200006-2025 - Wettbewerb
Polen – Postdienste – Świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych oraz zwrotu przesyłek niedoręczonych
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelŚwiadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych oraz zwrotu przesyłek niedoręczonych
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym dla Jednostek wskazanych w Załączniku nr 8 do OPiW, w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych oraz zwrotu przesyłek niedoręczonych, w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 1640 z późn. zm.) zwanej dalej „Prawo pocztowe”, również z wykorzystaniem narzędzi informatycznych. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawarty został w Załączniku nr 5 do OPiW – Opis przedmiotu zamówienia oraz Załączniku nr 6 do OPiW – Istotne postanowienia umowy. 3. Szczegółowy wykaz przesyłek oraz ich szacowane ilości znajdują się w Formularzu cenowym – Załącznik nr 2 do Zaproszenia do składania ofert wstępnych. Podane ilości poszczególnych rodzajów przesyłek mają charakter szacunkowy. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmiany ilości wskazanych rodzajów przesyłek w zależności od potrzeb Jednostek. 4. Zamawiający, działając na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy Pzp, wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub Podwykonawcę na podstawie stosunku pracy wszystkich osób wykonujących następujące czynności w zakresie realizacji zamówienia: sortowanie przesyłek pocztowych będących przedmiotem zamówienia, na zasadach określonych w Załączniku nr 6 do OPiW – Istotne postanowienia Umowy, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. 5. Zamawiający, działając na podstawie art. 96 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę lub Podwykonawcę do realizacji umowy min. 10 osób pozbawionych wolności lub zwolnionych z zakładów karnych, na zasadach określonych w Załączniku nr 6 do OPiW – Istotne postanowienia Umowy. 6. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych.
Interne KennungWZP-421-1/2025
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensZamawiający, działając w oparciu o art. 162 ust. 2 pkt 2) ustawy Pzp, dokonuje skrócenia terminu składania ofert wstępnych do 10 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert wstępnych, gdyż zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Przedmiotem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest świadczenie usług pocztowych na rzecz ponad 800 jednostek sądów powszechnych i powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, w tym przede wszystkim doręczanie przesyłek pocztowych w postępowaniu sądowym i prokuratorskim. Doręczanie korespondencji sądowej i prokuratorskiej konstruują element publicznoprawnej relacji obywateli i podmiotów gospodarczych, występujących jako strony postępowań sądowych i prokuratorskich. Skutki braku zapewnienia ciągłości usługi pocztowej, której przedmiotem jest szczególny rodzaj korespondencji, stanowiącej istotny komponent funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Rzeczpospolitej Polskiej, mogą okazać się nieodwracalne, zarówno z punktu widzenia funkcjonowania sądów i prokuratur, jak również społeczeństwa, będącego ostatecznym beneficjentem umowy. Co więcej brak zapewnienia centralnej umowy na świadczenie usług pocztowych może przynieść uszczerbek dla majątku skarbu państwa poprzez konieczność świadczenia usług pocztowych indywidualnie na podstawie warunków cennikowych operatorów. Wobec powyższego, Zamawiający dochowując należytej staranności i mając na względzie powyższe, podjął decyzję o skróceniu terminu składania ofert wstępnych, ze względu na fakt, że zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, gdyż nie można dopuścić do sytuacji, w której zabezpieczenie interesu społecznego w tym zakresie mogłoby być zagrożone. