2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud vedr. produktion af faner og tilknyttede reparationsydelser
Beschreibung: Aftalen omfatter den løbende produktion og reparation af Forsvarets, Hjemmeværnets og Ministeriet for samfundssikkerhed og beredskabets faner i en længere kontraktperiode på 12 år. Formålet med Aftalen er at etablere et tæt samarbejde mellem Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse ("FMI") og Leverandøren om produktion af nye danske faner (Initialanskaffelse) samt løbende udskiftning og reparationer af eksisterende og nye faner (faste årlige anskaffelser og optionelle årlige anskaffelser) i hele aftalens løbetid (Produktions- og Reparationsfasen).
Interne Kennung: 4039318
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148 som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i §§ 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde eller udelukkelsesgrundene anført i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35821000 Flaggen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39561000 Tüll, Spitze, Bänder, Posamenten und Stickereien, 50830000 Reparatur von Bekleidungsartikeln und Textilien
5. Los
Los: LOT-0000