See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftaler om auktionsydelser
Beschreibung: I forlængelse af den brede politiske aftale om erstatning til minkavlere og minkfølgeerhverv berørt af COVID-19 (S, V, RV, SF og LA) blev det den 2. november 2023 besluttet, at Finansiel Stabilitet skal stå for håndteringen af de aktiver, som staten overtager fra minkfølgeerhvervene. Opgaven håndteres i praksis af Finansiel Stabilitets datterselskab, FS Ejendomsselskab A/S, som således er kontraktparten. Det forventes, at Finansiel Stabilitet vil overtage aktiver fra i alt ca. 100 minkfølgeerhverv, hvoraf hovedparten af de overtagne minkfølgeerhverv vil være beliggende i Jylland. Finansiel Stabilitet vil i det omfang det findes økonomisk forsvarligt forsøge at sælge en række af de aktiver, som Finansiel Stabilitet overtager fra minkfølgeerhvervene. Salget forventes i videst muligt omfang gennemført ved auktion. Rammeaftalen omfatter bistand til at tilrettelægge og afholde auktioner med henblik på salg af de overtagne aktiver, som vurderes at have en salgsmæssig værdi. Rammeaftalen omfatter bistand til hele salgsprocessen, herunder besigtigelse og værdiansættelse af aktiverne, herunder forud for overtagelsen af aktiverne, samt tilrettelæggelse og afholdelse af auktionen. Tilbudsgiver har endvidere mulighed for at tilbyde opbevaring af aktiverne, som Finansiel Stabilitet kan vælge at gøre brug af, hvis det findes relevant. Finansiel Stabilitet har opdelt udbuddet af auktionsydelser i to typer aktiver - særlige aktiver, dvs. rober, minkpelse og -skind, kunst, kunsthåndværk, malerier, skulpturer, antikviteter, designermøbler og -lamper, boligartikler og inventar, bl.a. tæpper og ure, med særlig designværdi, f.eks. mærkevarer og eksklusive produkter formgivet af designere eller arkitekter, andre high-end produkter og luksusvarer, og lignende genstande, og øvrige aktiver, dvs. alle aktiver, der ikke kan karakteriseres som særlige aktiver, herunder driftsmateriel, minkbure, køretøjer, produktionsmaskiner, lagerinventar, øvrigt inventar, f.eks. kontorinventar, og lignende genstande fra minkfølgeerhvervene. Nærværende udbud, der er et genudbud, omfatter alene auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver, dvs. alle aktiver, der ikke kan karakteriseres som særlige aktiver, herunder driftsmateriel, minkbure, køretøjer, produktionsmaskiner, lagerinventar, øvrigt inventar, f.eks. kontorinventar, og lignende genstande fra minkfølgeerhvervene. Rammeaftalen er inddelt i fire delaftaler - en delaftale for hvert af fire geografiske områder.
Interne Kennung: 379594
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ved udbudsbekendtgørelse nr. 574564-2024 offentliggjort den 25. september 2024 udbød Finansiel Stabilitet fem delaftaler vedrørende auktionsydelser - én delaftale om auktionsydelser vedrørende særlige aktiver og fire delaftaler om auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver. Nærværende udbud er et genudbud af de fire delaftaler om auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver. Udbuddet omfatter således ikke delaftalen om særlige aktiver.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79342400 Auktionen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79957000 Organisation von Auktionen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Rammeaftale om auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver i Region Nordjylland
Beschreibung: Rammeaftale om auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver, dvs. alle aktiver, der ikke kan karakteriseres som særlige aktiver, herunder driftsmateriel, minkbure, køretøjer, produktionsmaskiner, lagerinventar, øvrigt inventar, f.eks. kontorinventar, og lignende genstande fra minkfølgeerhvervene, i Region Nordjylland.
Interne Kennung: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tilbudsgiver har mulighed for at tilbyde opbevaring af aktiverne, som Finansiel Stabilitet kan vælge at gøre brug af, hvis det findes relevant.
Los: LOT-0002
Titel: Rammeaftale om auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver i Region Midtjylland
Beschreibung: Rammeaftale om auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver, dvs. alle aktiver, der ikke kan karakteriseres som særlige aktiver, herunder driftsmateriel, minkbure, køretøjer, produktionsmaskiner, lagerinventar, øvrigt inventar, f.eks. kontorinventar, og lignende genstande fra minkfølgeerhvervene, i Region Midtjylland.
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Rammeaftale om auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver i Region Syddanmark
Beschreibung: Rammeaftale om auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver, dvs. alle aktiver, der ikke kan karakteriseres som særlige aktiver, herunder driftsmateriel, minkbure, køretøjer, produktionsmaskiner, lagerinventar, øvrigt inventar, f.eks. kontorinventar, og lignende genstande fra minkfølgeerhvervene, i Region Syddanmark.
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: Rammeaftale om auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver i Region Sjælland og Hovedstaden
Beschreibung: Rammeaftale om auktionsydelser vedrørende øvrige aktiver, dvs. alle aktiver, der ikke kan karakteriseres som særlige aktiver, herunder driftsmateriel, minkbure, køretøjer, produktionsmaskiner, lagerinventar, øvrigt inventar, f.eks. kontorinventar, og lignende genstande fra minkfølgeerhvervene, i Region Sjælland og Hovedstaden.
Interne Kennung: Rammeaftale 4