See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tillæg til kontrakt med PreMed A/S
Beschreibung: Region Nordjylland (Regionen) indgik i februar 2021 en kontrakt med den private operatør PreMed A/S (PreMed) om levering af ambulancetjenester og liggende / hvilende patientransport i en væsentlig del af Regionen (Delområde Vest og Delområde Syd). Kontraktens værdi er i tildelingsbekendtgørelse nr. 2021/S 038-095568 angivet til DKK 600.590.225. Kontrakten, der var uopsigelige for begge parter til 31. marts 2027, er opsagt af PreMed til ophør den 31. marts 2027. PreMed er som følge af kontraktens manglende rentabilitet for PreMed kommet i økonomiske vanskeligheder, og der er som følge heraf en betydelig risiko for, at PreMed kan gå konkurs tidligere end kontraktens ophør den 31. marts 2027. I tillæg til kontraktens manglende rentabilitet verserer der desuden en voldgiftssag mellem Regionen og PreMed, hvor Regionen for indeværende har indtalt et bodskrav på godt 21 mio. DKK for perioden til og med 3. kvartal 2025. For at undgå at ende i en situation, hvor Regionen ikke kan sikre et tilstrækkeligt beredskab, som følge af PreMeds konkurs, har Regionen afdækket mulighederne for at indgå et forlig med PreMed. Forliget har til formål at sikre PreMeds fortsatte leverancer i den resterende kontraktperiode. Afdækningen omfatter både udbudsretlige og statsstøtteretlige vurderinger. Forligsaftalen indebærer: • Regionens frafald af det bodskrav, der er indtalt i voldgiftssagen (p.t. godt 21 mio. DKK), samt afkald på yderligere påløben bod frem til justering af kontraktens bodbestemmelser træder i kraft, • En justering af kontraktens bodsbestemmelser til fordel for PreMed gældende fra den i forliget fastsatte dato og frem til kontraktens ophør ved udgangen af marts 2027, • En justering af kontraktens vederlagsbestemmelser i form af en merbetaling fra Regionens side på 10 mio. DKK i fem rater fra 1. januar 2026 til kontraktens udløb ved udgangen af marts 2027, og • PreMed frafalder et omtvistet prisreguleringskrav, der under voldgiftssagen er indtalt med p.t. godt 26 mio. DKK. Den nedenfor i punkt 6 angivne værdi er fastlagt som den umiddelbare nettoværdi af forliget, udgjort af en merbetaling på 10 mio. DKK frem mod marts 2027 og en estimeret nettojustering af effektiv bod i 2026 og 2027 på 6,2 mio. DKK, i alt 16.200.000 DKK. I værdien i punkt 6 er ikke medtaget eftergivet bod på godt DKK 21 mio., som Region Nordjylland har indtalt under voldgiftssagen, men som er bestridt af PreMed.
Vorherige Bekanntmachung: 296166-2020
Interne Kennung: 1-16-1-436-24
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85143000 Einsatz von Krankenwagen
5. Los
Los: LOT-0000