2. Verfahren
Verfahren
Titel: Renovering af Langebros broklapper, Projektering
Beschreibung: Projektet 100416: Renovering af Langebros broklapper, Projektering omfatter projektering og udarbejdelse af udbudsmateriale for de fire hovedelementer Klapkonstruktionen, Kontravægtene, Bevægelige konstruktionsdele og Maskineriet, samt input i 2026 til budgetnotat vedrørende udførelsesfasen for Renovering af Langebros broklapper. Budgetnotatet forventes politisk behandlet ultimo 2026. Opgaven er nærmere beskrevet i TMF Ydelsesbeskrivelse, afsnit 2.1. Opgaven omfatter ikke udførelsesfasen, jf. afsnit 5.3. Delydelsesreglen i Udbudslovens § 8, stk. 2, kan muligvis blive aktuelt for dette udbud. Ændringsklausul Primo 2025 behandler politikerne i Teknik- og Miljøudvalget en orienteringssag om konsekvenserne mht. økonomi, byens liv og myndighedsbehandling, hvis Langebro ombygges til en ikke-oplukkelig bro. En politisk beslutning om eventuelt at ombygge Langebro til en ikke-oplukkelig bro - fremfor at renovere Langebros broklapper - forventes tidligst september 2026. Der kan muligvis tidligere komme en politisk bestilling om at undersøge mulighederne for at ombygge Langebro til en ikke-oplukkelig bro. Det vil medføre at Rådgivers opgave kan udvides med en sådan en undersøgelse. Hvis det besluttes politisk, at Langebro skal renoveres som en ikke-oplukkelig bro, vil dette indebære en ændring i projektets grundlag. Dette medfører, at projekteringen skal omhandle en ikke-oplukkelig bro. TMF er berettiget til at lade Rådgiver gennemføre ovennævnte undersøgelse henholdsvis projektændring under nærværende kontrakt jf. udbudsloven § 179 Udbuddet gennemføres ved brug af to-kuvert system. Det endelig tilbud skal derfor afleveres to dele, som er beskrevet i udbudsbetingelserne afsnit 4.4.
Interne Kennung: Renovering af Langebros broklapper, Projektering
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbud med forhandling - Renovering af Langebros broklapper, Projektering
Beschreibung: Opgavebeskrivelse Projektet 100416: Renovering af Langebros broklapper, Projektering omfatter projektering og udarbejdelse af udbudsmateriale for de fire hovedelementer Klapkonstruktionen, Kontravægtene, Bevægelige konstruktionsdele og Maskineriet, samt input i 2026 til budgetnotat vedrørende udførelsesfasen for Renovering af Langebros broklapper. Budgetnotatet forventes politisk behandlet ultimo 2026. Opgaven er nærmere beskrevet i TMF Ydelsesbeskrivelse, afsnit 2.1. Opgaven omfatter ikke udførelsesfasen, jf. afsnit 5.3. Delydelsesreglen i Udbudslovens § 8, stk. 2, kan muligvis blive aktuelt for dette udbud. Ændringsklausul Primo 2025 behandler politikerne i Teknik- og Miljøudvalget en orienteringssag om konsekvenserne mht. økonomi, byens liv og myndighedsbehandling, hvis Langebro ombygges til en ikke-oplukkelig bro. En politisk beslutning om eventuelt at ombygge Langebro til en ikke-oplukkelig bro - fremfor at renovere Langebros broklapper - forventes tidligst september 2026. Der kan muligvis tidligere komme en politisk bestilling om at undersøge mulighederne for at ombygge Langebro til en ikke-oplukkelig bro. Det vil medføre at Rådgivers opgave kan udvides med en sådan en undersøgelse. Hvis det besluttes politisk, at Langebro skal renoveres som en ikke-oplukkelig bro, vil dette indebære en ændring i projektets grundlag. Dette medfører, at projekteringen skal omhandle en ikke-oplukkelig bro. TMF er berettiget til at lade Rådgiver gennemføre ovennævnte undersøgelse henholdsvis projektændring under nærværende kontrakt jf. udbudsloven § 179.
Interne Kennung: Udbud med forhandling - Renovering af Langebros broklapper, Projektering
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udbuddet indeholder to optioner for tilsyn, som kan tilvælges under kontraktens løbetid: • Tilsyn under entreprenørens mobiliseringsfase • Tilsyn under den fysiske udførelse