206051-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Datenbanksysteme – Energidatabase
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEnergidatabase
BeschreibungLevering og drift af et standardsoftware til lagring af energimærker, rapportering af energidata og administration af energiprojekter for Bygningsstyrelsens ejendomme.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOrdregiver har til hensigt at udvælge 5 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Såfremt der modtages flere end 5 konditionsmæssige ansøgninger fra ansøgere, der ikke er omfattet af en udelukkelsesgrund, og som opfylder egnethedskravene, udvælges de 5 ansøgere, som ud fra hensynet til at skabe en optimal konkurrence vurderes bedst egnede til at løse opgaven. Ordregiver forventer således at udvælge et felt af ansøgere, som demonstrerer erfaring med lignende opgave. Udvælgelsen vil ske på baggrund af de fremsendte referencer med vægt på referencernes sammenlignelighed med den udbudte opgave. Referencerne vil blive bedømt ud fra en helhedsvurdering.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48610000 Datenbanksysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72210000 Programmierung von Softwarepaketen
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungSe punkt 2.1 udbudsbekendtgørelsen.
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver kan forlænge kontrakten to gange af 1-års varighed.