See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Profylaksebekendtgørelse: Totalentreprisekontrakt vedr. etablering og indkøring af CARIX blødgøringsanlæg på Glostrup Vandværk (teknologipakke)
Beschreibung: Glostrup Vand A/S (herefter ”Bygherre”) har besluttet at erstatte de nuværende vandværker, Hovedvandværket og Hjælpevandværket, med et nyt vandværk, Glostrup Vandværk (etablering af nyt vandværk herefter betegnet ”Projektet”). Det nye vandværk skal fremtidssikre drikkevandsforsyningen i Glostrup Kommune, som i dag er truet af miljøfremmede stoffer i drikkevandet. Det nye vandværk skal behandle vandet fra Bygherres nuværende kildepladser til Hovedvandværket og Hjælpevandværket. Det nye vandværk skal være ”state of the art” og skal fjerne forureningen af miljøfremmede stoffer (klorerede opløsningsmidler) fra vandet med aktivt kul. Miljø-, Teknik- og Ejendomsudvalget besluttede den 3. marts 2022, at Glostrup Forsyning/Bygherre skulle undersøge muligheder for at reducere kalkindholdet i drikkevand i Glostrup Kommune. Krüger A/S har, efter opdrag fra Bygherre, udarbejdet en rapport med en analyse af muligheder og begrænsninger (herefter ”Rapporten”). Rapporten konkluderer i hovedtræk følgende: - Blødgøring af vand i Glostrup kan gennemføres uden sundhedsskadelig effekt for borgerne. - Blødgøring af vand er samlet set nogenlunde udgiftsneutral for de enkelte borgere, idet merudgifter til drikkevand modsvares af besparelser i den øvrige husholdning. Desuden vil borgerne opleve fordele som blødere tøj, mindre kalk i bruseområde, husholdningsmaskiner og dermed mindre vedligeholdelse. Rapporten gennemgår fem forskellige blødgøringsteknologier ud fra følgende parametre: - Sammensætning af det indvundne vand i Glostrup (så drikkevandskvalitetskriterierne kan overholdes efter vandbehandling, hårdheden sænkes til 6-12 odH og der ikke sker korrosion eller kalkudfældning) - Vandspild og sammensætning af spildevand fra vandbehandlingen - Drift og bæredygtighed, herunder anvendelse af kemikalier - Erfaringer og velkendt teknologi - Etablerings- og driftsudgifter i de forskellige scenarier. Bygherre har på baggrund af Rapporten anbefalet Glostrup Kommune, at der anvendes blødgøringsteknologien CARIX (ionbytning med CO2). Denne anbefaling skyldes primært membranmetodens højere vandspild (ca. 10 % mod CARIX ca. 5%), samt membranmetodens anvendelse af kemikalier. Kommunalbestyrelsen i Glostrup Kommune har den 29. marts 2023 godkendt følgende indstilling: 1. at Glostrup Forsyning pålægges at etablere blødgøring af drikkevand 2. at der skal etableres et CARIX-anlæg (ionbytning med CO2) 3. at Glostrup Forsyning pålægges at etablere et helt nyt vandværk, og udarbejde et skitseforslag herfor. Blødgøringsteknologien CARIX (CArbon Dioxide Regenerated Ion Exchanger) er en patenteret teknologi, som reducerer indholdet af kalk i vandet kun ved tilførsel af CO2. Veolia Water Solutions & Technologies Support 94410 Saint-Maurice (FR), som ejer alle rettigheder til at benytte den patenterede CARIX-teknologi har givet datterselskabet Krüger A/S enerettighederne til at forhandle CARIX-teknologien i Danmark. Den kontrakt, som er dækket af profylaksebekendtgørelsen, omfatter projektering, montering og idriftsættelse af CARIX-blødgøringsanlægget (herefter ”Teknologipakken”). Bygherre udbyder de øvrige arbejder knyttet til Projektet, herunder udbydes maskin-, el- og bygningsarbejderne (opførelse af nyt vandværk) i en separat totalentreprise. Teknologipakken omfatter de arbejder/ydelser, som er dækket af CARIX-patentet, samt de tilhørende arbejder/ydelser (CARIX blødgøringsprocestanke med tilhørende ionbytter regenererings- og CO2 genindvindingsanlæg, samt dertilhørende kontrolsystem), som er nødvendige for at sikre, at Bygherre kan opnå de nødvendige procesgarantier for CARIX-anlæggets funktion.
Interne Kennung: 205396
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000