205365-2025 - Ergebnis
Dänemark – Beratung in Umweltfragen – Strategisk miljøvurdering
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Strategisk miljøvurdering
Beschreibung: Energistyrelsen anmoder om tilbud på udarbejdelse af strategisk miljøvurdering (SMV) af en bekendtgørelsesændring, som skal muliggøre tilladelser til pilot- og demonstrationsprojekter til geologisk lagring af C02 på under 100 kt i hele Danmarks land- og havareal i den danske eksklusive økonomiske zone (EEZ). Den strategiske miljøvurdering skal leve op til kravene i lov om miljøvurdering af planer og programmer og af konkrete projekter, LBK nr. 4 af 03/01/2023 (herefter miljøvurderingsloven).
Interne Kennung: 8013-4033
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90713000 Beratung in Umweltfragen
5. Los
Los: LOT-0000