200884-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen – Modtagelse og behandling af gips fra genbrugspladser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelModtagelse og behandling af gips fra genbrugspladser
BeschreibungNærværende udbud vedrører etablering af en Kontrakt vedrørende modtagelse og behandling af gips fra Ordregivers genbrugspladser. Kontrakten er opdelt i følgende 3 delkontrakter: Delkontrakt 1: Modtagelse og behandling af gips fra ARGOs genbrugspladser Øst, jf. Bilag 1.1. Delkontrakt 2: Modtagelse og behandling af gips fra ARGOs genbrugspladser i Vest, jf. Bilag 1.1. Delkontrakt 3: Modtagelse og behandling af gips fra Odsherred Kommunes genbrugspladser jf. Bilag 1.1. ARGO Øst modtager årligt ca. 1.800-1.900 tons gipsplader, ARGO Vest modtager årligt ca. 500 tons gipsplader og Odsherred Kommune modtager ca. 400 tons gips. Mængderne er alene estimater og er ikke bindende for Ordregiver. Den udbudte kontrakt har en varighed på 4 år. Den anslåede værdi af delkontrakterne i hele aftaleperioden, estimeres, baseret på fremtidigt forventet baseret på tidligere forbrug, at være DKK 7.800.000. Den estimerede værdi er udelukkende vejledende og kan ikke tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætning. Volumen kan både variere i opadgående og nedadgående retning i aftaleperioden. Ordregiver har valgt at dele kontrakten op i følgende delkontrakter: 1)Delkontrakt 1: Modtagelse og behandling af gips fra ARGO’s Østlige genbrugspladser. Den anslåede værdi er DKK 5.300.000 ekskl. moms. 2)Delkontrakt 2: Modtagelse og behandling af gips fra ARGO’s Vestlige genbrugspladser. Den anslåede værdi er DKK 1.400.000 ekskl. moms. 3)Delkontrakt 3: Modtagelse og behandling af gips fra Odsherred Kommune. Den anslåede værdi er DKK 1.100.000 ekskl. moms. Ordregivers krav til Ydelser og kontraktvilkår fremgår af kontrakten, inklusive bilag.
Interne Kennung622126
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle
5. Los
LosLOT-0001
Titel1) Delaftale 1: Modtagelse og behandling af gips fra ARGO s genbrugspladser Øst
BeschreibungARGO Genbrug A/S Øst modtager årligt ca. 1.800-1.900 tons gipsplader. Modtagelse og behandling af gips fra ARGO’s Østlige genbrugspladser. Den anslåede værdi er DKK 5.300.000 ekskl. moms.
Interne Kennung684437
LosLOT-0002
TitelDelkontrakt 2: Modtagelse og behandling af gips fra ARGOs genbrugspladser i Vest
BeschreibungARGO Genbrug A/S Vest modtager årligt ca. 500 tons gipsplader. Modtagelse og behandling af gips fra ARGO’s vestlige genbrugspladser. Den anslåede værdi er DKK 1.400.000 ekskl. moms.
Interne Kennung684438
LosLOT-0003
TitelDelkontrakt 3: Modtagelse og behandling af gips fra Odsherred Kommunes genbrugspladser
BeschreibungOdsherred Kommune modtager ca. 400 tons gips. Modtagelse og behandling af gips fra Odsherred Kommune. Den anslåede værdi er DKK 1.100.000 ekskl. moms.
Interne Kennung684441