213789-2026 - Wettbewerb
Polen – Mit dem Fischfang verbundene Dienstleistungen – Wykonanie zadań ochronnych na jeziorach Łebsko i Gardno polegających na prowadzeniu rybołówstwa kulturowego w zakresie odłowów ryb metodami tradycyjnymi
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelWykonanie zadań ochronnych na jeziorach Łebsko i Gardno polegających na prowadzeniu rybołówstwa kulturowego w zakresie odłowów ryb metodami tradycyjnymi
Beschreibung1.Przedmiotem zamówienia jest wykonanie zadań ochronnych na jeziorach Słowińskiego Parku Narodowego polegających na prowadzeniu rybołóstwa kulturowego w zakresie odłowów metodami tradycyjnymi w latach 2026-2029.Zadania wykonywane będą: 1)Część nr 1–na jeziorze Łebsko o powierzchni 7137,5ha, z wyłączeniem obszarów objętych ochroną ścisłą na obszarze 853,5ha oraz zagospodarowanie odłowionych ryb poprzez ich sprzedaż; 2)Część nr 2–na jeziorze Gardno o powierzchni 2278,5ha, z wyłączeniem obszarów objętych ochroną ścisłą na obszarze 228,5ha oraz zagospodarowanie odłowionych ryb poprzez ich sprzedaż. 2.Zadania ochronne w latach 2026-2028 będą realizowane na zasadach określonych w Zarz.MKiŚ z dnia 16 marca 2026r. w sprawie zadań ochronnych dla SPN na lata 2026-2028,a w roku 2029 na zasadach określonych w Zarz.MKiŚ w sprawie zadań ochronnych dla SPN na kolejne lata.W przypadku wejścia w życie,w okresie trwania umowy,Planów ochrony dla SPN,zadania ochronne będą realizowane na zasadach wynikających z Planu Ochr.W przypadku braku regulacji prawnych(uzasadnionych terminami legislacyjnymi wprowadzanych przepisów)dotyczących wykonywania zadań ochronnych w pierwszym kwartale roku 2029,Zamawiający wstrzyma ich wykonywanie do dnia wejścia w życie odpowiednich przepisów. 3.Zamówienie realizowane będzie na terenie parku narodowego oraz obszarach Natura 2000,na których obowiązują przepisy ustawy o ochronie przyrody. Szczegółowy zakres i zasady realizacji przedmiotu zamówienia zawierają załączniki nr 3.1 i nr 3.2 do SWZ, a obszar wskazany został na mapach – załączniki nr 3.4 i nr 3.5 do SWZ
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77700000 Mit dem Fischfang verbundene Dienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
5. Los
LosLOT-0001
TitelPrzedmiotem zamówienia jest wykonanie zadań ochronnych na jeziorach Słowińskiego Parku Narodowego polegających na prowadzeniu rybołóstwa kulturowego w zakresie odłowów metodami tradycyjnymi w latach 2026 - 2029. Część nr 1 – na jeziorze Łebsko o powierzchni 7137,5 ha, z wyłączeniem obszarów objętych ochroną ścisłą na obszarze 853,5 ha oraz zagospodarowanie odłowionych ryb poprzez ich sprzedaż
BeschreibungWykonawca w ramach przedmiotu zamówienia dla obu części zobowiązany będzie w szczególności do: 1) prowadzania rybołówstwa kulturowego w zakresie odłowów ryb metodami tradycyjnymi w latach 2026-2029; 2) sprzedaży odłowionych ryb w jeziorze Łebsko po cenach nie niższych niż ceny minimalne określane na każdy rok kalendarzowy przez Zamawiającego, z zastrzeżeniem zapisów umownych dot. cen. Na rok 2026 ceny minimalne określa załącznik nr 3.3 do SWZ, będący integralną częścią umów; 3) prowadzenia odłowów ryb wyłącznie za pomocą narzędzi rybackich określonych w opisie przedmiotu zamówienia – załączniki nr 3.1 do SWZ; 4) ochrony miejsc tarła ryb, ze szczególnym uwzględnieniem tarlisk sandacza, szczupaka i lina, w uzgodnieniu z Zamawiającym; 5) uwzględnienia ochrony lęgów ptactwa wodnego przy planowaniu miejsc połowów sprzętem stawnym i ich wykonywaniu, stosownie do uzgodnień dokonanych pomiędzy stronami; 6) informowania niezwłocznie Zamawiającego o stwierdzonych śnięciach ryb, zmianach chorobowych, zanieczyszczeniach i szkodach w środowisku przyrodniczym oraz o martwych gatunkach zwierząt uwięzionych w sprzęcie rybackim, w formie elektronicznej przedstawiając co najmniej informacje o czasie i miejscu stwierdzenia, gatunku, ilości,; 7) niewprowadzania do wód jeziora Łebsko obcych dla rodzimej