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia wynika z okoliczności obiektywnych i niezależnych od działań Zamawiającego, takich, których Zamawiający nie mógł przewidzieć z odpowiednim wyprzedzeniem. Jednocześnie podkreślić należy, że skrócenie terminu składania ofert wstępnych jest uzasadnione, ze względu na poniższe okoliczności. Postępowanie prowadzone jest w trybie Negocjacji z Ogłoszeniem, w oparciu o przesłankę wskazaną w art. 153 pkt 5) ustawy Prawo zamówień publicznych tj. postępowanie prowadzone uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego, znak WZP-421-1/2024 zostało unieważnione na podstawie art. 255 pkt 3 ustawy Pzp, gdyż cena najkorzystniejszej oferty przewyższała kwotę, którą Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia i Zamawiający nie mógł zwiększyć tej kwoty. Unieważnione postępowanie zostało wszczęte z odpowiednim wyprzedzeniem, mając na uwadze wszelkie możliwe i przewidziane na tamten czas okoliczności możliwe do wystąpienia w procedurze. Ze względu na fakt, że w postępowaniu została złożona wyłącznie jedna oferta, której cena była znacznie wyższa niż kwota przeznaczona przez poszczególne jednostki na sfinansowanie zamówienia, Zamawiający, przez podjęciem decyzji o wyborze oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniu postępowania musiał uzyskać potwierdzenie co do możliwości zwiększenia środków w budżecie centralnym. Konsekwencja decyzji o braku środków było unieważnienie postępowania na świadczenie usług pocztowych w latach 2025-2028 na rzecz sądów powszechnych i powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratur, jak również konieczność przygotowania ponownej procedury, która daje możliwość negocjacji z wykonawcami warunków zamówienia, w tym w szczególności ceny ofertowej. W oparciu o powyższe należy stwierdzić, iż przesłanka określona w art. 162 ust. 2 pkt 2) ustawy Prawo zamówień publicznych została spełniona i zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 64110000 Postdienste
5. Los
LosLOT-0001
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym dla Jednostek wskazanych w Załączniku nr 8 do OPiW, w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych oraz zwrotu przesyłek niedoręczonych, w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 1640 z późn. zm.) zwanej dalej „Prawo pocztowe”, również z wykorzystaniem narzędzi informatycznych. 2.Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawarty został w Załączniku nr 5 do OPiW – Opis przedmiotu zamówienia oraz Załączniku nr 6 do OPiW – Istotne postanowienia umowy. 3. Zgodnie z art. 156 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp, Zamawiający wskazuje poniżej minimalne wymagania dotyczące opisu przedmiotu zamówienia lub realizacji zamówienia niepodlegające negocjacjom, które muszą spełnić wszystkie oferty : a) Załącznik 5 do OPiW - Opis Przedmiotu zamówienia, Rozdział/pkt: - pkt 1. [przedmiot zamówienia publicznego], - pkt 2. [terminologia], - pkt 3. [usługa pocztowa na rzecz Jednostek], - pkt.4. [przesyłka pocztowa], - pkt 5. [odbiór korespondencji], - pkt 6. [wolumeny terminowego doręczenia], - pkt 7. [zwrot ZPO/EPO], - pkt 8. [zwrot przesyłki] - pkt 9. [potwierdzenie/pokwitowanie zwrotu korespondencji] - pkt 10. [placówki pocztowe]: minimalne wymagania niepodlegające negocjacjom, które muszą spełnić wszystkie oferty stanowią zapisy określone w ppkt 10.1 do 10.4., 10.9. - pkt 11. [wykorzystanie systemów informatycznych] - pkt 12. [Elektroniczna Książka Nadawcza] - pkt 13. [SOP]: minimalne wymagania niepodlegające negocjacjom, które muszą spełnić wszystkie oferty stanowią zapisy określone w ppkt 13.1. do 13.3., - pkt 13.4. [status przesyłki]: minimalne wymagania niepodlegające negocjacjom , które muszą spełnić wszystkie oferty stanowią zapisy określone w ppkt 13.4.2. status 1 do 6, status 8-10, status 17, ppkt 13.4.3. - pkt 13.5. [wolumen nadanej korespondencji] - pkt 13.6. [zwroty] - pkt 14. [EPO] - pkt 15 . [EPU] - pkt 16. [Punkt centralnego wydruku] - pkt 17. [Komunikacja systemów informatycznych] - pkt 18. [numer nadawczy korespondencji wychodzącej] - pkt 19., 20., - pkt 22. [Inne wymagania związane z realizacją zamówienia] - pkt 23. [zamówienia, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp] b) Załącznik 5A do OPiW Opis techniczny SOP, Rozdział/pkt: – wszystkie wymagania opisane we wskazanym załączniku stanowią minimalne wymagania, niepodlegające negocjacjom które muszą spełnić wszystkie oferty c) Załącznik 5B do OPiW Opis techniczny MSEPO, Rozdział/pkt: - wymagania opisane we wskazanym