See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: SST04 – Tunnel & Konstruktioner
Beschreibung: Tunnelprojektet er del af sikringen af København, Gentofte, og Gladsaxe og Frederiksberg mod oversvømmelser i forbindelse med skybrudshændelser. Skybrudstunnelen fungerer ved, at der ved høj vandstand i spildevandssystemet, som følge af nedbørshændelser i København, Gentofte, Gladsaxe og Frederiksberg, ledes vand fra spildevandssystemet direkte til tunnelen. I de tilfælde, hvor den tilledte vandmængde ikke overstiger tunnelens kapacitet, vil vandet blive opmagasineret i tunnelen. Når der igen er kapacitet i spildevandssystemet og på renseanlægget, vil det opmagasinerede vand, via tømmepumper i bunden af skakten ved FSK, blive pumpet til rensning på renseanlægget Lynetten, igennem en nyetableret tømmeledning. Hvis nedbørshændelsen overstiger tunnelens kapacitet, ledes vandet til Øresund via udløbsbygværket ved FSK (Fiskerihavnen/Skudehavnen). Det eksisterende regnvandsnet tilsluttes skybrudstunnelen via konstruktioner under terræn, de såkaldte tilslutningsbygværker. Der etableres et eller flere tilslutningsbygværk ved de fleste af skaktene. Ved Fiskerihavnen etableres et udløbsbygværk og en pumpestation samt en tilslutning til det eksisterende spildevandssystem ved strandvænget. Pumpestationen består af et underjordisk teknikanlæg med en mindre bygning over terræn. Der skal overordnet udføres 13 skakte som skal forbindes med ca. 3,2 km segment tunnel og ca. 7 km pipejacking tunnel. Til skaktene skal der tilkobles tilslutningsbygværker og etableres afløbsledninger. Derudover skal der som forberedelse til skaktarbejdspladserne udføres ledningsomlægninger for skaktarbejdspladser.
Interne Kennung: 24.02-06674
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45221240 Bauarbeiten für Tunnel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45221200 Bauarbeiten für Tunnel, Schächte und Unterführungen, 45221230 Schächte, 45221247 Tunnelbauarbeiten