199080-2026 - Wettbewerb
Polen – Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen – Zagospodarowanie odpadów palnych preRDF o kodzie 19 12 12 (F) z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelZagospodarowanie odpadów palnych preRDF o kodzie 19 12 12 (F) z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest usługa zagospodarowania odpadów preRDF o kodzie 19 12 12 (F) wytwarzanych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów zlokalizowanym przy ulicy Ekologicznej 1 w Białej Podlaskiej, poprzez ich odzysk i/lub recykling, w szacunkowej ilości około 4 320 Mg (słownie: cztery tysiące Megagramów) w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Podana ilość odpadów jest ilością szacunkową. Szacunku tego Zamawiający dokonał na podstawie ilości odpadów wytworzonych w jego Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w roku 2025 oraz przewidywanego strumienia odpadów komunalnych w roku 2026. Przedmiotem zamawianej usługi jest frakcja nadsitowa odpadów komunalnych wytwarzanych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej o wielkości cząstek powyżej 100 mm, odpady do zagospodarowania przekazywane będą w formie bel związanych drutem, przygotowanych na belownicy kanałowej gotowych do załadunku na naczepy typu „ruchoma podłoga”.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensZamawiający zlecił usługę zagospodarowania odpadów palnych 19 12 12 z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej na podstawie postępowania o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego znak sprawy: RDF-32/2024. (pełna dokumentacja w wersji elektronicznej znajduje się pod adresem: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1037212). Zgodnie z załącznikiem nr 1 do Umowy NR 2/RDF/2025 zawartej w dniu 03 luty 2025 w Białej Podlaskiej szacowana ilość odpadów palnych o kodzie 19 12 12 wynosiła 3600 Mg do zagospodarowania w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. W czasie ogłaszania powyższego postępowania Zamawiający pomimo zachowania staranności w analizie okresów poprzednich a dotyczących potrzeb w zakresie ilości odpadów palnych 19 12 12 przeznaczonych do zagospodarowania w ramach udzielenia zamówienia nie doszacował tychże ilości co skutkuje wyczerpaniem limitu 3600 Mg odpadów przed upływem okresu 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Niedoszacowanie wynosi około 380 Mg (słownie: siedemset pięćdziesiąt Megagramów) w okresie od 03 Luty 2025r do 03.02.2026r. Rozbieżność pomiędzy szacunkiem potrzeb a rzeczywistą masą odpadów palnych 19 12 12 przeznaczonych do zagospodarowania wynika ze zwiększonego bardziej kalorycznego strumienia odpadów 15 01 06 przyjętych do zagospodarowania w ramach działalności Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Należy pamiętać, iż to właśnie odpady 15 01 06 po procesach przetwarzania mechanicznego zostają przekształcone w odpady palne o kodzie 19 12 12. Brak możliwości przekazywania odpadów palnych 19 12 12 do dalszego zagospodarowania a także brak możliwości unieszkodliwiania tychże skutkuje szybkim zwiększaniem się stanów magazynowych co generuje określone zagrożenia pożarowe i sanitarne. Mając powyższe na uwadze, wskazane okoliczności należy zakwalifikować jako względy społeczne, organizacyjne oraz ważny interes Zamawiającego, które to mieszczą się w zakresie pojęcia „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia” zawartego w art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy. Okoliczności te przy tym mają walor czynników o charakterze obiektywnym, co oznacza, że nie zależą w żaden sposób od Zamawiającego, a stwierdzenie ich istnienia i ich weryfikacja są możliwe. Jednocześnie, skrócenie terminu składania ofert w odnośnym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie pozbawia Wykonawców możliwości udziału w tym postępowaniu. Każdy z Wykonawców bowiem, jako profesjonalny podmiot w obrocie prawno-gospodarczym, obiektywnie rzecz biorąc, jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego zadania w sytuacji, gdy termin składania ofert będzie nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Ze względu na charakter przedmiotu zamówienia oraz jego drugiej już publikacji, przygotowanie przez wykonawców oferty nie powinno być czasochłonne (w porównaniu np. do zamówienia na dostawy specjalistyczne urządzeń lub zamówień na roboty budowlane), wobec czego skrócenie terminu na składanie ofert nie powinno w żaden sposób wpłynąć na konkurencyjność postępowania. Niezależnie od powyższego, nawet, gdyby uznać, że rozpatrywane skrócenie terminu składania ofert wynika z przyczyn zależnych od Zamawiającego, to i tak pozostaje to bez żadnego wpływu na istnienie takiego uprawnienia po stronie Zamawiającego. Przepis zawarty w art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy służy jedynie skróceniu terminu składania ofert w postępowaniu konkurencyjnym, a nie udzieleniu zamówienia w trybie niekonkurencyjnym. Reasumując, należy stwierdzić, iż zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen
5. Los
LosLOT-0001
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest usługa zagospodarowania odpadów preRDF o kodzie 19 12 12 (F) wytwarzanych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów zlokalizowanym przy ulicy Ekologicznej 1 w Białej Podlaskiej, poprzez ich odzysk i/lub recykling, w szacunkowej ilości około 4 320 Mg (słownie: cztery tysiące Megagramów) w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Podana ilość odpadów jest ilością szacunkową. Szacunku tego Zamawiający dokonał na podstawie ilości odpadów wytworzonych w jego Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w roku 2025 oraz przewidywanego strumienia odpadów komunalnych w roku 2026. 2. Przedmiotem zamawianej usługi jest frakcja nadsitowa odpadów komunalnych wytwarzanych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej o wielkości cząstek powyżej 100 mm, odpady do zagospodarowania przekazywane będą w formie bel związanych drutem, przygotowanych na belownicy kanałowej gotowych do załadunku na naczepy typu „ruchoma podłoga”.
Optionen
Beschreibung der OptionenZamawiający zastrzega sobie prawo opcji przy realizacji Zamówienia. Zamawiający będzie miał obowiązek złożenia Wykonawcy zlecenia na zagospodarowanie odpadów, co najmniej w minimalnym zakresie zamówienia tj. zlecenie w zakresie odpowiadającym, co najmniej 80% ilości odpadów wskazanych w szacunku, (gwarantowany zakres zamówienia). Zamawiający ma prawo do rozszerzenia zakresu przedmiotu zamówienia (umowy) w zakresie objętym opcją tj. do złożenia Wykonawcy zlecenia na zagospodarowanie odpadów w zakresie odpowiadającym do 120% ilości odpadów wskazanych w szacunku, zakres rozszerzony zamówienia. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z w/w Opcji w zależności od ilości odpadu wytworzonego w instalacji w okresie wykonywania zamówienia, co jest zależne wyłącznie od strumienia odpadów komunalnych trafiającego do instalacji Zamawiającego tj zamawiający skorzysta z prawa opcji w szczególności w przypadku jeśli ilość wytworzonego odpadu będzie większa lub mniejsza niż ich szacowana ilość wskazana powyżej. Jeżeli w okresie realizacji Zamówienia , poziom realizacji Usługi nie osiągnie ilości 4 320 Mg odpadu, termin realizacji Zamówienia ulegnie przedłużeniu o czas niezbędny do zrealizowania Zamówienia do ilości 3 456 Mg odpadu lecz nie dłużej niż o 3 (trzy miesiące). Przedłużenie terminu realizacji Zamówienia nastąpi na podstawie oświadczenia Zamawiającego złożonego Wykonawcy, w którym określone zostaną: ilość odpadu pozostała do zagospodarowania i termin zakończenia realizacji Usługi.