załączniku stanowią minimalne wymagania, niepodlegające negocjacjom, które muszą spełnić wszystkie oferty, za wyjątkiem pkt 1.2. Wymagania ogólne. d) Załącznik 5C do OPiW Opis techniczny EPU, Rozdział/pkt: - pkt 4. e) Załącznik 6 do OPiW - Istotne postanowienia umowy: Zamawiający przewiduje sankcje w postaci kar umownych w przypadku następujących naruszeń warunków Umowy: - Naruszenie postanowień umowy, o których mowa w § 3 ust. 1-2 i 4-5 Istotnych postanowień umowy (odbiór przesyłek od Jednostki, dostarczanie zwrotów do nadawcy). - Niedochowanie wolumenu D+3. - Niedochowanie wolumenu D+5. - Niedochowanie wolumenu D+14. - Zwrot ZPO po wyznaczonym terminie. - Brak przesłanie EPO w wyznaczonym terminie. - Zwrot niepodjętych przesyłek po wyznaczonym terminie. - Brak doręczenia ZPO lub zwrotu przesyłki niepodjętej w terminie 60 dni (przesyłka zaginiona). - Brak zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub zatrudnienia min. 10 osób pozbawionych wolności lub zwolnionych z zakładów karnych. - Brak zapewnienia sieci placówek pocztowych. - Brak dostosowania placówek pocztowych do ostatecznych wymagań wskazanych w Umowie. - Brak wdrożenia zmian w strukturze informatycznej w ustalonym terminie. - Brak integracji systemów informatycznych Wykonawcy z narzędziem informatycznym. - Brak zapewnienia funkcjonalności obsługi EKN, bądź prawidłowego przekazania EKO. - Brak lub nieprawidłowa integracja systemów informatycznych Wykonawcy z narzędziem informatycznym MSEPO. - Brak świadczenia usługi EPO dla każdego kodu pocztowego na terenie RP. - Brak terminowego przekazania dokumentów, bądź raportów. - Doręczenie lub wydanie przesyłki osobie nieuprawnionej. - Nieprawidłowe wypełnienie ZPO, strony adresowej przesyłki lub braku zwrotu ZPO do nadawcy. - Rozbieżności informacji w systemie SOP z informacjami umieszczonymi na formularzu ZPO lub stronie adresowej przesyłki. - Niewykonanie usługi EPO. - Wadliwe wykonanie usługi EPO. - Naruszenie terminu i sposobu awizowania przesyłki. - Przekazanie EPO potwierdzającego doręczenie i zwrot przesyłki. - Ubytek, uszkodzenie, otwarcie przesyłki. - Nieuzasadniony zwrot przesyłki bez próby doręczenia. - Odstąpienie przez Zamawiającego od Umowy z winy Wykonawcy. - Brak lub nieterminowa zapłata wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu zmiany wysokości wynagrodzenia. 4. Zgodnie z art. 164 ustawy Pzp negocjacje ofert nie mogą prowadzić do zmiany minimalnych wymagań określonych powyżej.
Optionen
Beschreibung der OptionenZakres gwarantowany przedmiotu zamówienia i prawo opcji: 1. Zamawiający, korzystając z prawa opcji zgodnie z art. 441 ust. 1 ustawy Pzp, w OPiW oraz załącznikach do OPiW określi maksymalną wielkość przedmiotu zamówienia – zamówienie podstawowe. Jednocześnie Zamawiający wskazuje, iż minimalny zakup przedmiotu zamówienia wyniesie 60% maksymalnej wartości przedmiotu zamówienia – zamówienie gwarantowane. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji w przypadku zwiększenia potrzeb Jednostek, na rzecz których prowadzone jest postępowanie. Potwierdzeniem skorzystania z prawa opcji jest złożenie przez Zamawiającego oświadczenia woli w przedmiocie skorzystania z prawa opcji w zakresie uprawnienia Jednostek do realizacji kolejnych 40% maksymalnej wartości przedmiotu zamówienia. W przypadku nieskorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji lub niezrealizowania kolejnych 40% maksymalnej wartości przedmiotu zamówienia, Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. 2. W przypadku niewyczerpania całości środków finansowych, stanowiących maksymalne zobowiązanie Jednostek, okres wykonywania Umowy, wskazany w pkt 1, może zostać przedłużony na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. 3. Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7) ustawy Pzp do wielkości 50% wartości zamówienia podstawowego, w zakresie świadczenia usług pocztowych dla wszystkich lub wybranych Jednostek, w zakresie przedmiotowym (rodzajowym) usług objętych zamówieniem podstawowym. Warunkiem udzielania zamówień, o których mowa powyżej, będzie wystąpienie po stronie Jednostek potrzeby korzystania z ww. usług do momentu udzielenia kolejnego zamówienia publicznego.