See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af elkedel til hjælpedamp
Beschreibung: Bornholms El-Produktion A/S (herefter "Ordregiver") har udbudt en kontrakt om levering, installation og idriftsættelse af en elkedel til hjælpedamp. Ordregiver driver et kraftvarmeværk beliggende på Skansevej 2, 3700 Rønne. Anlægget producerer el og varme, primært baseret på biomasse i normal drift. Som nødanlæg råder værket desuden over dieselgeneratorer, der kan aktiveres ved behov. For at styrke elektrificeringen af varmeproduktionen og understøtte den overordnede målsætning om at udfase fossile brændsler i normal drift senest i 2027, ønsker Ordregiver at etablere en elkedel til produktion af hjælpedamp som erstatning for den nuværende oliefyrede løsning. Projektet skal sikre en elektrificeret og fleksibel dampforsyning, der understøtter både driftssikkerhed og deltagelse i systemydelsesmarkedet. Kontrakten omfatter levering, installation og idriftsættelse af en elkedel, der skal integreres i det eksisterende kraftvarmeværk på Skansevej 2, 3700 Rønne. Arbejdet inkluderer tilpasning til den eksisterende infrastruktur samt sikring af overholdelse af gældende tekniske krav og standarder. I forlængelse af et offentligt udbud overgik BEP til udbud med forhandling uden offentliggørelse af en ny udbudsbekendtgørelse efter forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 50, stk. 1, litra a, fordi der alene er modtaget uegnede eller irrelevante tilbud. BEP aflyser nu dette udbud med forhandling på grund af væsentligt ændrede økonomiske og regulatoriske forudsætninger for projektet, som medfører, at grundlaget for det aktuelle udbud ikke længere er til stede.
Vorherige Bekanntmachung: 43626-2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet blev gennemført som et udbud med forhandling efter forsyningsvirksomhedsdirektivets (Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014) artikel 50, stk. 1, litra a, hvorfor der har været afholdt individuelle forhandlingsmøder med de indbudte tilbudsgivere. Udbuddet er ikke inddelt i delkontrakter, da projektet vedrører indkøb af én elkedel til hjælpedamp.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42160000 Kesselanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42162000 Dampfkessel, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten, 45331110 Installation von Kesseln
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udbuddet indeholder følgende optioner: - Reservedele - Damptilslutning inkl. installation Og den frivillige option: - Serviceaftale