ichtiofauny (nieautochtonicznych) gatunków ryb; 8) nieprowadzenia połowów w okresie występowania na jeziorze pokrywy lodowej; 9) raportowania gatunków ryb i innych organizmów wodnych stwierdzonych w sieciach rybackich niebędących przedmiotem odłowów. Raporty należy składać miesięcznie wraz z dokumentami sprzedaży ryb, a w przypadku niestwierdzenia gatunków w danym miesiącu zobowiązany będzie do przedłożenia oświadczenia o braku stwierdzonych gatunków nie będących przedmiotem odłowów; 10) dokonywania zmian rozstawienia narzędzi połowowych mających na celu udrażnianie korytarzy migracyjnych ryb w terminie i zakresie wskazanym przez Zamawiającego; 11) poławiania ryb w celu ochrony populacji ryb (odłowy w celu reprodukcji danych gatunków ryb, innych niż troć wędrowna i sieja) na polecenie i w zakresie wskazanym przez Zamawiającego w ramach wykonywania zadań ochronnych lub zapisów w Planie ochrony Słowińskiego Parku Narodowego, w przypadku jego wejścia w życie, 12) każdorazowego informowania Zamawiającego o fakcie wypłynięcia na jezioro przed jego rozpoczęciem oraz określeniu orientacyjnej godziny zakończenia prac, 13) udział w pozyskaniu danych do badań naukowych i prowadzeniu monitoringu w zakresie ryb będących przedmiotem odłowów w zakresie wskazanym przez Zamawiającego, w szczególności pomiar, ważenie, pobór materiału biologicznego np. łuski, zapisanie danych w tabeli wybranych osobników poszczególnych gatunków ryb pochodzących z różnych narzędzi połowowych. a w przypadku deklaracji w ofercie w ramach kryteriów oceny ofert: 14) uczestniczenia w dokonywanych zarybieniach w ramach działań własnych Zamawiającego oraz w ramach uczestnictwa w krajowych programach restytucji poszczególnych gatunków ryb realizowanych na terenie Parku poprzez udostępnienie zasobów zawodowych i technicznych będących w dyspozycji Wykonawcy (łodzi wraz z obsługą), podczas prowadzenia zarybień przez Zamawiającego na jeziorach. Udostępnienie zasobów będzie dotyczyło maksymalnie 5 dni w ciągu każdego roku kalendarzowego. Zarybienia odbywać się będą w miesiącach: kwiecień/maj/czerwiec lub październik/listopad. Wykonawca o potrzebie udostępnienia zostanie poinformowany w formie pisemnej najpóźniej na 2 dni przed zarybieniem; 15) uczestniczenia w odłowie tarlaków troci wędrownej oraz siei do sztucznego tarła w ramach poławiania ryb w celu ochrony populacji ryb w miesiącach październik-grudzień każdego roku kalendarzowego. Zamawiający poinformuje o sposobie i zakresie wykonania odłowów i sztucznego tarła Wykonawcę w szczególności: o dokładnym terminie, ilości, miejscu i rodzaju niezbędnych narzędzi celem ich zabezpieczenia przez Wykonawcę. Uzyskanie zgód i decyzji administracyjnych na działania związane z odłowem tarlaków i wykonaniem sztucznego tarła jest po stronie Zamawiającego. Odłów tarlaków będzie wykonywany na podstawie Zadań ochronnych dla SPN na lata 2026-2028, a w roku 2029 na zasadach określonych w Zarządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie zadań ochronnych dla Słowińskiego Parku Narodowego na kolejne lata lub zapisów w Planie Ochrony Słowińskiego Parku Narodowego w przypadku jego wejścia w życie, w okresie trwania umowy, a w przypadku troci również przy udziale Zespołu ds. zarybień. Materiał pozyskany w trakcie odłowu tarlaków (ikrę) na potrzeby hodowli narybku Wykonawca, w ramach prowadzonej sprzedaży ryb, sprzeda wskazanemu przez Zamawiającego podmiotowi. Sprzedaż ikry odbędzie się po cenie uzgodnionej przez Zamawiającego i podmiot odbierający materiał.
LosLOT-0002
TitelPrzedmiotem zamówienia jest wykonanie zadań ochronnych na jeziorach Słowińskiego Parku Narodowego polegających na prowadzeniu rybołóstwa kulturowego w zakresie odłowów metodami tradycyjnymi w latach 2026 - 2029. Część nr 2 – na jeziorze Gardno o powierzchni 2278,5 ha, z wyłączeniem obszarów objętych ochroną ścisłą na obszarze 228,5 ha oraz zagospodarowanie odłowionych ryb poprzez ich sprzedaż.
