206879-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Betten und Bettzeug sowie Spezialheimtextilien – Udbud af brandhæmmende madrasser, tekstiler m.m.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af brandhæmmende madrasser, tekstiler m.m.
Beschreibung: Nærværende udbud er opdelt i to delaftaler og vedrører indgåelse af to kontrakter om anskaffelse af brandhæmmende produkter, henholdsvis 1) brandhæmmende madrasser, herunder bl.a. detentionsmadrasser m.m., og 2) brandhæmmende tekstiler m.m. Udbuddet gennemføres som offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II og omfatter således en tilbudsfase, hvor alle interesserede tilbudsgivere har mulighed for at afgive tilbud. Formålet med udbuddet er at kunne tilbyde indsatte i Danmarks Fængslers institutioner, arresthuse og fængsler m.v. brandhæmmende madrasser og tekstiler, herunder diverse brandhæmmende produkter. For delaftale 1 deltager Rigspolitiet som medordregiver og forventer som udgangspunkt alene at købe 9 cm høje detentionsmadrasser. Ordregiver (Danmarks Fængsler) ønsker at indgå kontrakt med én leverandør for hver af de to delaftaler, der kan levere 1) brandhæmmende madrasser, madrasbetræk, detentionsmadrasser inkl. lukket betræk, hynder og skummateriale og/eller 2) brandhæmmende tekstiler, sengetøj, metervarer samt brandhæmmende sprayvæske. Det er muligt at afgive tilbud på den ene af delaftalerne eller på begge. De brandhæmmende produkter skal anvendes som led i sikkerhedsforanstaltninger i de ansattes og indsattes hverdag, både i celler og i de områder, hvor de indsatte færdes i hverdagen. Det estimeres, at ordregiver (Danmarks Fængsler) med den nuværende kapacitet huser ca. 4.300 indsatte. Ordregiver har i tilrettelæggelsen af udbuddet haft særlig fokus på at finde en hensigtsmæssig balance mellem formstabilitet, komfort, sikkerhed og pris ved fastlæggelse af krav til bl.a. madrasser, da madrasserne kan deformere grundet intensiv brug. Det bemærkes, at der i forbindelse med tilbudsafgivningen skal medsendes vareprøver til brug for den kvalitative evaluering. Hver kontrakt vil blive indgået med Danmarks Fængsler og den tilbudsgiver, der i forbindelse med udbuddet afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud. For delaftale 1 vil der tillige blive indgået en parallel kontrakt med Rigspolitiet på samme vilkår. Hver kontrakt løber i 4 år fra tidspunktet for underskrift af kontrakten. Ordregiver kan forlænge kontrakten først én gang med 2 år og derefter med yderligere 1 år. Kontrakten kan således forlænges med op til i alt 3 år, hvilket giver en mulig varighed på i alt 7 år. Tildeling sker på baggrund af det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vurderet som bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Interne Kennung: 24-15-0399
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt udbud, jf. §§ 56 og 57
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39143110 Betten und Bettzeug sowie Spezialheimtextilien
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39143112 Matratzen, 39500000 Textilwaren, 39512000 Bettwäsche, 39512300 Matratzenschoner, 39516100 Innenausstattungsartikel aus Textilstoffen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbud af brandhæmmende madrasser m.m. (Delaftale 1)
Beschreibung: Ordregiver ønsker at indgå kontrakt med én leverandør, der kan levere brandhæmmende madrasser, madrasbetræk, detentionsmadrasser inkl. lukket betræk, hynder og skummateriale til ordregivers institutioner. For denne delaftale deltager Rigspolitiet som medordregiver og forventer som udgangspunkt alene at købe 9 cm høje detentionsmadrasser. De brandhæmmende produkter skal anvendes som led i sikkerhedsforanstaltninger i de ansattes og indsattes hverdag, både i celler og i de områder, hvor de indsatte færdes i hverdagen. Det estimeres, at ordregiver (Danmarks Fængsler) med den nuværende kapacitet huser ca. 4.300 indsatte. Ordregiver har i tilrettelæggelsen af udbuddet haft særlig fokus på at finde en hensigtsmæssig balance mellem formstabilitet, komfort, sikkerhed og pris ved fastlæggelse af krav til madrasser, da madrasserne kan deformere grundet intensiv brug. Det bemærkes, at der i forbindelse med tilbudsafgivningen skal medsendes vareprøver til brug for den kvalitative evaluering. Kontrakten indgås for en periode på 4 år med mulighed for forlængelse først med 2 år og derefter med yderligere 1 år. Kontrakten kan således forlænges med op til i alt 3 år, som giver en mulig varighed på i alt 7 år. Tildeling sker på baggrund af det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vurderet som bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39143112 Matratzen, 39500000 Textilwaren, 39512300 Matratzenschoner
