2. Verfahren
Verfahren
Titel: Copenhagen Business Schools udbud af totalentreprise vedr. facade- og tagrenovering på Solbjerg Plads 3
Beschreibung: CBS-byggeriet på Solbjerg Plads har siden opførelsen omkring år 2000 haft utætte facader og tage. Der er i dele af bygningerne A, B og C mod syd samt bygning D og F, registreret vandindtrængning fra facader og tage. Der er ikke på nuværende tidspunkt registreret vandindtrængning andre steder i bygningerne.Teknologisk Institut har, i årene 2022 – 24, gennemført fysiske besigtigelser og analyser af tage og facader forskellige steder i bygningerne og konstateret byggetekniske fejl, som kan dateres tilbage til bygningens opførelse. Besigtigelser og analyser viser, at der er betydelig nedbrydning af organiske materialer og fuger i facaderne, hvilket ikke udgør en konstruktiv risiko, men en øget fremadrettet risiko for vandindtrængning i områder, der ikke renoveres.Dette udbud omhandler projektering og udbedring af dele af facader og tage. § 137, stk. 1, nr. 6 finder ikke anvendelse på nærværende udbud. Bestemmelsen har følgende ordlyd: "Ansøgeren eller tilbudsgiveren har ubetalt forfalden gæld på under 100.000 kr. til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivning i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret".
Interne Kennung: 277840750
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud med forhandling.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Glasfacader og indvendige persienner Vindfang - Udvidet model - Vestlig indgang Facader på elevator- og teknikhus Tagopbygning på elevator- og teknikhus Dynamisk solafskærmning incl. elarbejder Solceller incl. elarbejder Sokler og sokkelaffugter Ekstra byggepladsdrift pr. måned Fast solafskærmning Rotonde Terrasse, Nord Rotonde Terrasse, Syd Vindfang - Model Udvidet - Østlig indgang