2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sallingvej 100158 og Bellahøjvej 100363
Beschreibung: Københavns Kommune udbyder et samlet anlægsprojekt for to projekter: Sallingvej: Skybrudssikring, vejgenopretning, byrumsforbedring og lyskrydsombygninger. Bellahøjvej: Skybrudssikring, vejgenopretning, begrønning og sikker skolevejs projekt Der indbydes til tidlig entreprenørinddragelse, hvor entreprenøren skal bidrage med ydelser i projekteringsfasen, efterfulgt af udførelse af de samlede anlægsarbejder. Arbejdet foregår i tæt bymiljø med betydelig trafik og stiller høje krav til koordinering, trafikhåndtering og teknisk kvalitet.
Vorherige Bekanntmachung: 843248-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45231111 Heben und Neuverlegen von Rohrleitungen, 45231110 Rohrverlegearbeiten, 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45232130 Bau von Regenwasserrohrleitungen, 45232450 Bauarbeiten für Entwässerungsanlagen, 45233141 Straßeninstandhaltungsarbeiten, 45233142 Straßenausbesserungsarbeiten, 45233150 Verkehrsberuhigungsarbeiten, 45233221 Straßenmarkierungsarbeiten, 45233222 Straßenpflaster- und Asphaltarbeiten, 45233142 Straßenausbesserungsarbeiten, 45233223 Aufbringen von Fahrbahnschichten, 45233228 Oberflächenbeschichtungsarbeiten, 45233252 Oberbauarbeiten für Straßen, 45233270 Markierungsarbeiten für Parkplätze, 45233290 Installation von Straßenschildern, 45233293 Installation von Straßenmobiliar, 45233294 Installation von Straßenverkehrssignalen, 45233320 Fundamentierungsarbeiten für Landstraßen, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71355000 Vermessungsarbeiten, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen, 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen, 90522200 Beseitigung von verseuchtem Boden, 90715000 Untersuchung von Verschmutzungen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Dette udbud omfatter to sammenhængende anlægsprojekter under Masterplan Grøndalsparken – skybruds- og genopretningsprojektet på Sallingvej og Bellahøjvej. Projekterne gennemføres som ét samlet anlægsprojekt i et samarbejde mellem TMF som bygherre, to rådgiverteams og den vindende entreprenør som er nærmere beskrevet i Samarbejdsaftalen. Entreprenøren inddrages tidligt, og indgår først i projektering af udførelsesprojektet som en del af et fælles team, hvor løsningerne udvikles i tæt dialog mellem bygherre, rådgivere og entreprenør. Denne samarbejdsform skal sikre, at projektet bliver bygbart, effektivt og af høj kvalitet. Når udførelsesprojektet er færdigprojekteret, overgår entreprenøren til udførelsesfasen som hovedentreprenør og får ansvaret for anlægsarbejderne på begge projekter. Målet er at skabe en samlet, sammenhængende løsning, hvor Klimatilpasning, genopretning og byrum forbedres i et koordineret forløb – til gavn for både byen og borgerne. Sallingvej Projektet består af tre elementer: skybrudssikring, vejgenopretning og byrumsforbedrende tiltag. De tre elementer skal sammentænkes til en helhedsorienteret løsning, der kombinerer Klimatilpasning, funktionalitet og by kvalitet. Det samlede projektområde omfatter følgende to delområder: 1. Strækningen fra Randbølvej til Limfjordsvej 2. Strækningen fra Jyllingevej til Lupinvej Projektets tre delelementer fordeler sig på delområderne således: • Skybrudssikringen omfatter strækningen fra Randbølvej til Limfjordsvej. • Genopretningen omfatter hele strækningen fra Jyllingevej til Lupinvej. • De byrumsforbedrende tiltag omfatter begge delområder og integreres med beplantning, tilgængelighed og trafikale forbedringer. Arbejdet omfatter etablering af nye regnvandsanlæg, genopretning af vej, cykelstier og fortove til nutidig standard samt forbedring af byrum og grønne elementer i overensstemmelse med Københavns Kommunes standarder og projektets samlede vision. Bellahøjvej Projektet består af fire elementer: skybrudssikring, genopretning, en sikkerskolevejsindsats og begrønningstiltag. Alle fire elementer skal sammentænkes til en helhedsorienteret løsning. Det samlede projektområde omfatter følgende tre delområder: 1. Brønshøjvej mellem Fuglsangs Allé og Bellahøjvej 2. Bellahøjvej mellem Brønshøjvej og Slotsherrensvej 3. Det grønne område på hjørnet Bellahøjvej/Slotsherrensvej med bunker/beskyttelsesrum. Projektets fire delelementer fordeler sig på delområderne således: • Skybrudssikringens omfatter er alle tre delområder. • Begrønningstiltagene omfatter kun på Bellahøjvej og Brønshøjvej. • Genopretningen omfatter kun Bellahøjvej. • Sikkerskolevejsindsatsen omfatter kun krydset Bellahøjvej/Brønshøjvej.