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Optioner (supplerende køb): Kunden kan i op til 7 år efter kontraktens indgåelse foretage supplerende anskaffelser hos Leverandøren af varer omfattet af Leverancen under følgende betingelser: a. Den samlede værdi af supplerende anskaffelser må ikke overstige 28.000.000 kr. ekskl. moms, for de varer, der fremgår af Bilag 5 - Leverandørens tilbud. b. Leveringstiden fastsættes af Kunden; dog kan Leverandøren kræve, at leveringstiden ikke fastsættes kortere end de eventuelle frister i kontrakten eller bilagene, der fandt anvendelse for tilsvarende varer. c. I øvrigt skal de supplerende køb leveres i henhold til Kontraktens vilkår, herunder til de i kontrakten fastsatte priser. Ønsker Kunden at gøre brug af optionen, skal Kunden inden for ovenfor angivne periode give Leverandøren skriftlig meddelelse herom. Når optionen er udnyttet, kan Kunden frit købe de varer, der fremgår af Bilag 5, inden for den forhøjede anslåede kontraktværdi, så længe beløbsgrænsen i litra a ikke overskrides. Optionen kan alene anvendes til køb af varer, der allerede fremgår af Bilag 5 – Leverandørens tilbud, og kan ikke anvendes til at udvide sortimentet. Kunden er ikke forpligtet til at udnytte optionen. Såfremt optionen udnyttes, er Leverandøren forpligtet til at levere i overensstemmelse med kontraktens vilkår. 4.3 Sortimentsændringer (erstatningsvarer) Leverandøren må ikke levere andre varer end dem, der er omfattet af kontrakten, uden Kundens forudgående skriftlige godkendelse. Hvis en vare udgår, ændres som følge af myndighedskrav eller lovgivning eller ikke kan leveres rettidigt, skal Leverandøren uden ugrundet ophold tilbyde en erstatningsvare. Leverandøren skal skriftligt godtgøre, at erstatningsvaren opfylder de relevante specifikationer for den vare, der erstattes. Hvis erstatningsvaren ikke fuldt ud opfylder disse specifikationer, kan den kun godkendes, hvis afvigelsen ikke vedrører mindstekrav, og hvis afvigelsen efter Kundens vurdering kan kapitaliseres på baggrund af Leverandørens dokumentation og oplysninger. Erstatningsvaren må ikke leveres, før Kunden skriftligt har godkendt den, og skal leveres på kontraktens i øvrigt uændrede vilkår og til en pris, der ikke overstiger prisen for den vare, der erstattes.
Los: LOT-0002
Titel: Udbud af brandhæmmende tekstiler m.m. (Delaftale 2)
Beschreibung: Ordregiver ønsker at indgå kontrakt med én leverandør, der kan levere brandhæmmende tekstiler, sengetøj, metervarer samt brandhæmmende sprayvæske til ordregivers institutioner. De brandhæmmende produkter skal anvendes som led i sikkerhedsforanstaltninger i de ansattes og indsattes hverdag, både i celler og i de områder, hvor de indsatte færdes i hverdagen. Det estimeres, at ordregiver (Danmarks Fængsler) med den nuværende kapacitet huser ca. 4.300 indsatte. Det bemærkes, at der i forbindelse med tilbudsafgivningen skal medsendes vareprøver til brug for den kvalitative evaluering. Kontrakten indgås for en periode på 4 år med mulighed for forlængelse først med 2 år og derefter med yderligere 1 år. Kontrakten kan således forlænges med op til i alt 3 år, hvilket giver en mulig varighed på i alt 7 år. Tildeling sker på baggrund af det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vurderet som bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Interne Kennung: 2-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39500000 Textilwaren, 39512000 Bettwäsche, 39516100 Innenausstattungsartikel aus Textilstoffen
Beschreibung der Optionen: Optioner (supplerende køb): Kunden kan i op til 7 år efter kontraktens indgåelse foretage supplerende anskaffelser hos Leverandøren af varer omfattet af Leverancen under følgende betingelser: a. Den samlede værdi af supplerende anskaffelser må ikke overstige 14.000.000 kr. ekskl. moms, for de varer, der fremgår af Bilag 5 - Leverandørens tilbud. b. Leveringstiden fastsættes af Kunden; dog kan Leverandøren kræve, at leveringstiden ikke fastsættes kortere end de eventuelle frister i kontrakten eller bilagene, der fandt anvendelse for tilsvarende varer. c. I øvrigt skal de supplerende køb leveres i henhold til Kontraktens vilkår, herunder til de i kontrakten fastsatte priser. Ønsker Kunden at gøre brug af optionen, skal Kunden inden for ovenfor angivne periode give Leverandøren skriftlig meddelelse herom. Når optionen er udnyttet, kan Kunden frit købe de varer, der fremgår af Bilag 5, inden for den forhøjede anslåede kontraktværdi, så længe beløbsgrænsen i litra a ikke overskrides. Optionen kan alene anvendes til køb af varer, der allerede fremgår af Bilag 5 – Leverandørens tilbud, og kan ikke anvendes til at udvide sortimentet. Kunden er ikke forpligtet til at udnytte optionen. Såfremt optionen udnyttes, er Leverandøren forpligtet til at levere i overensstemmelse med kontraktens vilkår. 4.3 Sortimentsændringer (erstatningsvarer) Leverandøren må ikke levere andre varer end dem, der er omfattet af kontrakten, uden Kundens forudgående skriftlige godkendelse. Hvis en vare udgår, ændres som følge af myndighedskrav eller lovgivning eller ikke kan leveres rettidigt, skal Leverandøren uden ugrundet ophold tilbyde en erstatningsvare. Leverandøren skal skriftligt godtgøre, at erstatningsvaren opfylder de relevante specifikationer for den vare, der erstattes. Hvis erstatningsvaren ikke fuldt ud opfylder disse specifikationer, kan den kun godkendes, hvis afvigelsen ikke vedrører mindstekrav, og hvis afvigelsen efter Kundens vurdering kan kapitaliseres på baggrund af Leverandørens dokumentation og oplysninger. Erstatningsvaren må ikke leveres, før Kunden skriftligt har godkendt den, og skal leveres på kontraktens i øvrigt uændrede vilkår og til en pris, der ikke overstiger prisen for den vare, der erstattes.