2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af flydende ilt (LOx) samt leje af tank
Beschreibung: Køge Afløb ønsker at indgå aftale på levering af flydende ilt til Køge Egnens Ren-seanlæg. Udover levering af LOx skal vindende tilbudsgiver (herefter ”Leverandø-ren”) også udleje et kompletanlæg for opbevaring af LOx og levering af ilt på gas-form i tilslutningspunktet. Leverandøren er ansvarlig for løbende at overvåge ni-veauet af LOx, idet Leverandøren bærer ansvaret for at sikre, at niveauet i tanken altid er tilstrækkeligt til at understøtte driften af KER. Kravspecifikation for LOx, Leverandørens ydelser og grænseflader er nærmere beskrevet i bilag 2. Efter udløbet af standstill-perioden, indgås kontrakten. Senest den 1. september 2026 skal Leverandøren have opsat og tilsluttet LoX-anlægget, således at der kan leveres ilt til renseanlægget. Køge Afløb oplyser med mindst 1 måneds varsel, hvornår Leverandøren skal igangsætte levering af ilt. Kontrakten indgås uden en på forhånd fastsat ophørsdato. I de første fem år efter ikrafttrædelsesdatoen kan Leverandøren ikke opsige kontrakten (”Uopsigeligheds-perioden”). Efter Uopsigelighedsperioden kan Leverandøren (og Køge Afløb) op-sige kontrakten med 6 måneders varsel. Tilbudsgivere kan kun give pris på den samlede leverance. Der vil kun blive indgå-et aftale med én tilbudsgiver.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24000000 Chemische Erzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24111900 Sauerstoff, 24113100 Flüssige Luft, 44611000 Tanks, 51810000 Installation von Tanks
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 317 000 Kilogramm