See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale om ortopædkirurgiske ydelser - GENUDBUD
Beschreibung: Udbuddet vedrører Ordregivers indkøb af ortopædkirurgiske ydelser, herunder udredning og behandling. Formålet med dette udbud om udførelse af ortopædkirurgiske ydelser er at sikre patienter, som regionen ikke selv kan tilbyde behandling inden for ventetidsgarantien, tilbud om udredning og/eller behandling inden for de til enhver tid gældende tidsfrister for udredningsretten og behandlingsgarantien. Det primære mål med udbuddet er derfor at udvide regionens kapacitet til at tilbyde udredning og/eller behandling inden for udredningsretten og behandlingsgarantien. Leverandøren får herved ved Kontraktens indgåelse status af samarbejdssygehus, jf. Sundhedslovens § 75, stk. 2, og Bekendtgørelse om ret til sygehusbehandling m.v. § 15. Udbuddet er opdelt i følgende 6 delkontrakter: Delkontrakt 1: Knæalloplastikker Delkontrakt 2: Hoftealloplastikker Delkontrakt 3: Karpaltunnelsyndrom Delkontrakt 4: Korsbåndsrekonstruktion Delkontrakt 5: Knæartroskopi Delkontrakt 6: Knystoperation Kontrakten forventes at træde i kraft den 1. marts 2026.
Interne Kennung: 25/57376
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud. Tilbudsgiver skal dog være opmærksom på, at der i udbuddet er opstillet en række udelukkelsesgrunde. Se nærmere i nærværende udbudsbekendtgørelse samt udbudsbetingelsernes pkt. 6.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85111600 Dienstleistungen im Bereich Orthopädie
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85111000 Dienstleistungen von Krankenhäusern, 85111100 Chirurgische Eingriffe im Krankenhaus, 85121300 Dienstleistungen von Chirurgen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delkontrakt 1: Knæalloplastikker
Beschreibung: Delkontrakt 1 vedrører følgende ydelser (kode/kodenavn): 1ORT07/Udredning knæled KNGB/Primær ledprotese implantation i knæled
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Delkontrakt 2: Hoftealloplastikker
Beschreibung: Delkontrakt 2 vedrører følgende ydelser (kode/kodenavn): 1ORT06/Udredning hofteled KNFB/Primær ledprotese implantation i hofteled
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Delkontrakt 3: Karpaltunnelsyndrom
Beschreibung: Delkontrakt 3 vedrører følgende ydelser (kode/kodenavn): 1ORT04/Udredning håndled, håndrod og hånd KACC51/KACC61 (Endoskopisk) Dekompression og løsning af nervus medianus
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Delkontrakt 4: Korsbåndsrekonstruktion
Beschreibung: Delkontrakt 4 vedrører følgende ydelser (kode/kodenavn): 1ORT07/Udredning knæled 1ORT51/Primær rekonstruktion af forreste korsbånd
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Delkontrakt 5: Knæartroskopi
Beschreibung: Delkontrakt 5 vedrører følgende ydelser (kode/kodenavn): 1ORT07/Udredning knæled KNGA11/Artroskopisk eksploration af knæled KNGF11/Artroskopisk partiel synovektomi i knæled KNGD11/Artroskopisk partiel resektion af menisk i knæled KNGD21/Artroskopisk reinsertion af menisk i knæled
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Delkontrakt 6: Knystoperation
Beschreibung: Delkontrakt 6 vedrører følgende ydelser (kode/kodenavn): 1ORT08/Udredning for ankel, akillessene og fod KNHK57/Osteotomi i metatarsalknogle
Interne Kennung: 6-5