194961-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Brennstoffe – Indkøb og levering af brændstof samt indkøb på tankstationer
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb og levering af brændstof samt indkøb på tankstationer
Beschreibung: Udbuddet vedrører følgende produkter til ordregiver: Tankkort til tankstationer for indkøb af: oBenzin 95 oDiesel oTransportdiesel oOption på vask oEvt. med mulighed for hurtig ladeløsninger Levering af følgende på ordregivers adresser: oBenzin 95 oDiesel oTransportdiesel oFyringsolie oDiesel uden biodiesel – ufarvet oOption på AdBlue® oOption på Smøreolier oOption på Sprinklervæsker
Interne Kennung: 588779
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Delaftalerne udbydes som i almindeligt offentligt udbud. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på en eller flere delaftaler.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09100000 Brennstoffe
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09132000 Benzin, 09134200 Dieselkraftstoff, 09135100 Heizöl
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 - Faxe Forsyning
Beschreibung: -Tankkort til tankstationer for indkøb -Levering af brændstof ol. på ordregivers adresser -Anslået mængde: 159.643 liter årligt – 638.572 liter i aftaleperioden. -Maksimal mængde: 766.286 liter i aftaleperioden. -Forventede antal leverandører på aftalen 1 -Option: Såfremt ordregiver i aftaleperioden får opsat eget anlæg, kan mængder aftaget på tankstation helt eller delvist ændres til leveret på anlæg.
Interne Kennung: 682217
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09132000 Benzin, 09134200 Dieselkraftstoff
Menge: 638 618 Liter
Optionen:
Beschreibung der Optionen: I delaftalerne er der for ordregiver option på at konvertere hele eller dele af leverancen som vedrører tankkort på tankstationer til levering af leverancen på ordregivers adresse, såfremt ordregiver i rammeaftalens løbetid får etableret et egnet anlæg på egen grund. Nærmere beskrivelse af optionen, herunder til hvilke adresser der forventes leveres til, findes i Bilag 2 – Kravspecifikationens pkt. 1.2. samt Bilag 3 – Tilbudslisten. Leverandøren kan, såfremt det er muligt, tilbyde: • Vask på tankkort • Hurtigladning på tankkort • Levering af AdBlue® • Levering af Smøreolier • Levering af Sprinklervæsker Såfremt Leverandøren ikke kan levereydelserne som beskrevet i Bilag 2 – Kravspecifikationen, evalueres tilbudsgivers manglende tilbud i henhold til pkt. 9. Ordregiver er ikke forpligtet til at aftage de ydelser der fremgår som option.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 - Kalundborg Forsyning
Beschreibung: -Tankkort til tankstationer for indkøb -Levering af brændstof ol. på ordregivers adresser -Anslået mængde: 57.912 liter årligt – 231.648 liter i aftaleperioden. -Maksimal mængde: 277.977 liter i aftaleperioden. -Forventede antal leverandører på aftalen 1 -Option: Såfremt ordregiver i aftaleperioden får opsat eget anlæg, kan mængder aftaget på tankstation helt eller delvist ændres til leveret på anlæg.
Interne Kennung: 682218
Menge: 231 861 Liter
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 - Odsherred Forsyning
Beschreibung: -Levering af brændstof ol. på ordregivers adresser -Anslået mængde: 291.788 liter årligt – 1.167.152 liter i aftaleperioden. -Maksimal mængde: 1.400.583 liter i aftaleperioden. -Forventede antal leverandører på aftalen: 1 -Option: Tankkort til tankstationer for indkøb
Interne Kennung: 682219
Menge: 1 167 156 Liter
Beschreibung der Optionen: Ordregiver har option på at få udstedt tankkort til leverandørens tankstationer. Mængden vil være af mindre karakter og derfor vil Ordregiver i henhold til delydelsesreglen i Udbudslovens § 8, stk. 2, alternativt kunne vælge en helt anden leverandør, som kan udstede tankkort til tankstationer, uden at ordregiver handler i strid med rammeaftalen. Leverandøren kan, såfremt det er muligt, tilbyde: • Vask på tankkort • Hurtigladning på tankkort • Levering af AdBlue® • Levering af Smøreolier • Levering af Sprinklervæsker Såfremt Leverandøren ikke kan levereydelserne som beskrevet i Bilag 2 – Kravspecifikationen, evalueres tilbudsgivers manglende tilbud i henhold til pkt. 9. Ordregiver er ikke forpligtet til at aftage de ydelser der fremgår som option.