BeschreibungWykonawca w ramach przedmiotu zamówienia dla obu części zobowiązany będzie w szczególności do: 1) prowadzania rybołówstwa kulturowego w zakresie odłowów ryb metodami tradycyjnymi w latach 2026-2029; 2) sprzedaży odłowionych ryb w jeziorze Gardno po cenach nie niższych niż ceny minimalne określane na każdy rok kalendarzowy przez Zamawiającego, z zastrzeżeniem zapisów umownych dot. cen. Na rok 2026 ceny minimalne określa załącznik nr 3.3 do SWZ, będący integralną częścią umów; 3) prowadzenia odłowów ryb wyłącznie za pomocą narzędzi rybackich określonych w opisie przedmiotu zamówienia – załączniki nr 3.2 do SWZ; 4) ochrony miejsc tarła ryb, ze szczególnym uwzględnieniem tarlisk sandacza, szczupaka i lina, w uzgodnieniu z Zamawiającym; 5) uwzględnienia ochrony lęgów ptactwa wodnego przy planowaniu miejsc połowów sprzętem stawnym i ich wykonywaniu, stosownie do uzgodnień dokonanych pomiędzy stronami; 6) informowania niezwłocznie Zamawiającego o stwierdzonych śnięciach ryb, zmianach chorobowych, zanieczyszczeniach i szkodach w środowisku przyrodniczym oraz o martwych gatunkach zwierząt uwięzionych w sprzęcie rybackim, w formie elektronicznej przedstawiając co najmniej informacje o czasie i miejscu stwierdzenia, gatunku, ilości,; 7) niewprowadzania do wód jeziora Gardno obcych dla rodzimej ichtiofauny (nieautochtonicznych) gatunków ryb; 8) nieprowadzenia połowów w okresie występowania na jeziorze pokrywy lodowej; 9) raportowania gatunków ryb i innych organizmów wodnych stwierdzonych w sieciach rybackich niebędących przedmiotem odłowów. Raporty należy składać miesięcznie wraz z dokumentami sprzedaży ryb, a w przypadku niestwierdzenia gatunków w danym miesiącu zobowiązany będzie do przedłożenia oświadczenia o braku stwierdzonych gatunków nie będących przedmiotem odłowów; 10) dokonywania zmian rozstawienia narzędzi połowowych mających na celu udrażnianie korytarzy migracyjnych ryb w terminie i zakresie wskazanym przez Zamawiającego; 11) poławiania ryb w celu ochrony populacji ryb (odłowy w celu reprodukcji danych gatunków ryb, innych niż troć wędrowna i sieja) na polecenie i w zakresie wskazanym przez Zamawiającego w ramach wykonywania zadań ochronnych lub zapisów w Planie ochrony Słowińskiego Parku Narodowego, w przypadku jego wejścia w życie, 12) każdorazowego informowania Zamawiającego o fakcie wypłynięcia na jezioro przed jego rozpoczęciem oraz określeniu orientacyjnej godziny zakończenia prac, 13) udział w pozyskaniu danych do badań naukowych i prowadzeniu monitoringu w zakresie ryb będących przedmiotem odłowów w zakresie wskazanym przez Zamawiającego, w szczególności pomiar, ważenie, pobór materiału biologicznego np. łuski, zapisanie danych w tabeli wybranych osobników poszczególnych gatunków ryb pochodzących z różnych narzędzi połowowych. a w przypadku deklaracji w ofercie w ramach kryteriów oceny ofert: 14) uczestniczenia w dokonywanych zarybieniach w ramach działań własnych Zamawiającego oraz w ramach uczestnictwa w krajowych programach restytucji poszczególnych gatunków ryb realizowanych na terenie Parku poprzez udostępnienie zasobów zawodowych i technicznych będących w dyspozycji Wykonawcy (łodzi wraz z obsługą), podczas prowadzenia zarybień przez Zamawiającego na jeziorach. Udostępnienie zasobów będzie dotyczyło maksymalnie 5 dni w ciągu każdego roku kalendarzowego. Zarybienia odbywać się będą w miesiącach: kwiecień/maj/czerwiec lub październik/listopad. Wykonawca o potrzebie udostępnienia zostanie poinformowany w formie pisemnej najpóźniej na 2 dni przed zarybieniem; 15) uczestniczenia w odłowie tarlaków troci wędrownej (Gardno) do sztucznego tarła w ramach poławiania ryb w celu ochrony populacji ryb w miesiącach październik-grudzień każdego roku kalendarzowego. Zamawiający poinformuje o sposobie i zakresie wykonania odłowów i sztucznego tarła Wykonawcę w szczególności: o dokładnym terminie, ilości, miejscu i rodzaju niezbędnych narzędzi celem ich zabezpieczenia przez Wykonawcę. Uzyskanie zgód i decyzji administracyjnych na działania związane z odłowem tarlaków i wykonaniem sztucznego tarła jest po stronie Zamawiającego. Odłów tarlaków będzie wykonywany na podstawie Zadań ochronnych dla SPN na lata 2026-2028, a w roku 2029 na zasadach określonych w Zarządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie zadań ochronnych dla Słowińskiego Parku Narodowego na kolejne lata lub zapisów w Planie Ochrony Słowińskiego Parku Narodowego w przypadku jego wejścia w życie, w okresie trwania umowy, a w przypadku troci również przy udziale Zespołu ds. zarybień. Materiał pozyskany w trakcie odłowu tarlaków (ikrę) na potrzeby hodowli narybku Wykonawca, w ramach prowadzonej sprzedaży ryb, sprzeda wskazanemu przez Zamawiającego podmiotowi. Sprzedaż ikry odbędzie się po cenie uzgodnionej przez Zamawiającego i podmiot odbierający materiał.