203418-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Technische Gebäudeüberwachung – GENUDBUD: Offentligt udbud af rammeaftaler om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen - Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelGENUDBUD: Offentligt udbud af rammeaftaler om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv.
BeschreibungDette udbud er et genudbud af udbuddet offentliggjort ved bekendtgørelse nr. 73464-2026 den 2. februar 2026 og annulleret ved bekendtgørelse nr. 83588-2026 offentliggjort den 5. februar 2026. Ordregiver har i forbindelse med genudbuddet foretaget tilpasning af udbudsmaterialet. Det er derfor vigtigt, at man som tilbudsgiver nøje læser alle dele af udbudsmaterialet. Med denne udbudsbekendtgørelse udbyder ordregiverne, som angivet i udbudsbekendtgørelsens afsnit 1 og 8 og udbudsbetingelsernes afsnit 1.2, et Offentligt udbud af rammeaftaler om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. Ordregiver har valgt at opdele udbuddet i to grupper af rammeaftaler (1 og 2) for ordregiverne angivet ovenfor. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter reglerne i udbudslovens afsnit II (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Den første gruppe af rammeaftaler (1) indeholder fire rammeaftaler (delaftaler), der (med få variationer) er identiske, og som vedrører facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. på femten (15) forskellige klynger af boligblokke (samlet betegnet lavhusene) i Brøndby Strand Parkerne under helhedsplan HP4. Lavhusene administreres af fire almene boligselskaber – de fire ordregivere i udbudsbekendtgørelsens afsnit 1 og 8 samt udbudsbetingelsernes afsnit 1.2 (BB, TMG, PAB og BAB) – og der skal således indgås en rammeaftale (delaftale) med hver af de fire ordregivere på baggrund af udbuddet. Den anden gruppe af rammeaftaler (2) indeholder to rammeaftaler (delaftaler), der (med få variationer) er identiske, og som vedrører facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. på syv højhuse i Brøndby Strand Parkerne – ligeledes under helhedsplan HP4. Højhusene administreres af to almene boligselskaber – to af ordregiverne nævnt i udbudsbekendtgørelsens afsnit 1 og 8 samt udbudsbetingelsernes afsnit 1.2 (BB og TMG). På samme måde som vedrørende lavhusene og rammeaftalerne i gruppe 1 skal der på baggrund af udbuddet indgås en rammeaftale med hver af disse to ordregivere på baggrund af udbuddet. Ordregiver har, af hensyn til sammenhængen mellem de arbejder og ydelser, der skal udføres i henhold til rammeaftalerne, samt den efterfølgende administration, vurderet det hensigtsmæssigt ikke at foretage en yderligere opdeling af udbuddet. Det er muligt at afgive tilbud på og få tildelt en eller begge grupper af rammeaftaler (delaftaler). Tilbud på en gruppe af rammeaftaler (delaftaler) skal omfatte samtlige rammeaftaler (delaftaler) i gruppen. Det er ikke muligt at afgive tilbud på udvalgte rammeaftaler (delaftaler) i en gruppe. Der skal udarbejdes et særskilt tilbud for hver gruppe af rammeaftaler (delaftaler), som tilbudsgiveren ønsker at byde på. Det er ikke muligt at afgive et samlet tilbud på begge grupper af rammeaftaler (delaftaler). Det er heller ikke muligt at ”kombinere” eller ”binde tilbud sammen”, så der f.eks. tilbydes bestemte rabatvilkår eller lignende, hvis ordregiverne accepterer tilbudsgiverens tilbud på begge grupper af rammeaftaler (delaftaler). Evaluering og tildeling sker selvstændigt for hver enkel gruppe af rammeaftaler (delaftaler) og dermed uafhængigt af evalueringen og tildelingen af den anden gruppe af rammeaftaler (delaftaler). Hver gruppe af rammeaftaler (delaftaler) tildeles én tilbudsgiver (entreprenør). Der henvises til udbudsbetingelsernes afsnit 7, der indeholder vilkårene for tilbudsevalueringen. Ordregiverne foretager bestilling (indgår kontrakter) på grundlag af de enkelte rammeaftaler (delaftaler) ved direkte tildeling. Der henvises