21119-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Buchbinderdienste – Rammeaftale vedrørende indbinding af udlånsmaterialer
OJ S 8/2026 13/01/2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
1. Beschaffer
1.1.
Beschaffer
Offizielle BezeichnungDet Kgl. Bibliotek
E-Mailbrk@kb.dk
Rechtsform des ErwerbersVon einer zentralen Regierungsbehörde kontrolliertes öffentliches Unternehmen
Tätigkeit des öffentlichen AuftraggebersFreizeit, Sport, Kultur und Religion
2. Verfahren
2.1.
Verfahren
TitelRammeaftale vedrørende indbinding af udlånsmaterialer
BeschreibungDet Kgl. Bibliotek udbyder en rammeaftale med indbinding af udlånsmaterialer. Det drejer sig primært om tidsskrifter modtaget i henhold til Lov om pligtaflevering af offentliggjort materiale. Opgaven omfatter endvidere dels et mindre antal bøger og tidsskrifter, som Det Kgl. Bibliotek i øvrigt stiller til rådighed for udlån, dels omindbinding og særindbindinger. Der forventes i alt sendt mellem 2000 og 3000 enheder fordelt på partier til indbinding pr. år. Dette er et erfaringsbaseret overslag, og der er ingen garanti for omfang. Rammeaftalens maksimale værdi er 3.500.000 DKK ekskl. moms. Kundens forventede forbrug på rammeaftalen er 700.000 DKK ekskl. moms pr. år (2.800.000 DKK over en 4 årig periode). Forskellen mellem den forventede værdi og den maksimale værdi skyldes usikkerhed ift. behovet for indbinding.
Kennung des Verfahrensf1e0fb2e-e613-42c6-8c2c-a29a995ce919
Interne Kennung25/01429
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensSom en del af udbudsprocessen skal tilbudsgiver rekvirere et materiale til prøveindbinding hos ordregiver. Dette skal afleveres som en del af tilbuddet, jf. udbudsbetingelserne.
2.1.1.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79971200 Buchbinderdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79971000 Buchbinderdienste und Verarbeitung
2.1.2.
Erfüllungsort
Beliebiger Ort
Zusätzliche InformationenBogbindingsydelsen udføres på tilbudsgivers adresse. Afhentning og levering af materiale finder stedpå ordregiversadresse, jf. udbudsmaterialet.
2.1.3.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.2 800 000,00 DKK
Höchstwert der Rahmenvereinbarung3 500 000,00 DKK
2.1.4.
Allgemeine Informationen
Zusätzliche InformationenDen udbudte rammeaftale er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, da ydelserne er tæt integrerede, og en samlet rammeaftale sikrer bedre koordinering og kvalitetssikring. Tilbudsgiver skal udfylde og aflevere ESPD’et som et foreløbigt bevis for udbudslovens § 148, stk. 1, nr. 1-3 nævnte forhold. Inden beslutning om tildeling af rammeaftalen skal dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD'et, fremlægges, jf. udbudslovens §§ 151 og 152. Som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i § 135, stk. 1 og 3 samt § 137, stk. 1, nr. 2 og nr. 6, skal følgende fremlægges, jf. udbudslovens § 153: - Et uddrag fra et relevant register eller tilsvarende dokument, der viser at tilbudsgiver ikke er omfattet af § 135, stk. 1, og et certifikat, der beviser, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af § 135, stk. 3 og § 137, stk. 1, nr. 2 og nr. 6. - Udsteder det pågældende land ikke disse former for dokumentation eller dækker disse ikke alle tilfældene i § 135, stk. 1 eller 3 og § 137, stk. 1, nr. 2 og nr. 6, kan de erstattes af en erklæring under ed eller en erklæring på tro og love, der er afgivet for en kompetent retslig myndighed mv., hvis edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land. For danske tilbudsgivere kan beviset bestå i en serviceattest. Hvis tilbudsgiver, en eller flere af deltagerne i sammenslutningen eller andre enheder er fra et andet EU/EØS-land, skal denne som udgangspunkt fremlægge de former for dokumentation, som fremgår af e-Certis. Ordregiver er dog berettiget til at kræve yderligere dokumentation og foretage effektiv kontrol af den fremlagte dokumentation, såfremt ordregiveren skønner, at det er nødvendigt for, at udbudsproceduren gennemføres korrekt. For de øvrige udelukkelsesgrunde i udbudsloven er det ordregiver, der skal kunne påvise eller have tilstrækkelige plausible indikationer til at konkludere, at tilbudsgiveren er omfattet af en af de disse udelukkelsesgrunde. En tilbudsgiver, der er omfattet af en udelukkelsesgrund er udelukket fra at deltage i udbuddet, medmindre tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138. Ordregiver kan alene udelukke en tilbudsgiver, hvis ordregiver har meddelt tilbudsgiver, at den pågældende er omfattet af en udelukkelsesgrund, og hvis denne ikke inden for en passende frist har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for dennes pålidelighed, eller hvis den fremlagte dokumentation ikke vurderes tilstrækkelig til at dokumentere pålidelighed. I forhold til hvad der tilstrækkelig dokumentation, henvises til udbudslovens § 138, stk. 3. Ordregiver skal endvidere udelukke økonomiske aktører, som er omfattet af EU’s sanktioner i henhold til EU-forordning nr. 833/2014 med senere ændringer, artikel 5k.
