2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud af altanrenovering til Det Sociale Boligselskab Brøndbyparken, Afd. 3
Beschreibung: Kontrakten omfatter altanrenovering på (op til) 8 blokke i 8 etager (herefter ”Arbejderne”). Der er hhv. 71 og 72 altaner pr. blok (i alt ca. 572 altaner) og Bygherre ønsker, at der renoveres 2 blokke om året over en 4-årig periode med opstart i foråret (april) 2025. Den udbudte kontrakt omfatter tanrenovering på Blok 3+4, idet Bygherre har option på at overlade Entreprenøren udførelsen af altanrenovering på Blok 1+2, Blok 5+6 og Blok 7+8. Arbejderne skal udføres i hovedentreprise i overensstemmelse med projekteringsgrundlaget, som er en del af udbudsgrundlaget. Den udførelsesperiode, som fremgår af udbudsbekendtgørelsen er alene vejledende og kan derfor ændres under udbuddet og/eller efter kontraktindgåelse.
Interne Kennung: 204826
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til udbudsloven. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstående aktiviteter: * Virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen ansøge om prækvalifikation ("åben runde"), se afsnittet ”Prækvalifikationsfasen”. * På baggrund af de modtagne prækvalifikationsansøgninger prækvalificerer Bygherre fem ansøgere*. * Alene prækvalificerede virksomheder kan afgive tilbud ("lukket runde"), se fanen ”Tilbudsfasen”. * Efter tilbudsfristens udløb, tildeler Bygherre kontrakten til den tilbudsgiver, som har afgivet det tilbud, som afspejler bedste forhold mellem pris og kvalitet. * Forudsat, at der modtages et tilstrækkeligt antal ansøgninger. Modtages der ansøgninger fra færre end fem (konditionsmæssige) ansøgere, er Bygherre berettiget til at prækvalificere et mindre antal end fem.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Den udbudte kontrakt omfatter altanrenovering på Blok 3+4, idet Bygherre har option på at overlade Entreprenøren udførelsen af altanrenovering på Blok 1+2, Blok 5+6 og Blok 7+8.