209543-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Kantinen und anderen nicht öffentlichen Cafeterias – Drift af kantine(r) - Det Kongelige Teater
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDrift af kantine(r) - Det Kongelige Teater
BeschreibungDelaftale 1 - Gamle Scene og Skuespilhuset: Udbuddet omfatter drift af kantine(r) på 2 lokationer under det Kongelige Teater. Opgaven omfatter produktion og salg til ansatte mv. Udover drift af kantine for ansatte, omfatter opgaven levering af mødeforplejning, arrangementer mv. ved bestilling. Delaftale 2 - Operaen: Udbuddet omfatter drift af kantine på 1 lokation under det Kongelige Teater. Opgaven omfatter anretning og salg til ansatte mv. Udover drift af kantine for ansatte, omfatter opgaven levering af mødeforplejning, arrangementer mv. ved bestilling. Produktionslokaler er ikke tilgængelige på lokationen.
Interne Kennung2025/7
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres i henhold til Udbudslovens afsnit 3 (LOV nr. 10 af 6. januar 2023), som et offentligt udbud. Udbudsforretningen kan gennemføres med forhandlingsrunde i henhold til udbudsbetingelsernes punkt 6.4. Efter modtagelse af første tilbud, kan en forhandlingsrunde finde sted, herefter kan tilbudsgiver sende fornyet endeligt tilbud. Forhandlingsrunden er begrænset til 1 forhandlingsrunde med de 3 tilbudsgivere (forudsat der er 3 egnede tilbud), der har afgivet de 3 mest fordelagtige indledende tilbud pr. delaftale. Ordregiver vil i så fald fremsende skriftlig opfordring til de udvalgte tilbudsgivere om at deltage i forhandlingsmøder, samt afgive fornyet og endeligt tilbud. Ordregiver yder ikke vederlag til deltagerne i forhandlingsmøderne. Bemærk dog at Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele på baggrund af første tilbud
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55511000 Dienstleistungen von Kantinen und anderen nicht öffentlichen Cafeterias
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55510000 Dienstleistungen von Kantinen, 55512000 Betrieb von Kantinen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 - Gamle Scene og Skuespilhuset
BeschreibungUdbuddet omfatter drift af 2 kantiner på hhv. Gamle Scene og Skuespilhuset fra de anviste lokaler (jf. Leveringsaftalebilag 3), med retten og forpligtigelsen til produktion og salg af fødevarer, drikkevarer og øvrige beslægtede artikler til Ordregivers ansatte og gæster mv. (kassesalg). Ligeledes skal Ordregiver serviceres i forbindelse med møder, arrangementer mv. efter bestilling (rekvisitionssalg). Det komplette omfang af opgaven er kravspecificeret i Leveringsaftalebilag 2, 3 og 4. Driften af Ordregivers kantine(r) bliver på nuværende tidspunkt udført af ekstern Leverandør.
Interne Kennung2025/71
Optionen
Beschreibung der OptionenDer er af ordregiver efterspurgt priser på diverse tilkøbsydelser/optioner, de efterspurgte optioner fremgår af udbudsmaterialet.
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 - Operaen
BeschreibungUdbuddet omfatter drift af kantine på Operaen fra de anviste lokaler (jf. Leveringsaftalebilag 3) - der forefindes ikke produktionskøkken, med retten og forpligtigelsen til salg af fødevarer, drikkevarer og øvrige beslægtede artikler til Ordregivers ansatte og gæster mv. (kassesalg). Ligeledes skal Ordregiver serviceres i forbindelse med møder, arrangementer mv. efter bestilling (rekvisitionssalg). Det komplette omfang af opgaven er kravspecificeret i Leveringsaftalebilag 2, 3 og 4. Driften af Ordregivers kantine(r) bliver på nuværende tidspunkt udført af ekstern Leverandør.
Interne Kennung2025/2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55510000 Dienstleistungen von Kantinen