See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af Mediebureauydelser og Digitale bureauydelser til DSB
Beschreibung: Udbuddet omfatter anskaffelse af mediebureauydelser og digitale bureauydelser i form af forskellige rådgivningsydelser, teknisk konfiguration samt eksekvering af kampagner og øvrige digitale marketingaktiviteter. Ydelserne er opdelt i følgende kategorier: 1. Media Strategisk Rådgivning 2. Media Planlægning 3. Eksekvering og rapportering af annoncekampagner i betalte media 4. Rådgivning i forbindelse med valg og brug af marketingteknologi 5. Tag management & implementering af tracking på web og i apps 6. App & web analytics 7. Søgeordsoptimering betalt og organisk 8. Rådgivning omkring kundedata og persondatabeskyttelse Formålet med leverancen af ovenstående ydelser er, at DSB anvender media, der understøtter de forretningsmæssige målsætninger for virksomheden og samtidig optimerer sit økonomiske afkast på mediainvesteringen. Derudover ønsker DSB kontinuerligt at forbedre sit tekniske marketingfundament, aktivere førstepartsdata samt tilvejebringe datadrevet beslutningsstøtte til at effektivisere medieindkøb og brug af egne media, og optimere de digitale salgskanaler for at understøtte forretningsmæssige målsætninger for virksomheden. Alt dette indenfor DSB’s krav til IT-sikkerhed, lovmæssigt bestemte rammer for persondatabeskyttelse samt brug og håndtering af kundedata. Omfang, indhold og krav til de enkelte ydelser er nærmere beskrevet i Bilag 1 Kravspecifikation, afsnit 3.
Interne Kennung: A-24280/nsdr/zera
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: DSB forbeholder sig ret til at tildele rammeaftalen på grundlag af det indledende tilbud. Forhandlingsforløbet er beskrevet i udbudsbetingelserne, herunder bilag H og I. DSB yder vederlag til de tilbudsgivere, der deltager i hele udbudsforretningen og afleverer et endeligt konditionsmæssigt tilbud. Der ydes dog ikke deltagelsesvederlag til den vindende tilbudsgiver. Vederlaget er DKK 25.000.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79413000 Marketing-Beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79340000 Werbe- und Marketingdienstleistungen, 79341000 Werbedienste, 79341100 Werbeberatung, 79341400 Werbekampagnen, 79342000 Marketing, 79342200 Reklamedienste
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Frivillige optioner: Udbuddet indeholder frivillige optioner på teknologiske platforme (3. parts teknologi) til køb og optimering af digitale media, jf. Bilag 1 Kravspecifikationen, afsnit 3.5.1.