriseudbud på et samlet udstillingsprojekt, der skal etableres sideløbende og/eller i forlængelse af moderniseringen. Desuden har bygherre mulighed for at aktivere og benytte sig af optioner for byggeledelse (herunder arbejdsmiljøkoordinering (B) og fagtilsyn under udførelse, ved aflevering samt 1-årsgennemgang. Der henvises til projektdokumenterne i udbudsmaterialet. Totalrådgivningsudbuddet gennemføres som et udbud med forhandling iht. Udbudslovens §§ 61-66 med en forudgående prækvalifikation. Ordregiver forbeholder sig ret til ikke at gennemføre en forhandling og således tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Tidsplanen i udbuddet er tilrettelagt efter, at der ikke gennemføres en forhandlingsrunde, men tildeles på baggrund af det indledende tilbud. Såfremt der gennemføres forhandling, vil tidsplanen blive parallelforskudt tilsvarende. En økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 135, stk. 1-3, § 136, stk. 1, nr. 1.-4 samt § 134 a. Endvidere udelukkes en økonomisk aktør fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137 stk. 1, nr. 1 - 6. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Rådets forordning (EU) 2022/576 Der kan ikke tildeles kontrakt til følgende virksomheder, jf. Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. April 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine: A. Russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland B. Juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) direkte eller indirekte ejer over 50%, eller C. fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) eller b), Ligeledes kan der ikke anvendes underleverandører eller støttende enheder, der er omfattet af overstående, hvis denne aktørs bidrag udgør mere end 10% af kontraktværdien.
Interne KennungModernisering af Museet i Tønder
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbud med forhandling jf. Udbudsloven §§ 61-66
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for udbud af totalrådgivning vedrørende modernisering af Museet i Tønder for Museum Sønderjylland. Museum Sønderjylland udarbejdede i 2021 en helhedsplan for Museet i Tønder med fokus på optimering og modernisering af arealer og funktioner i de eksisterende bygninger, for at skabe en sammenhængende museumsoplevelse. Helhedsplanen foreslår ikke en fuldstændig renovering af hele museet, men en målrettet renovering og ombygning af udvalgte områder. Totalrådgivningsopgaven omfatter kvalificering og videreudvikling af helhedsplanen i tæt samarbejde med bygherren, baseret på følgende hovedelementer: • Etablering af en ny, centralt placeret hovedindgang • Etablering af en ny foredragssal • Etablering af et nyt undervisningslokale • Etablering af et nyt caféområde og køkken • Etablering af kontorarbejdspladser til personalet • Udvidelse af Wegner-formidlingen bl.a. gennem ombygning af det gamle pumpehus • Teknisk opgradering af museets klima- og sikkerhedsanlæg Projektet omfatter kun indvendig modernisering og ombygning samt tilpasning af udvalgte facader, ikke etablering af udearealer. Museet forventes lukket i udførelsesperioden. Parallelt med dette projekt gennemfører museet et totalentrepriseudbud på et samlet udstillingsprojekt, der skal etableres sideløbende og/eller i forlængelse af moderniseringen. Desuden har bygherre mulighed for at aktivere og benytte sig af optioner for byggeledelse (herunder arbejdsmiljøkoordinering (B) og fagtilsyn under udførelse, ved aflevering samt 1-årsgennemgang. Der henvises til projektdokumenterne i udbudsmaterialet. Totalrådgivningsudbuddet gennemføres som et udbud med forhandling iht. Udbudslovens §§ 61-66 med en forudgående prækvalifikation. Ordregiver forbeholder sig ret til ikke at gennemføre en forhandling og således tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Tidsplanen i udbuddet er tilrettelagt efter, at der ikke gennemføres en forhandlingsrunde, men tildeles på baggrund af det indledende tilbud. Såfremt der gennemføres forhandling, vil tidsplanen blive parallelforskudt tilsvarende. Ordregiver har til hensigt at udvælge 4 ansøgere som indbydes til at afgive tilbud. Ordregiver har til hensigt at udvælge 4 ansøgere som indbydes til at afgive tilbud. Såfremt flere end 4 ansøgere opfylder ordregivers minimumskrav til egnethed, udvælger ordregiver de ansøgere, der efterfølgende skal deltage i udbuddet på baggrund af en vurdering af ansøgerens kompetencer til at gennemføre den udbudte opgave. I forbindelse med denne vurdering lægges der vægt på relevansen af ansøgernes sammenlignelige referencer i forhold til den udbudte kontrakt, herunder navnlig følgende: Byggeri: • Ombygning og/eller renovering af eksisterende bygninger af tilsvarende omfang og kompleksitet som den udbudte opgave. • Ombygning af historiske eller bevaringsværdige byggerier • Offentligt byggeri (f.eks. kulturhuse, biblioteker, museer e.lign) Ydelser: • At totalrådgiveren dokumenterer erfaring som totalrådgiver (dette gælder ikke evt. underrådgiver) • Ingeniørrådgiver dokumenter erfaring som ingeniørrådgiver ifm. ombygning og/eller renovering af eksisterende bygninger af tilsvarende kompleksitet • Projektstyring/projekteringsledelse • Inddragelsesprocesser • Byggeledelse ifm. hovedentreprise Det vil trække ned i vurderingen af referencen, såfremt man ikke tydeligt kan vurdere referencens relevans ud fra de oplysninger, som ansøger har anført i referencen. Referencerne vil blive evalueret ud fra en helhedsvurdering og i forhold til relevans til det udbudte projekt. Motiveret ansøgningsbrev Motiveret ansøgningsbrev som beskriver ansøgers team samt ansøgers motivation og tilgang til opgaven. Det motiverede ansøgningsbrev vil blive vurderet ud fra en helhedsvurdering af virksomhedens/sammenslutningens fagligheder, profil og motivation for at deltage i udbuddet Udvælgelseskriterierne er valgt ud fra ordregivers ønske om at sikre muligheden for at opnå et varieret felt af større og mindre virksomheder.