See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Aftale om landinspektørydelser og rådgivning i forbindelse med udskillelse af veje i matriklen
Beschreibung: Opgaven omfatter landinspektørydelser og rådgivning ydet af beskikkede landinspektører i henhold til Bekendtgørelse nr. 602 af 27. maj 2025 om matrikulære arbejder, herunder landinspektørydelser og rådgivning i forbindelse med udskillelse af veje i matriklen som offentlige veje i forbindelse med opklassificering af private fællesveje til kommuneveje og berigtigelse af udskillelse af eksisterende offentlige veje, ca. 65 km i Lyngby-Taarbæk Kommune. Opgaven planlægges udført og færdiggjort senest 36 måneder fra aftalens indgåelse. Aftalen omfatter i hovedtræk følgende ydelser: - alle nødvendige ydelser for udskillelse samt optagelse som offentlige veje på matrikelkortet, herunder også eventuelle opmålinger og afsætninger i marken; - Udarbejdelse af dokumentation til myndighedsbehandling, og indhentning af godkendelser fra alle relevante myndigheder; - Tinglysningsmæssige opgaver; - Rådgivning om nødvendig hævdserhvervelse
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens afsnit II. Alle interesserede virksomheder kan afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71222000 Dienstleistungen von Architekturbüros bei Freianlagen, 71250000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie Vermessungsdienste, 71351810 Topografische Dienste, 71353000 Oberirdische Vermessung, 71355000 Vermessungsarbeiten, 71355200 Amtliche Landvermessung
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 65 Kilometer