204392-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Juristische Beratung und Vertretung – Rammeaftale om advokatydelser
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om advokatydelser
Beschreibung: De udbudte ydelser angår løbende advokatrådgivning og -bistand inden for navnlig følgende retsområder: 1) retssagsbehandling og løbende håndtering af claims, 2) udbudsret og kontraktret, 3) offentlig ret, og 4) EU-ret, herunder statsstøtteret De ydelser, der vil blive bestilt, vil være af meget forskelligartet karakter og omfang. Der kan være tale om simple forespørgsler, hvor ydelsen får karakter af sparring eller rådgivning til Femern A/S’ egne jurister. Der kan også blive tale om, at Femern A/S anmoder Rådgiveren om udarbejdelse af notater, forberedelse af udbudsmateriale, herunder kontrakter, eller om at bistå med løbende advokatbistand i forbindelse med håndteringen af f.eks. claims, rets- og voldgiftssager. Endelig kan der også blive tale om, at Femern A/S i forbindelse med spidsbelastningsperioder og/eller sager, der relaterer sig til et specialistområde, hvor Femern A/S ikke selv har de juridiske kompetencer in-house, har et behov for at kunne overlade ansvaret for sagsbehandlingen til Rådgiveren, der dermed får ansvaret for såvel processen samt den faglige håndtering. Hertil kommer, at Rådgiver skal forvente, at Femern A/S kan få behov for advokatrådgivning inden for øvrige retsområder end de, der er oplistet ovenfor, herunder eksempelvis: — søret — forsikringsret — arbejdsret, herunder i forhold til lønklausuler — CSR-klausuler, sociale klausuler og whistleblower-ordninger — markedsføringsret — lejeret — contract management — forsyningsret, — skatte/moms-ret, og — selskabsret Rådgiveren skal derfor kunne levere juridisk bistand inden for alle retsområder (full service aftale).
Interne Kennung: -
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres efter reglerne i udbudslovens afsnit III om indkøb af sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien (”Light-regimet”), jf. udbudslovens §§ 186-190. Udbudsprocessen minder om gennemførelsen af et offentligt udbud og omfatter følgende stadier og milepæle: 1) Udarbejdelse af tilbud – Tilbudsgiver påbegynder udarbejdelsen af sit tilbud på baggrund af udbudsmaterialet og dette afsluttes med afgivelse af tilbud inden tilbudsfristens udløb, jf. udbudsbetingelsernes punkt 6.2. Tilbudsgiver har undervejs mulighed for at stille skriftlige spørgsmål til tilbudsprocessen, jf. udbudsbetingelsernes punkt 5. Det forventede indhold af tilbuddet er beskrevet i udbudsbetingelsernes punkt 6.4. 2) Femern A/S’ vurdering af tilbud – Femern A/S foretager en vurdering af de modtagne tilbud i overensstemmelse med de i udbudsbetingelsernes punkt 7.4 angivne tildelingskriterier. 3) Tildeling af Rammeaftalen – Femern A/S træffer beslutning om tildeling af Rammeaftalen, som ledsages af en underretning af samtlige tilbudsgivere om beslutningen. Rammeaftalen anses for indgået, når Rammeaftalen er underskrevet. Rammeaftalen underskrives først efter udløbet af en standstill-periode, jf. Klagenævnslovens § 3, stk. 1. Efter Rammeaftalens underskrift sender Femern A/S en bekendtgørelse om tildeling af ordre til offentliggørelse på TED, hvorved udbuddet afsluttes.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79110000 Juristische Beratung und Vertretung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79100000 Dienstleistungen im juristischen Bereich, 79111000 Rechtsberatung, 79112000 Vertretung vor Gericht, 79140000 Rechtsberatung und -auskunft, 79220000 Dienstleistungen im Steuerwesen, 79221000 Steuerberatung
5. Los
Los: LOT-0000