See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Support og vedligeholdelse af NOIS-systemet
Beschreibung: NOIS er et system, som er et fælles Nordisk Operational Information System og har været i drift siden 2009. Systemet blev udbudt i fællesudbud i 2006, hvor Arriva (senere Alstom og GE) vandt kontrakten som leverandør. Energinet har sammen med de øvrige 4 nordiske TSO'er behov for at foretage indkøb af support og vedligeholdelse samt tilpasning af NOIS-systemet, indtil migreringen af de forskellige processer, som understøttes i NOIS, er gennemført i 2028. Indkøb af ydelserne er strengt nødvendige for opretholdelse af det nordiske marked, som er forretningskritisk. Da et fælles nordisk NOIS system skulle findes, var det ikke muligt at anskaffe et standardprodukt på markedet, der kunne opfylde de nordiske TSO'ers behov til dette system, da et sådan system ikke eksisterede. NOIS-systemet blev derfor udviklet som et proprietær-system for at opfylde de nødvendige behov til systemet. Kildekoden til systemet er ejet GE Digital Services Europe. Energinet har ikke adgang til ændringer heri uden at dette sker gennem GE Digital services Europe. Det er planlagt at de fleste services (funktionalitet) bliver overtaget af andre systemer fra 2025 og i løbet af 2027-28 vil der kun være ca. 10 % af de nuværende services tilbage i NOIS, som skal erstattes enten ved egenudvikling eller gennem et udbud. Det specifikke omfang af services, der skal genskaffes, vides ikke før at andre nye systemer er færdigudviklet. Energinet vurderer, at det er objektivt udelukket at en anden leverandør kan levere de nødvendige ydelser. På baggrund af ovennævnte vurderes Indkøbet at være omfattet af undtagelsesbestemmelsen i EU-direktiv 2014/25/EU art. 50, litra c – der er kun én bestemt leverandør vil finde anvendelse i forbindelse med købet af support og vedligehold af NOIS.
Vorherige Bekanntmachung: 063179-2020
Interne Kennung: 24/17369
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0000