See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indgåelse af samarbejdsaftale, købsaftale og totalentrepriseaftale vedr. opførelse af boligbyggeri i København
Beschreibung: MP Ejendomme II P/S og NSF IV Denmark Advisory ApS (Udviklerne) påtænker at opføre byggeri på ejendommen med martr. nr. 164e, en del af 3167b og 5226, Udenbys Klædebo Kvarter, København (Hovedejendommen). Byggeriet består af fysisk integrerede ejerlejligheder med forskellige typologier og ejerformer, herunder familieboliger, almene boliger, dagligvarebutik, daginstitution, storrage og erhverv samt parkering (Ejerlejligheden). 3B, Afdeling under stiftelse, c/o v/KAB (Boligorganisationen) påtænker at opføre ca. 6.368 m2 svarende til 161 almene ungdomsboliger på Hovedejendommen. Det samlede byggeri (Byggeprojektet) på Hovedejendommen nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem Udviklerne og Boligorganisationen. Der skal samtidig etableres en række fællesanlæg såsom parkeringsforhold, forsyningsforhold mv. Parterne indgår en totalentrepriseaftale om at Udviklerne opfører Byggeprojektet, og samtidig indgår parterne en samarbejdsaftale og købsaftale. Det følger af købsaftalen, at Boligorganisationen efter opførelsen erhverver Ejerlejligheden med de byrder og forpligtelser, som påhviler Hovedejendommen. Værdien oplyst i feltet "Værdien af alle kontrakter tildelt i denne meddelelse:" er inkl. moms og inkl. betaling for byggeretter og byggemodning.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 70120000 Kauf und Verkauf von Immobilien, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Der henvises til pkt. 2.1 og 6 i nærværende bekendtgørelse.