2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud af rammeaftale for kiosk- og drikkevarer
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører en rammeaftale på løbende indkøb af kiosk- og drikkevarer, uden yderligere forarbejdning, til brug for kiosker, med henblik på videresalg. Desuden er indkøb af drikkevarer til særlige arrangementer, herunder repræsentationsmiddage med deltagelse fra højtstående personer, fx statsoverhoveder, ministre eller prominente udenlandske embedsfolk, omfattet. Den årlige totale volumen er estimeret til 25.000.000 DKK ekskl. moms, med en samlet anslået værdi, over 48 måneder, på 100.000.000 DKK. Volumen er udelukkende vejledende og baserer sig på historiske tal samt de forudsætninger, der er til stede på udbudstidspunktet, hvorfor de ikke kan tages som udtryk for en garanteret, fremtidig omsætningsstørrelse. Ejendomsstyrelsen forventer ikke, at omsætningen på rammeaftalen vil overstige mere end 100 % af den estimerede omsætning. Den maksimal omsætning udgør derfor den estimerede omsætning på 100.000.000 DKK med et tillæg på 100% som en buffer. Bufferen skal dække risikoen for en merudgift som følge af, at Ejendomsstyrelsens fremtidige behov overstiger de forgange års udgifter på området, f.eks. hvis antallet af værnepligtige forøges eller hvis værnepligtsperioden for den enkelte værnepligtige forlænges. Den maksimale omsætning for hele rammeaftalens løbetid er derfor 200.000.000 DKK. Det bemærkes, at Rammeaftalen er landsdækkende. Der skal således ske levering til samtlige af Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelses etablissementer i Danmark, herunder også på Bornholm. Der henvises særligt til udbudsmaterialets Bilag 2 - Etablissementsoversigt, hvoraf en oversigt fremgår over de pågældende etablissementer. For en nærmere uddybning af opgaven henvises til det samlede udbudsmateriale.
Interne Kennung: EU-udbud af rammeaftale for kiosk- og drikkevarer
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15312310 Kartoffelchips/Erdäpfelchips in verschiedenen Geschmacksrichtungen, 15320000 Frucht- und Gemüsesäfte, 15332310 Geröstete oder gesalzene Nüsse, 15332410 Trockenobst, 15500000 Molkereierzeugnisse, 15840000 Kakao; Schokolade und Süßwaren, 15842100 Schokolade, 15842200 Schokoladenerzeugnisse, 15842300 Süßwaren, 15842400 Früchte, Nüsse oder Fruchtschalen, mit Zucker haltbar gemacht, 15894300 Zubereitete Mahlzeiten, 15900000 Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse, 15930000 Weine, 15940000 Apfelwein und andere Obstweine, 15981000 Mineralwasser, 15982000 Erfrischungsgetränke, 33711700 Artikel und Zubereitungen für die Mund- und Zahnhygiene
5. Los
Los: LOT-0000