201263-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Baustoffe – Udbud af fjernvarmerør – præisolerede stålrør og fleksible præisolerede rør
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen - Dienstleistungen - Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af fjernvarmerør – præisolerede stålrør og fleksible præisolerede rør
BeschreibungUdbuddet er en del af ordregivers tilrettelæggelse af sine indkøb til brug for anlæg og renovering af fjernvarmeledninger. Ordregiver har valgt at tilrettelægge disse indkøb i følgende fire rammeaftaler: 1) Delaftale 1 - præisolerede stålrør (en del af dette udbud) 2) Delaftale 2 - Fleksible præisolerede rør (en del af dette udbud) 3) Rammeaftale om udførelse af jordarbejder 4) Rammeaftale om udførelse af rørmontage Nærværende udbud omfatter således to delaftaler, der hver udbydes som selvstændige rammeaftaler. Rammeaftalen på delaftale 1 vedrører levering af præisolerede stålrør og muffer samt visse tilknyttede tjenesteydelser, særligt vedrørende udarbejdelse af system- og alarmtegninger, muffemontage samt projektering og udførelse af alarmsystem. Rammeaftalen på delaftale 2 vedrører levering af fleksible præisolerede rør samt tilhørende komponenter. Levering på begge delaftaler sker til ordregivers forsyningsområde, der geografisk er Høje-Taastrup Kommune og Greve Kommune. Ordregiver har for at optimere antallet af mulige tilbudsgivere og på baggrund af forskellene mellem de to typer rør, der indkøbes, vurderet det hensigtsmæssigt at opdele indkøbet i to delaftaler, jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 65, stk. 1. Den maksimale økonomiske værdi af rammeaftalen på delaftale 1 er 191.000.000 kr. ekskl. moms. Den maksimale økonomiske værdi af rammeaftalen på delaftale 2 er 42.000.000 kr. ekskl. moms. Det er muligt at afgive tilbud på og få tildelt begge delaftaler. Rammeaftalernes omfang og indhold er nærmere beskrevet i udkast til rammeaftale med bilag, navnlig i kravspecifikationen samt Tilbuds- og afregningsgrundlag (TAG). Der skal udarbejdes et særskilt tilbud for hver delaftale, som tilbudsgiveren ønsker at byde på. Det er således ikke muligt at afgive et samlet tilbud på begge delaftaler. Det er heller ikke muligt at ”kombinere” eller ”binde tilbud sammen”, så der f.eks. tilbydes bestemte rabatvilkår eller lignende, hvis ordregiver accepterer tilbudsgiverens tilbud på begge delaftaler. Evaluering og tildeling sker selvstændigt for hver enkelt delaftale og dermed uafhængigt af den anden delaftale. Hver rammeaftale tildeles én leverandør. Der henvises til udbudsbetingelsernes afsnit 7 for den nærmere regulering af tilbudsevalueringen på hver delaftale. Ordregiver foretager bestilling (indgår kontrakter) på grundlag af de enkelte rammeaftaler ved direkte tildeling. Der henvises til afsnit 7 i udkast til rammeaftale for delaftale 1 og 2.
Interne Kennung1
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungenBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44110000 Baustoffe
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44162100 Bedarf für Rohrleitungssysteme, 44162200 Verteilerleitungen, 44163000 Rohrleitungen und Formstücke, 44163120 Fernheizungsleitungen, 44163200 Rohrformteile, 44165300 Muffen, 45000000 Bauarbeiten, 45232140 Bau von Fernheizleitungsnetzen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 - rammeaftale om præisolerede stålrør
BeschreibungDette udbud vedrører rammeaftale om levering af præisolerede stålrør og muffer samt visse tilknyttede tjenesteydelser, særligt vedrørende udarbejdelse af system- og alarmtegninger, muffemontage samt projektering og udførelse af alarmsystem, til ordregivers forsyningsområde, der geografisk er Høje-Taastrup Kommune og Greve Kommune.
Interne KennungDelaftale 1
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsBauleistungen
Optionen
Beschreibung der OptionenDer henvises til afsnittet vedrørende forlængelser for delaftale 1 ovenfor.
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 - rammeaftale om fleksible præisolerede rør
BeschreibungUdbuddet vedrører rammeaftale om levering af fleksible præisolerede rør samt tilhørende komponenter til ordregivers forsyningsområde, der geografisk er Høje-Taastrup Kommune og Greve Kommune.
Interne KennungDelaftale 2
Beschreibung der OptionenDer henvises til afsnittet vedrørende forlængelser for delaftale 2 ovenfor.