202447-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen der Feuerwehr und von Rettungsdiensten – Udbud af brandslukningskontrakt
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af brandslukningskontrakt
BeschreibungNordjyllands Beredskab udbyder hermed kontrakt om levering af operativt beredskab på 32 af 36 brandstationer i Nordjylland. Udbuddet gennemføres efter light regimet jf. Udbudslovens afsnit III, da brandforebyggelse samt brandvæsen og redningstjenester falder herunder jf. Udbudsdirektivets bilag XIV. Udbuddet gennemføres efter den i nærværende udbudsbetingelser og tilhørende prækvalifikationsmateriale beskrevne procedure, der er baseret på udbudsproceduren udbud med forhandling med forudgående prækvalifikation.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensDer prækvalificeres op til 3 ansøgere til at afgive tilbud på opgaven, forudsat at der indkommer mindst 3 konditionsmæssige ansøgninger. Ved udvælgelsen blandt de egnede og kvalificerede ansøgere vil Ordregiver vælge de 3 ansøgere, der opfylder mindstekravene for deltagelse, og som herudover i lyset af den udbudte opgave har den bedste tekniske og faglige formåen. Ved vurderingen af ansøgernes tekniske og faglige formåen vil Ordregiver lægge vægt på, at ansøgerne via referencer kan dokumentere erfaring med udførelse af brandslukningskontrakter svarende til den udbudte i forhold til såvel omfang (værdi og geografisk område) som ydelser (svarende til ydelserne beskrevet i kravspecifikationen). Ansøger skal derfor ved udfyldelse af ESPD-dokumentets del IV, pkt. C, oplyse om maksimalt 5 referencer fra de seneste 10 år, der i videst muligt omfang dokumenterer erfaring med udførelse af brandslukningskontrakter. Hvis ansøger støtter sin tekniske og faglige formåen på andre virksomheders formåen, kan der stadig maksimalt oplyses om i alt 5 referencer inkl. referencer fra disse andre virksomheder. Oplyser ansøgeren om mere end 5 referencer, vil det være de første 5 referencer, der indgår i bedømmelsen af ansøgningen. Efter afslutningen af prækvalifikationen (PQ) vil de udvalgte tilbudsgivere blive opfordret til at afgive et indledende tilbud. Ordregiver vil herefter gennemgå de modtagne tilbud. Der forventes herefter gennemført en første forhandlingsrunde med henblik på tilbudsgivernes afgivelse af revideret tilbud. De reviderede tilbud vil danne grundlag for en fornyet gennemgang og herefter forventes gennemført en anden forhandlingsrunde. Efter anden forhandlingsrunde afgiver tilbudsgiverne endelige tilbud, hvorefter Ordregiver foretager den endelige evaluering og træffer beslutning om tildeling af kontrakten. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at undlade at gennemføre en eller begge forhandlingsrunder og i stedet tildele kontrakt på baggrund af henholdsvis det indledende eller reviderede tilbud, ligesom ordregiver forbeholder sig ret til at gennemføre yderligere forhandlingsrunder, hvis dette vurderes nødvendigt eller hensigtsmæssigt. Der vil ikke blive foretaget en udskilning i antallet af tilbudsgivere i løbet af forhandlingen. Der udbetales ikke vederlag for deltagelse i udbuddet.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 75250000 Dienstleistungen der Feuerwehr und von Rettungsdiensten
5. Los
LosLOT-0001
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver kan med et varsel på minimum 6 måneder til kontraktudløb forlænge kontrakten 2 gange af maksimalt 12 måneders varighed.