See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Microsoft Unified Enterprise and Mission Critical Support
Beschreibung: Statens IT står over for en større transition i forbindelse med indfasning af Udviklings- og Forenklingsstyrelsens it-drift i Statens IT. I forbindelse med implementeringen er det nødvendigt at softwareproducenten Microsoft er direkte tilgængelig for myndigheden ved behov for teknisk mission critical support af Azure. Idet Microsoft Danmark ApS er den eneste leverandør af Microsoft Unified Mission Critical Support med anvendelse i Danmark påtænkes kontrakten tildelt direkte til Microsoft Danmark jf. udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2, idet der af tekniske årsager er manglende konkurrence om kontrakten. Hertil kommer at Microsoft har enerettigheder til produktet, jf. udbudslovens § 80, stk. 3 nr. 3. Af disse grunde findes der ikke et rimeligt alternativ eller erstatning, hvorfor den manglende konkurrence ikke er et resultat af en kunstig indskrækning af udbudsvilkårene, jf. § 80 stk. 4. Betingelsen for gennemførelse af direkte tildeling uden udbudsproces vurderes derfor at være opfyldt.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000