209999-2026 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af Rammeaftale for totalentrepriser vedr. opførelse af plejecentre inkl. udendørs-, fælles- og/eller servicearealer for Boligselskabet Sjælland
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Rammeaftale for totalentrepriser vedr. opførelse af plejecentre inkl. udendørs-, fælles- og/eller servicearealer for Boligselskabet Sjælland
Beschreibung: Begrænset udbud
Vorherige Bekanntmachung: 736320-2025
Interne Kennung: Udbud af Rammeaftale for totalentrepriser vedr. opførelse af plejecentre inkl. udendørs-, fælles- og/eller servicearealer for Boligselskabet Sjælland
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver gennemfører udbuddet efter udbudsproceduren begrænset udbud, der består af en prækvalifikations- og en tilbudsfase. I prækvalifikationsfasen udvælges fem ansøgere på baggrund af fastsatte udvælgelseskriterier og opfordres herefter til at afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45215213 Bau von Pflegeheimen, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45212110 Bau von Freizeitzentren, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Formålet med denne Rammeaftale er, at Totalentreprenøren skal opføre nye plejecentre inkl. udendørs-, fælles- og/eller servicearealer i totalentreprise, herunder med mulighed for opførelse af familieboliger, erhvervslejemål, dagcentre og/eller sundhedsklinikker i tilknytning til plejecentrene (herefter samlet benævnt ”plejecentre inkl. udendørs-, fælles- og/eller servicearealer”). Rammeaftalen indgås med én totalentreprenør. Plejecentrene etableres som almene ældreboliger, hvilket betyder, at plejecentret omfattes af almenboliglovens regler med BOSJ som en almen boligorganisation. Plejecentrene skal opføres, når BOSJ får tildelt en grund fra Kommunen eller vinder en udbudsproces om opførelse af plejecentre på en grund, som Kommunen har sendt i konkurrence. Totalentreprenøren skal derfor forestå både projektering og udførelse af de plejecentre, som BOSJ skal opføre efter aftale med Kommunen. Derudover skal Totalentreprenøren bistå med at levere et konkurrenceforslag i de tilfælde, hvor BOSJ skal indgive tilbud til Kommunen. Når grunden er erhvervet, overtager BOSJ rollen som bygherre og driftsansvarlig for det nye plejehjem. BOSJ ejer plejecentrene, men udendørs-, fælles- og servicearealer vil enten tilbagesælges eller udlejes til Kommunen. Kommunen har boliganvisningsretten til plejeboligerne. Herudover kan Kommunen selv påtage sig driftsansvaret for udendørs-, fælles- og servicearealerne, afhængigt af det konkrete projekt. Formålet med rammeaftalen er at sikre en helhedsorienteret og effektiv gennemførelse af projekterne, hvor der skabes kontinuitet og mulighed for at genbruge erfaringer på tværs af projekterne, samtidig med at kvalitet, tid og økonomi varetages bedst muligt. Det forventes, at der under rammeaftalen vil blive gennemført ca. tre til fire projekter, men det afhænger af, hvilke projekter der tildeles af Kommunen, eller som BOSJ måtte vinde i projektkonkurrence. Projekterne kan variere i både omfang og kompleksitet, men alle er omfattet af rammeaftalens formål om at sikre en velkoordineret og sammenhængende gennemførelse af totalentrepriser ved opførelse af plejecentre inden for det almene boligområde. Ydelserne omfattet af rammeaftalen er nærmere beskrevet i Bilag 1. Projekterne forventes at have en entreprisesum på ca. 200.000.000 – 250.000.000 kr. ekskl. moms. Rammeaftalen indgås for en periode på 2 år med mulighed for forlængelse med 12 måneder to gange. Det forventede indkøb på rammeaftalen over en periode på 4 år udgør 800.000.000 DKK ekskl. moms, mens det maksimale indkøb på rammeaftalen er fastsat til 1.000.000.000 DKK ekskl. moms. Rammeaftalen indeholder mulighed for at tilkøbe udendørs-, fælles- og/eller servicearealer, herunder opførelse af familieboliger, erhvervslejemål, dagcentre og/eller sundhedsklinikker i tilknytning til plejecentrene, afhængigt af det konkrete projekt og den totalentreprise, der indgås på rammeaftalen. Denne Rammeaftale og de totalentrepriseaftaler, der følger heraf, lægger stor vægt på et tæt og konstruktivt samarbejde mellem totalentreprenøren, totalentreprenørens rådgiver, BOSJ og projektorganisationen. Totalentreprenøren forpligter sig til at indgå i et åbent, tillidsfuldt og konstruktivt samarbejde med BOSJ gennem hele Rammeaftalens løbetid. Totalentreprenøren skal desuden samarbejde loyalt med hele Projektorganisationen og skal tåle Kommunens og Projektorganisationens deltagelse og indblanding i de enkelte totalentrepriseaftaler. Nogle totalentrepriseaftaler vil kræve politisk godkendelse undervejs. Alle totalentrepriseaftaler gennemføres efter princippet om åbne bøger, jf. Rammeaftalen med bilag. Projektets nærmere omfang fremgår af Rammeaftalen med bilag. Totalentrepriseaftalen er baseret på ABT 18 og Ydelsesbeskrivelsen for Byggeri og Landskab (YBL 18) og fastsætter Totalentreprenørens rettigheder og forpligtelser i relation til Projektet.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Rammeaftalerne indgås for en periode på 2 år med mulighed for forlængelse med 12 måneder to gange. Det forventede indkøb på rammeaftalen over en periode på 4 år udgør 800.000.000 DKK ekskl. moms, mens det maksimale indkøb på rammeaftalen er fastsat til 1.000.000.000 DKK ekskl. moms. Rammeaftalen indeholder herudover mulighed for at tilkøbe udendørs-, fælles- og/eller servicearealer, herunder opførelse af familieboliger, erhvervslejemål, dagcentre og/eller sundhedsklinikker i tilknytning til plejecentrene, afhængigt af det konkrete projekt og den totalentreprise, der indgås på rammeaftalen.