til afsnit 7 i udkast til rammeaftalerne. Rammeaftalerne (i begge grupper) har en varighed på 48 måneder (rammeaftalens løbetid), jf. afsnit 4 i udkastet til rammeaftalerne. Der skal gennemføres en gennemgribende renovering af lavhusene og højhusene inden for en kortere årrække. Det præcise tidspunkt for renoveringsarbejdernes opstart kendes ikke på tidspunktet for annonceringen af dette udbud. Det forventes, at renoveringsarbejderne påbegyndes løbende og etapevis for både lavhusene og højhusene i løbet af rammeaftalernes løbetid. Det gælder både for rammeaftalerne i gruppe 1 og 2. Hvis renoveringsarbejderne udbydes under rammeaftalernes løbetid, vil ordregivernes behov for facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. (dvs. opgaverne, der er omfattet af dette udbud) blive mindre i takt med, at renoveringsarbejderne påbegyndes. Da ordregiverne har behov for fleksibilitet til at tilrettelægge indkøbene af facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv., efter renoveringsarbejdernes etapevise opstart, er rammeaftalerne ikke eksklusive eller forpligtende for ordregiverne. Ordregiverne har til hensigt at benytte rammeaftalerne til indkøb af facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaderne mv. på de enkelte lavhuse og/eller højhuse omfattet af udbuddet i hele rammeaftalens løbetid eller indtil renoveringsarbejderne af de enkelte lavhuse og/eller højhuse opstartes. Ordregiverne forventer, at ordregiverne vil foretage den første bestilling (indkøb) på grundlag af rammeaftalerne umiddelbart efter tildelingen af rammeaftalerne og udløbet af standstill-perioden, så første facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. bestilles med opstart pr. 1. maj 2026, jf. afsnit 7.4 i udkastet til rammeaftalerne. Rammeaftalernes omfang og indhold er nærmere beskrevet i udkast til rammeaftale med bilag, herunder navnlig i Ydelsesbeskrivelsen og Særlig Arbejdsbeskrivelse (SAB).
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71631300 Technische Gebäudeüberwachung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45443000 Fassadenarbeiten, 71315400 Gebäudeinspektion, 45452000 Fassadenreinigungsarbeiten, 45453100 Sanierungsarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelBrøndby Boligselskab afd. 605-608 /v. DAB-Lejerbo, Gl. Køge Landevej 26, 2500 Valby (BB) (Gruppe 1)
BeschreibungGENUDBUD: Offentligt udbud af rammeaftale om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. på lavhusene tilhørende BB
LosLOT-0008
TitelBoligselskabet Tranemosegaard afd. T 13/v. Bo Vest. Stationsparken 37, 2600 Glostrup (TMG) (Gruppe 1)
BeschreibungGENUDBUD: Offentligt udbud af rammeaftale om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. på lavhusene tilhørende TMG.
LosLOT-0010
TitelPostfunktionærernes Andels-Boligforening afd. 8 /v. FA09, Stationsparken 24, 2600 Glostrup (PAB) (Gruppe 1)
BeschreibungGENUDBUD: Offentligt udbud af rammeaftale om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. på lavhusene tilhørende PAB.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45443000 Fassadenarbeiten, 45452000 Fassadenreinigungsarbeiten, 45453100 Sanierungsarbeiten
LosLOT-0011
TitelBrøndby Almennyttige Boligselskab afd. Rheumpark /v. DAB-Lejerbo, Gl. Køge Landevej 26, 2500 Valby (BAB) (Gruppe 1)
BeschreibungGENUDBUD: Offentligt udbud af rammeaftale om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. på lavhusene tilhørende BAB.
LosLOT-0012
TitelBrøndby Boligselskab afd. 605-608/ v. DAB-Lejerbo, Gl. Køge Landevej 26, 2500 Valby (BB) (Gruppe 2)
BeschreibungGENUDBUD: Offentligt udbud af rammeaftale om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. på højhusene tilhørende BB.
LosLOT-0013
TitelBoligselskabet Tranemosegaard afd. T 13 /v. Bo Vest. Stationsparken 37, 2600 Glostrup (TMG) (Gruppe 2)
BeschreibungGENUDBUD: Offentligt udbud af rammeaftale om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. på højhusene tilhørende TMG.