2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af brøndgods, Udbud af Rammeaftale, Vejle Spildevand
Beschreibung: Vejle Spildevand har med dette udbud et ønske om at indgå en rammeaftale om køb af brøndgods til brug ved såvel nyudstykninger som løbende renovering og vedligehold af ledningsnettet til kloak- og regnvand. Vejle Spildevand forventer, at brøndgodset: • kan holde i så mange år at udskiftning hovedsagelig skal ske pga. nedslidning af støbegodset. • kan åbnes og lukkes i mange år uden problemer og unødig arbejdsmiljømæssig belastning. • effektivt forhindrer uvedkommende vand og sand i at trænge ind i kloaksystemet. • er udformet på en måde, der optimerer holdbarheden af den omkringsluttende vejbelægning (pri-mært asfalt). Her tænkes især på o forhindring af blankt vand i overgangen mellem karm og vejbelægning. o En vedvarende jævn køreflade. Såfremt karmen synker i vejbelægningen eller karm/dæksel ikke udgør en jævn overflade medfører det slag fra dæk på brøndgodset, der igen medfører risiko for endnu større ujævnhed. • er optimeret mht. støj. Her henledes opmærksomheden igen på en vedvarende jævn køreflade, samt udformningen af mønstret. • sikrer at karmen kan løftes op til flere gange når der udlægges ny vejbelægning (slidlag). For at sikre disse ønsker og for at sikre ensartethed og et højt kvalitetsniveau, er der opstillet en række tekniske krav til materialerne, som fremgår kravspecifikationerne. Udbuddet vedrører levering af brøndgods med en estimeret omsætning på DKK. 2,6 mio. om året. Rammeaftalens løbetid er 4 år fra rammeaftaleunderskrift
Interne Kennung: Levering af brøndgods, Udbud af Rammeaftale, Vejle Spildevand
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44423750 Ablaufroste
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44423730 Schachtrahmen, 44423740 Schachtabdeckungen, 44423760 Einstiegsdeckel