2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Helheds- og Hjemmepleje til Fredensborg Kommune
Beschreibung: Udbuddet omfatter levering af helhedspleje efter Ældreloven samt praktisk hjælp og støtte og personlig hjælp og pleje efter Serviceloven, samt delegerede sundhedslovsydelser til hjemmeboende borgere i Fredensborg Kommune. Udbuddet gennemføres i henhold til Udbudslovens afsnit III jf. LBK nr. 10 af 06/01/2023 med senere ændringer, afsnit III §§ 186-189, der vedrører indkøb efter det såkaldte Light-regime af sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien. Borgerne har efter Ældreloven og Serviceloven ret til at vælge mellem minimum to leverandører af praktisk hjælp og personlig pleje. Ordregiver ønsker at tilbyde borgerne valget mellem én privat leverandør og den kommunale hjemmepleje. Ordregiver udsteder ikke fritvalgsbeviser. Leverandøren findes via ’udbudsmodellen’’. Udbudsmodellen indebærer, at Ordregiver indgår én Rammeaftale, hvor den eksterne leverandør leverer en pris, og at den kommunale leverandør leverer til en anden pris. Ydelserne omfatter personlig hjælp og pleje, støtte til nødvendige praktiske opgaver i hjemmet samt genoptræning ved funktionsnedsættelse uden tilknytning til sygehusindlæggelse, jf. Ældrelovens § 10, samt §§ 5, 9 og 11. Derudover indgår Ydelserne efter Servicelovens § 83, § 83a og § 84, samt opgaveoverdragede sundhedsydelser i henhold til Sundhedslovens § 138, med de nærmere tilpasninger som følger, efter omfanget af sundhedsreformen kendes fuld ud i starten af 2027. Rammeaftalen dækker dermed både borgere over 67 år og borgere under 65 år, som visiteres af Center for Ældre og Forebyggelse. For nærmere beskrivelse af de udbudte ydelser, samt krav til ydelserne, som tilbudsgiver skal opfylde, henvises der til Rammeaftalen med alle tilhørende bilag. Ordregiver ønsker at indgå en aftale med en ordinær aftaleperiode på 4 (fire) år, med mulighed for forlængelse(r) på 2 x 24 (fireogtyve) måneder i alt, ud over den anførte ordinære aftaleperiode. Dermed vil der være tale om samlet aftaleperiode på i alt op til 8 (otte) år. Fredensborg Kommune ønsker med den udbudte Rammeaftale at understøtte et professionelt og konstruktivt samarbejde mellem Ordregiver og leverandøren (herefter Leverandøren) igennem aftaleperioden. Ordregiver vil løbende følge op på, at Leverandøren indfrier de aftalte vilkår. Leverandøren skal særligt være indstillet på at bidrage til at skabe et konstruktivt samarbejde med alle relevante fagområder hos Ordregiver. Opfølgningen vil ske i det daglige, på tværfaglige møder, men også på statusmøder, hvor der følges op på, om Rammeaftalens vilkår indfries samt på, hvordan samarbejdet fungerer. Som et element i at sikre et godt og langvarigt samarbejde mellem Kommunen og Leverandøren, indeholder Rammeaftalen bod, som er defineret og struktureret med henblik på at understøtte samarbejdet i hele aftaleperioden. Boderne er udarbejdet med henblik på at skabe incitamenter til, at leverandøren leverer ydelser i den kvalitet der aftalte eller som Leverandøren selv har budt ind med, samt til at få rettet op på eventuelle fejl og mangler. Samarbejdet kan således ske i gensidig tillid inden for klare rammer fremfor, at eventuelle fejl og mangler medfører et dårligt samarbejdsklima og eventuel ophævelse af Rammeaftalen - til ulempe for både Kommunen og Leverandøren.
Interne Kennung: 687287
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Light-regime
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98000000 Sonstige gemeinschaftliche, soziale und persönliche Dienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen, 85141210 Medizinische Hausbehandlung, 98514000 Haushaltungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000