21167-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Fernheizleitungsnetzen – Udbud af kontrakt om etablering af fjernvarme (gaskonvertering) i Slagelse sydvest 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af kontrakt om etablering af fjernvarme (gaskonvertering) i Slagelse sydvest 2026
BeschreibungMed dette udbud udbyder SK Varme A/S som ordregiver en hovedentreprisekontrakt om udførelse af jordarbejder og rørarbejder i forbindelse med udvidelse af fjernvarmenettet i Slagelse. Arbejdet udføres som led i konvertering fra naturgas til fjernvarme, og kontrakten er baseret på AB18 (med bygherres tilføjelser og fravigelser). Udbuddet omfatter i hovedtræk følgende opgaver: • Gravearbejder for etablering af fjernvarmegrav, • Montering/tilslutning af nye fjernvarmeledninger, • Tilslutning af stik på nye hovedledninger, • Indføring af stikledninger i boliger og øvrige ejendomme, og • Reetablering efter etablering af fjernvarmeinstallation. Ordregiver vil levere de bygherreleverancer, der fremgår udbudsmaterialet, herunder SB, afsnit 2. Opgavens omfang og indhold er yderligere beskrevet i udkast til entreprisekontrakt med bilag, herunder særligt SAB Jord, SAB Rør og SB.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232140 Bau von Fernheizleitungsnetzen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 45112100 Grabenaushub, 45112400 Aushubarbeiten, 45215210 Bauarbeiten für Heime, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45231100 Bauarbeiten für Rohrleitungen, 45231110 Rohrverlegearbeiten, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze, 71550000 Schmiedearbeiten
5. Los
LosLOT-0000