See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt om forsikringsmæglerassistance (1)
Beschreibung: Kontrakten omhandler levering af rådgivning om og formidling af forsikringsydelser. Leverandøren skal fungere som uafhængig rådgiver og mellemmand mellem Sund & Bælt og de øvrige selskaber i koncernen (herefter Selskaberne) og forsikringsselskaber med henblik på at sikre optimal forsikringsdækning tilpasset Selskabernes specifikke behov og risikoprofil. Leverandørens ydelser omfatter rådgivning og risikoanalyse gennem grundig analyse af Selskabernes forsikringsbehov, vurdering af risikoprofil samt levering af uafhængig og professionel rådgivning om forsikringsløsninger og risikohåndtering. Leverandøren skal desuden yde administrativ bistand med udfyldelse af ansøgninger, håndtering af dokumentation, løbende administration af forsikringsporteføljen samt koordinering mellem Selskaberne og forsikringsselskaber. Ved skader skal Leverandøren bistå med skadeanmeldelser, opfølgning på skadessager, sikring af korrekt skadebehandling samt varetagelse af kundens interesser i forhold til forsikringsselskabet. Som en del af den løbende servicering skal Leverandøren foretage en regelmæssig gennemgang af forsikringsdækningen, rådgive ved ændringer i Selskabernes forhold eller nye risici samt informerer om markedsudviklinger og produktnyheder.
Interne Kennung: -
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0000