2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedrørende indbinding af udlånsmaterialer
Beschreibung: Det Kgl. Bibliotek udbyder en rammeaftale med indbinding af udlånsmaterialer. Det drejer sig primært om tidsskrifter modtaget i henhold til Lov om pligtaflevering af offentliggjort materiale. Opgaven omfatter endvidere dels et mindre antal bøger og tidsskrifter, som Det Kgl. Bibliotek i øvrigt stiller til rådighed for udlån, dels omindbinding og særindbindinger. Der forventes i alt sendt mellem 2000 og 3000 enheder fordelt på partier til indbinding pr. år. Dette er et erfaringsbaseret overslag, og der er ingen garanti for omfang. Rammeaftalens maksimale værdi er 3.500.000 DKK ekskl. moms. Kundens forventede forbrug på rammeaftalen er 700.000 DKK ekskl. moms pr. år (2.800.000 DKK over en 4 årig periode). Forskellen mellem den forventede værdi og den maksimale værdi skyldes usikkerhed ift. behovet for indbinding.
Interne Kennung: 25/01429
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Som en del af udbudsprocessen skal tilbudsgiver rekvirere et materiale til prøveindbinding hos ordregiver. Dette skal afleveres som en del af tilbuddet, jf. udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79971200 Buchbinderdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79971000 Buchbinderdienste und Verarbeitung
5. Los
Los: LOT-0000