2. Verfahren
Verfahren
Titel: UDZIELENIE I OBSŁUGA KREDYTU DŁUGOTERMINOWEGO
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego w wysokości 2 400 000,00 złotych (słownie: dwa miliony czterysta tysięcy złotych 00/100) udzielony na następujących warunkach: 1) W ramach przedmiotu zamówienia finansowane będzie: spłata wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów oraz planowany deficyt budżetu. 2) Uruchomienie kredytu następować będzie w kwotach i transzach zgodnie ze złożonym zapotrzebowaniem, w celu pokrycia zobowiązań. Dla sporządzenia oferty należy przyjąć wypłatę kredytu w jednej transzy : • w dniu 22.12.2025 r. w kwocie 2 400 000,00 zł
Vorherige Bekanntmachung: 773222-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Wartość przedmiotowego zamówienia przekracza tzw. „próg unijny”, tj. kwotę określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych ( Dz. U. z 2024 r. poz.1320 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą Pzp. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie ww. zadania jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, a więc w trybie najbardziej konkurencyjnym spośród przewidzianych w ustawie. Zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy Pzp, termin składania ofert nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, tym nie mniej, zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy Pzp, Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Przesłanka ta ma charakter ocenny, w piśmiennictwie i orzecznictwie wypracowane zostały jednak pewne wskazówki, jak powinno się rozumieć przedmiotowe pojęcia. W ocenie Zamawiającego, będącej wynikiem wnikliwej analizy całokształtu okoliczności faktycznych i prawnych towarzyszących rozpatrywanemu zamówieniu, w istocie zachodzi pilna potrzeba udzielenia tego zamówienia, przy czym skrócenie terminu składnia ofert w odnośnym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest całkowicie uzasadnione. Tym samym, za spełnione należy uznać przesłanki, od których zależy możliwość skorzystania z uprawnienia do skrócenia terminu składania ofert w przetargu nieograniczonym na wykonanie ww. zadania.Należy zauważyć, że obowiązujący wyżej przywoływany przepis jest wynikiem implementacji art. 27 ust. 3 dyrektywy 2014/24/UE, na mocy którego, jeżeli ze względu na stan pilnej konieczności należycie uzasadniony przez instytucją zamawiającą termin składania ofert nie może być dotrzymany, instytucja zamawiająca może wyznaczyć termin, który nie może być krótszy niż 15 dni od daty wysłania ogłoszenia o zamówieniu. Jednocześnie z motywu 46 preambuły do tej dyrektywy wynika, że zgodnie z intencją ustawodawcy unijnego, instytucje zamawiające powinny mieć możliwość skrócenia niektórych terminów mających zastosowanie w procedurze otwartej i ograniczonej oraz w procedurach konkurencyjnych z negocjacjami, w przypadkach, gdy dane terminy byłyby niewykonalne ze względu na pilną konieczność, która powinna zostać należycie uzasadniona przez instytucję zamawiającą. Przy czym nie musi to być wyjątkowo pilna konieczność spowodowana okolicznościami, których instytucja zamawiająca nie może przewidzieć i których nie można jej przypisać. Jak wskazuje się w doktrynie będzie to sytuacja, w której zamawiający powinien podjąć pilnie działania zmierzające do wykonania zamówienia publicznego. Gmina Konopnica realizuje projekt pn.:"Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z modernizacją Stacji Uzdatniania Wody oraz montażem wodomierzy na terenie Gminy Konopnica" dofinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Przyznane dofinansowanie zgodnie z umową nr 004-KPOD.03.15.-IW.17-0096/25 z dnia 25.03.2025r. otrzymany w dwóch transzach. Pierwsza transza jest wypłacana w formie zaliczki w wysokości 50% przyznanego dofinansowania, natomiast druga transza będzie będzie przekazana w formie refundacji. Zadanie należy zrealizować i dokonać płatności w terminie do 31 grudnia 2025r. aby nie utracić przyznanego dofinansowania. Zamawiający nie posiada własnych środków, które mógłby przeznaczyć na pokrycie tych zobowiązań, dlatego zmuszony jest do przeprowadzenia kolejnego postępowania na udzielenie i obsługę kredytu długoterminowego, jak również skrócenia terminu składania ofert. Dzięki tym środkom Zamawiający pokryje zobowiązania wynikające z tego projektu.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Brak opcji