Rechtsgrundlage
Richtlinie 2014/24/EU
2.1.6.
Ausschlussgründe
Quellen der AusschlussgründeBekanntmachungEinheitliche Europäische Eigenerklärung (EEE)
KorruptionSe Udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 2
BetrugSe Udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 3
Geldwäsche oder TerrorismusfinanzierungSe Udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 5
Beteiligung an einer kriminellen VereinigungSe Udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 1
Terroristische Straftaten oder Straftaten im Zusammenhang mit terroristischen AktivitätenSe Udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 4
Kinderarbeit und andere Formen des MenschenhandelsSe Udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 6
Schwerwiegendes berufliches FehlverhaltenSe Udbudsloven § 136, nr. 4
Täuschung, Zurückhaltung von Informationen, Unfähigkeit zur Vorlage erforderlicher Unterlagen oder Erlangung vertraulicher Informationen zu dem VerfahrenSe Udbudsloven § 136, nr. 3
Interessenkonflikt aufgrund seiner Teilnahme an dem VergabeverfahrenSe Udbudsloven § 136, nr. 1
Direkte oder indirekte Beteiligung an der Vorbereitung des VergabeverfahrensSe Udbudsloven § 136, nr. 2
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SozialversicherungsbeiträgenSe Udbudsloven § 135, stk. 3
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SteuernSe Udbudsloven § 135, stk. 3
Einstellung der gewerblichen TätigkeitSe udbudsloven § 137. stk. 1, nr. 2
KonkursSe udbudsloven § 137. stk. 1, nr. 2
VergleichsverfahrenSe udbudsloven § 137. stk. 1, nr. 2
ZahlungsunfähigkeitSe udbudsloven § 137. stk. 1, nr. 2
Verwaltung der Vermögenswerte durch einen InsolvenzverwalterSe udbudsloven § 137. stk. 1, nr. 2
Der Zahlungsunfähigkeit vergleichbare Lage gemäß nationaler RechtsvorschriftenSe udbudsloven § 137. stk. 1, nr. 2
5. Los
5.1.
LosLOT-0000
TitelRammeaftale vedrørende indbinding af udlånsmaterialer
BeschreibungDet Kgl. Bibliotek udbyder en rammeaftale med indbinding af udlånsmaterialer. Det drejer sig primært om tidsskrifter modtaget i henhold til Lov om pligtaflevering af offentliggjort materiale. Opgaven omfatter endvidere dels et mindre antal bøger og tidsskrifter, som Det Kgl. Bibliotek i øvrigt stiller til rådighed for udlån, dels omindbinding og særindbindinger. Der forventes i alt sendt mellem 2000 og 3000 enheder fordelt på partier til indbinding pr. år. Dette er et erfaringsbaseret overslag, og der er ingen garanti for omfang. Rammeaftalens maksimale værdi er 3.500.000 DKK ekskl. moms. Kundens forventede forbrug på rammeaftalen er 700.000 DKK ekskl. moms pr. år (2.800.000 DKK over en 4 årig periode). Forskellen mellem den forventede værdi og den maksimale værdi skyldes usikkerhed ift. behovet for indbinding.
