See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt om teknisk bygherrerådgivning i forbindelse med opførelsen af Bystævneparken
Beschreibung: Ordregiver udbød med udbudsbekendtgørelsen 584897-2025 og det øvrige udbudsmateriale en opgave som bygherrerådgiver i forbindelse med realiseringen af to plejehjem og et aktivitetsdagscenter i Bystævneparken (”Projektet”), herunder bistand til bedømmelsen af udbud og deltagelse i Projektets gennemførelse i totalentreprise. Ordregiver søgte en bygherrerådgiver med en solid teknisk og tværfaglig forståelse af de involverede fagområder samt en stærk interesse i at bidrage til udviklingen af et sundt og velfungerende byggeri. Derudover søgte Ordregiver en bygherrerådgiver med adgang til et stærkt, tværfagligt team, som kan inddrages efter behov, og med tidligere erfaring med komplekse sundhedsbyggerier, særligt plejehjem. Bygherrerådgiverens opgaver spænder over alle Projektets faser frem til 1-års eftersyn og omfatter blandt andet understøttelse af udbud, projektering og udførelse, samt sikring af fremdrift, kvalitet og et effektivt samarbejde i tæt dialog med Ordregiver. Bygherrerådgiveren får en central rolle i Projektets planlægning og gennemførelse med særligt fokus på høj teknisk kvalitet, økonomi og tidsstyring – i tæt samarbejde med Ordregiver. Bygherrerådgivningen skal understøtte Projektets tekniske og kvalitetsmæssige målsætninger ved at sikre overholdelse af fsb’s fokusområder, gældende lovgivning, miljøkrav og specifikationerne i byggeprogrammet. Bygherrerådgiveren skal desuden bidrage til at sikre, at byggeriet gennemføres inden for de aftalte tids- og økonomiske rammer. Opgaven omfatter følgende prioriterede – men ikke udtømmende – faglige områder: 1. Træbyggeri, hybridkonstruktioner samt traditionelt tegl/betonbyggeri, herunder kendskab til statik, fugtsikring, præfabrikation og montage. Fokus på lang levetid og teknisk robusthed. 2. Brandtekniske løsninger i lette konstruktioner, herunder brandstrategier i byggeri med træ og lette materialer, brandadskillelser, evakuering og gældende lovgivning. 3. Fugt- og tæthedssikring, herunder opfugtning af konstruktioner og krav til fugtbeskyttelse under opførelse og i drift, særligt i træ- og facadeopbygninger. 4. Indeklima og brugerkomfort, herunder sikring af et sundt og behageligt indeklima for både beboere og personale, med særlig vægt på ventilation, CO₂-niveauer, temperaturstyring og dagslysforhold. 5. Komplekse tekniske installationer i sundhedsbyggeri, herunder indsigt i komplekse systemer til ventilation, varme, vand og el – samt velfærdsteknologi, it-infrastruktur og integration af sikkerhedssystemer (AIA, ADK, kaldeanlæg m.v.). 6. Bæredygtighed med afsæt i DGNB 2025-manualen, herunder certificering og dokumentation af bæredygtighed i henhold til DGNB vedrørende energi, materialer, sociale forhold, drift og totaløkonomi. 7. Ibrugtagning og teknisk commissioning, herunder en struktureret og grundig ibrugtagning, funktionstest, brugerinstruktion, indregulering og digital aflevering. 8. Driftsvenlige og holdbare løsninger, herunder vedligehold, tilgængelighed af installationer, robusthed og levetidsomkostninger – med inddragelse af driftspersonale undervejs. Bystævneparken er et eksisterende område beliggende på sydsiden af Vestvolden i Husum Brønshøj. Området er mod sydøst afgrænset af Bystævnet og fsb’s bebyggelse Voldparken og mod sydvest af et villaområde. Mod nord – på den anden side af Vestvolden ligger boligbebyggelsen Tingbjerg, som også er delvist ejet af fsb. Området er i dag bebygget med 7 kommunalejede plejehjem opført som en parkbebyggelse. Plejehjemmene bebos af forskellige målgrupper med behov for pleje og omsorg. Københavns Kommune borgerråd har besluttet, at området skal omdannes til et nyt blandet boligområde Husum Haveby. På den baggrund er der udarbejdet en Helhedsplan for området, som beskriver krav og ønsker til den kommende bebyggelse i området. Et klart mål i Helhedsplanen er, at Vestvoldens natur trækkes ind igennem området, samt at flest mulige eksisterende træer i området bevares. Byområdet vil efter omdannelse til Husum Haveby foruden et eksisterende plejehjem og et stort kommunalt produktionskøkken, der bevares, bestå af nyopførte etageboliger, rækkehuse, daginstitutioner, en ny kommunalejet døgninstitution for psykisk sårbare borgere og to nye delvist sammenbyggede plejehjem til hhv. somatiske og demente borgere. fsb har vundet konkurrencen, udbudt af Københavns Ejendomme, om at opføre to nye plejehjem bestående af tre bygningsenheder (A1, A2 og B1) med i alt 251 ældreboliger, servicearealer og dagcenter. A1 og A2 rummer 95 ét-rumsboliger til borgere med demens, og B1 rummer 156 boliger til somatiske borgere. Byggeriet opføres i 2–5 etager og forbindes af en mellembygning med hovedindgang og fællesadministration. Det samlede bruttotageareal er 23.135 m², hvoraf 16.746 m² er boligareal, og kælderen på 2.233 m² anvendes til teknik, depoter og servicearealer. Servicefaciliteterne dækker 7.360 m² og omfatter bl.a. festsal, café, trænings- og velværerum samt kontorer og personaleområder. De to plejehjem udgør sammen med døgninstitutionen for psykisk sårbare borgere og en daginstitution den første af i alt tre etaper i opførelsen af den nye haveby. Det somatiske plejehjem opføres i fem etager med teglfacader og metalbeklædning på de øverste etager. Demensplejehjemmet består af to bygninger i henholdsvis to og tre etager. Projektet forudsætter et grundkøb til 47.921.926 kr./etagemeter samt et bidrag til fælles byggemodning på 2.182,75 kr./m². Den samlede anskaffelsessum udgør kr. 754,1 mio. for ældreboliger og kr. 391 mio. for servicearealer inkl. dagcenter. Projektet udbydes i totalentreprise med forhandling efter udbudsloven.. Ved tildeling af totalentreprisen vil de nævnte rådgivere overgå til totalentreprenørens team og forestå hovedprojekteringen. Projektet forventes klar til udbud efterår 2025. Forventet opstart for Projektets udførelse er efterår 2027. Projektets aflevering er forventelig ultimo 2031.
Interne Kennung: 4038102
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71520000 Bauaufsicht, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000