201639-2026 - Planung
Dänemark – Dekontaminierung – Oprensning af Frederikshavn Havn
Vorinformation oder eine regelmäßige nicht verbindliche Bekanntmachung zum Zweck der Verkürzung der Frist für den Eingang der Angebote
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOprensning af Frederikshavn Havn
BeschreibungUdførelse af oprensning af Frederikshavn Havn samt sejlrenden. Sediment skal bortskaffes på land, og der kan være tale om, at noget af sedimentet bortskaffes lokalt til havnens egen nærliggende spuleplads på land (Matrikel 507a, Nordhavnsvej 20, 9900 Frederikshavn). Ellers kan bortskaffelse ske til andre spulefelter eller til rensning hos godkendt modtager. Opgaven omfatter oprensning af et anslået maksimalt volumen på ca. 500.000 m³ (fast mål) sediment. Det forventes, at sedimentet hovedsagelig består af silt. Minimal dybde i området er ca. 3 meter og maksimal dybde er 14,5 meter. Entreprenøren skal kunne varetage oprensning og transport til slutmodtager. Alle nødvendige myndighedstilladelser for genplacering og påvirkning af sediment vil være indhentet af bygherrens rådgiver forud for kontraktens opstart. Dog med undtagelse af tilladelser med hensyn til sejlads, beretning til Sikre Farvande, opfyldning af krav til evt. lodspligt og lignende. Entreprenøren har pligt til indberetning af oprensede mængder, oprensningsmetoden og andre vilkår efter miljømyndighedens tilladelse. Opgaven forventes udbudt ved offentlig udbudsprocedure iht. Udbudslovens §§ 56­-57. Udbudsbekendtgørelse forventes offentliggjort primo juni 2026. Tilbud forventes afleveret primo juli 2026. Opstart af entreprisen er primo september 2026 med færdig udførelse inden udgangen af 2026.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90722200 Dekontaminierung
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungUdførelse af oprensning af hele eller dele af Frederikshavn Havn samt sejlrenden. Sediment skal bortskaffes på land, og der kan være tale om, at noget af sedimentet bortskaffes lokalt til havnens egen nærliggende spuleplads på land (Matrikel 507a, Nordhavnsvej 20, 9900 Frederikshavn). Ellers kan bortskaffelse ske til andre spulefelter eller til rensning hos godkendt modtager. Opgaven omfatter oprensning af et anslået maksimalt volumen på ca. 500.000 m³ (fast mål) sediment. Det forventes, at sedimentet hovedsagelig består af silt. Minimal dybde i området er ca. 3 meter og maksimal dybde er 14,5 meter. Entreprenøren skal kunne varetage oprensning og transport til slutmodtager. Alle nødvendige myndighedstilladelser for genplacering og påvirkning af sediment vil være indhentet af bygherrens rådgiver forud for kontraktens opstart. Dog med undtagelse af tilladelser med hensyn til sejlads, beretning til Sikre Farvande, opfyldning af krav til evt. lodspligt og lignende. Entreprenøren har pligt til indberetning af oprensede mængder, oprensningsmetoden og andre vilkår efter miljømyndighedens tilladelse. Opgaven forventes udbudt ved offentlig udbudsprocedure iht. Udbudslovens §§ 56­-57. Udbudsbekendtgørelse forventes offentliggjort primo juni 2026. Tilbud forventes afleveret primo juli 2026. Opstart af entreprisen er primo september 2026 med færdig udførelse inden udgangen af 2026.