Interne Kennung25/01429
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79971200 Buchbinderdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79971000 Buchbinderdienste und Verarbeitung
5.1.2.
Erfüllungsort
Beliebiger Ort
Zusätzliche InformationenBogbindingsydelsen udføres på tilbudsgivers adresse. Afhentning og levering af materiale finder stedpå ordregiversadresse, jf. udbudsmaterialet.
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Datum des Beginns01/05/2026
Enddatum der Laufzeit30/04/2030
5.1.5.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.2 800 000,00 DKK
Höchstwert der Rahmenvereinbarung3 500 000,00 DKK
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Vorbehaltene Teilnahme
Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
Zusätzliche InformationenDen udbudte rammeaftale er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, da ydelserne er tæt integrerede, og en samlet rammeaftale sikrer bedre koordinering og kvalitetssikring. Tilbudsgiver skal udfylde og aflevere ESPD’et som et foreløbigt bevis for udbudslovens § 148, stk. 1, nr. 1-3 nævnte forhold. Inden beslutning om tildeling af rammeaftalen skal dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD'et, fremlægges, jf. udbudslovens §§ 151 og 152. Som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i § 135, stk. 1 og 3 samt § 137, stk. 1, nr. 2 og nr. 6, skal følgende fremlægges, jf. udbudslovens § 153: - Et uddrag fra et relevant register eller tilsvarende dokument, der viser at tilbudsgiver ikke er omfattet af § 135, stk. 1, og et certifikat, der beviser, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af § 135, stk. 3 og § 137, stk. 1, nr. 2 og nr. 6. - Udsteder det pågældende land ikke disse former for dokumentation eller dækker disse ikke alle tilfældene i § 135, stk. 1 eller 3 og § 137, stk. 1, nr. 2 og nr. 6, kan de erstattes af en erklæring under ed eller en erklæring på tro og love, der er afgivet for en kompetent retslig myndighed mv., hvis edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land. For danske tilbudsgivere kan beviset bestå i en serviceattest. Hvis tilbudsgiver, en eller flere af deltagerne i sammenslutningen eller andre enheder er fra et andet EU/EØS-land, skal denne som udgangspunkt fremlægge de former for dokumentation, som fremgår af e-Certis. Ordregiver er dog berettiget til at kræve yderligere dokumentation og foretage effektiv kontrol af den fremlagte dokumentation, såfremt ordregiveren skønner, at det er nødvendigt for, at udbudsproceduren gennemføres korrekt. For de øvrige udelukkelsesgrunde i udbudsloven er det ordregiver, der skal kunne påvise eller have tilstrækkelige plausible indikationer til at konkludere, at tilbudsgiveren er omfattet af en af de disse udelukkelsesgrunde. En tilbudsgiver, der er omfattet af en udelukkelsesgrund er udelukket fra at deltage i udbuddet, medmindre tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138. Ordregiver kan alene udelukke en tilbudsgiver, hvis ordregiver har meddelt tilbudsgiver, at den pågældende er omfattet af en udelukkelsesgrund, og hvis denne ikke inden for en passende frist har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for dennes pålidelighed, eller hvis den fremlagte dokumentation ikke vurderes tilstrækkelig til at dokumentere pålidelighed. I forhold til hvad der tilstrækkelig dokumentation, henvises til udbudslovens § 138, stk. 3. Ordregiver skal endvidere udelukke økonomiske aktører, som er omfattet af EU’s sanktioner i henhold til EU-forordning nr. 833/2014 med senere ændringer, artikel 5k.
5.1.9.
Eignungskriterien
Quellen der EignungskriterienAuftragsunterlagen
5.1.10.
Zuschlagskriterien
Kriterium
ArtPreis
BezeichnungPris
BeschreibungJf. Udbudsbetingelser
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl35
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungKrav til indbindingsopgaven
BeschreibungJf. Udbudsbetingelser
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl35
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungOrganisering
BeschreibungJf. Udbudsbetingelser
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl10
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungAfhentning og levering
BeschreibungJf. Udbudsbetingelser
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl10
Kriterium
ArtQualität
BezeichnungKvalitetskontrol og arbejdsgange
BeschreibungJf. Udbudsbetingelser
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl10
5.1.11.
