19932-2025 - Ergebnis
Dänemark – Betriebsprüfung – Levering af Lovpligtig revisionsydelse til Hørsholm Kommune
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLevering af Lovpligtig revisionsydelse til Hørsholm Kommune
BeschreibungUdbuddet omfatter udførsel af den Lovpligtige revisionsydelse samt revisionsnære rådgivningsydelser i forbindelse hermed.Revisionsopgaven skal udføres i overensstemmelse med Kommunestyrelseslovens § 42 og god offentlig revisionsskik.Revisionen omfatter 3 aspekter: Finansiel revision, juridisk-kritisk revision og forvaltningsrevision på grundlag af gældende revisionsstandarder samt Kommunens Økonomistyringshåndbog (Bilag 4) i det omfang, denne er anvendelige på opgaven.Revisionen omfatter alle regnskaber og regnskabsområder, som hører under Kommunen.Der skal foretages regnskabsaflæggelse og revision på visse områder inden for Social-, Bolig og Ældreministeriets, Beskæftigelsesministeriets, Udlændinge- og Integrationsministeriets, Børne- og Undervisningsministeriets og Indenrigs- og Sundhedsministeriets ressortområder, samt it-revision.Hensigten er at etablere et langvarigt og udviklende samarbejde, hvor Leverandøren leverer en ydelse af højkvalitet, som tillige er økonomisk fordelagtige for Kommunen. Leverandøren skal i udstrakt grad virke som inspirator, rådgiver, konsulent og sparringspartner for Kommunen i forhold til revisionsydelsen.For en beskrivelse af Ydelserne henvises til bilag 1- Kravspecifikation.
Interne Kennung236169983
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens afsnit II, hvilket indebærer, at enhver har ret til at afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79212000 Betriebsprüfung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79212200 Interne Betriebsrevision, 79212300 Pflichtbetriebsrevision
5. Los
LosLOT-0000