Auftragsunterlagen
Sprachen, in denen die Auftragsunterlagen offiziell verfügbar sindDänisch
Frist für die Anforderung zusätzlicher Informationen11/02/2026 12:00:00 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Internetadresse der Auftragsunterlagenhttps://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=448359&TID=200409452&B=
5.1.12.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung
Elektronische EinreichungErforderlich
Adresse für die Einreichunghttps://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=448359&TID=200409452&B=
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden könnenDänischEnglisch
Elektronischer KatalogNicht zulässig
VariantenNicht zulässig
Die Bieter können mehrere Angebote einreichenNicht zulässig
Frist für den Eingang der Angebote23/02/2026 12:00:00 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Dauer, während der das Angebot gültig bleiben muss6 Monate
Informationen, die nach Ablauf der Einreichungsfrist ergänzt werden können
Fehlende Bieterunterlagen können nicht nach Fristablauf nachgereicht werden.
Auftragsbedingungen
Die Auftragsausführung muss im Rahmen von Programmen für geschützte Beschäftigungsverhältnisse erfolgenNein
Bedingungen für die Ausführung des AuftragsTilbudsgiver er forpligtet til at overholde ordregivers arbejdsklausul i forbindelse med opfyldelse af rammeaftalen.
Elektronische RechnungsstellungErforderlich
Aufträge werden elektronisch erteiltnein
Zahlungen werden elektronisch geleistetja
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Rahmenvereinbarung ohne erneuten Aufruf zum Wettbewerb
Höchstzahl der Teilnehmer1
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for Udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 3) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds egen klagevejledning kan findes på naevneneshus.dk.
Organisation, die zusätzliche Informationen über das Vergabeverfahren bereitstelltDet Kgl. Bibliotek
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmtDet Kgl. Bibliotek
Organisation, die Angebote bearbeitetDet Kgl. Bibliotek
8. Organisationen
8.1.
ORG-0001
Offizielle BezeichnungDet Kgl. Bibliotek
Registrierungsnummer28988842
AbteilungDet Kgl. Bibliotek
PostanschriftSøren Kierkegaards Plads 1
StadtKøbenhavn K
Postleitzahl1221
Land, Gliederung (NUTS)Byen København (DK011)
LandDänemark
KontaktpersonKB - Britt Dahl Rose
E-Mailbrk@kb.dk
Telefon+45 51886200
Profil des Erwerbershttps://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/281426
Rollen dieser Organisation
Beschaffer
Organisation, die zusätzliche Informationen über das Vergabeverfahren bereitstellt
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmt
Organisation, die Angebote bearbeitet
8.1.
ORG-0002
Offizielle BezeichnungKlagenævnet for Udbud
Registrierungsnummer37795526
PostanschriftNævnenes Hus, Toldboden 2
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDänemark
E-Mailklfu@naevneneshus.dk
Telefon+45 72405600
Internetadressehttps://klfu.naevneneshus.dk/
Rollen dieser Organisation
Überprüfungsstelle
8.1.
ORG-0003
Offizielle BezeichnungKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registrierungsnummer10294819
PostanschriftCarl Jacobsens Vej 35
StadtValby
Postleitzahl2500
Land, Gliederung (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDänemark
E-Mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Rollen dieser Organisation
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstellt
8.1.
ORG-0004
Offizielle BezeichnungMercell Holding ASA
Registrierungsnummer980921565
PostanschriftAskekroken 11
StadtOslo
Postleitzahl0277
Land, Gliederung (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorwegen
KontaktpersoneSender
E-Mailpublication@mercell.com
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Rollen dieser Organisation
TED eSender
Informationen zur Bekanntmachung
Kennung/Fassung der Bekanntmachung47e89037-579a-4334-ae86-31e2af9b0b32  -  01
FormulartypWettbewerb
Art der BekanntmachungAuftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Unterart der Bekanntmachung16
Datum der Übermittlung der Bekanntmachung12/01/2026 10:01:51 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Bekanntmachung — eSender-Übermittlungsdatum12/01/2026 12:00:51 (UTC+00:00) Westeuropäische Zeit, GMT
Sprachen, in denen diese Bekanntmachung offiziell verfügbar istDänischEnglisch
Veröffentlichungsnummer der Bekanntmachung21119-2026
ABl. S – Nummer der Ausgabe8/2026
Datum der Veröffentlichung13/01/2026