2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt om videreførelse mv. af NemLog-in-Applikationen
Beschreibung: I: Baggrund: Digitaliseringsstyrelsen udbyder Kontrakt om videreførelse mv. af NemLog‑in‑Applikationen. I henhold til LBKG nr. 333 af 19. marts 2025 stiller Digitaliseringsstyrelsen NemLog-in til rådighed for offentlige myndigheder, offentligretlige organer og juridiske enheder, og Digitaliseringsstyrelsen er ansvarlig for at sikre udvikling, drift, forvaltning og vedligeholdelse af NemLog-in. Kontrakten skal således understøtte Digitaliseringsstyrelsens videreførelse af NemLog-in. NemLog-in er et samfundskritisk system, der har en central rolle i Danmarks digitale infrastruktur ved at tilbyde en række services til borgere, virksomheder og offentlige myndigheder, herunder login på offentlige og private selvbetjeningsløsninger, digital signatur og certifikater, administration af erhvervsbrugere og fuldmagtsfunktionalitet. NemLog-in består af en række Komponenter, herunder 1) Tilslutningskompetent, 2) Log-in-komponent, 3) STS-komponent, 4) Administrationskomponent, 5) MitID Erhverv-komponent 6) Brugerrettighedsstyringskomponent, 7) Faktureringskomponent, 8) Fuldmagtskomponent, 9) Signeringskomponent, 10) Valideringskomponent, 11) CA- og TSA-komponent, 12) Rapporteringskomponent, 13) Fælleskomponenter, 14) Referencekomponenter og 15) Testkomponenter. NemLog-in har en lang række interne og eksterne integrationer og er kritisk i relation til Danmarks digitale infrastrukturs sikkerhed og tilgængelighed. NemLog-in håndterer ca. 36 mio. logins pr. måned (gennemsnit 2025), 560.000 digitale signeringer pr. måned (januar 2025). NemLog-in har 340.000 tilsluttede brugerorganisationer i MitID Erhverv (november 2025) og 1.236.379 aktive erhvervsidentiteter i MitID Erhverv (november 2025). NemLog-in-Applikationen videreføres i sin helhed og skal overtages ved en transition og herefter videreudvikles og vedligeholdes. I forbindelse med transitionen gennemføres transformation af udvalgte Komponenter. Udbuddet af Kontrakten gennemføres i nær sammenhæng med Digitaliseringsstyrelsens igangværende udbud af Kontrakt om infrastrukturdrift mv. til NemLog-in-Applikationen og udvalgte støttesystemer mv., jf. udbudsbekendtgørelse nr. 55320-2026 af 26. januar 2026. Digitaliseringsstyrelsen ønsker, at leverandøren af den udbudte kontrakt (herefter: "Hovedleverandøren") skal indgå i et tæt og dynamisk samarbejde med Digitaliseringsstyrelsen og den kommende Driftsleverandør samt eventuelt Øvrige Leverandører. Hovedleverandøren skal således levere sine Ydelser i tæt samspil med Digitaliseringsstyrelsen (herefter ”Kunden”) og Driftsleverandøren, herunder i forbindelse med transition og idriftsættelse af NemLog-in-Applikationen på Infrastrukturen, deltagelse i samarbejdsfora samt håndtering af driftsforstyrrelser og Incidents. Til at understøtte samarbejdet mellem Hovedleverandøren, Kunden, Driftsleverandøren og Øvrige Leverandører stiller Kunden softwarelicenser til en række Fælles Støttesystemer til rådighed. De Fælles Støttesystemer etableres i egne Miljøer i Infrastrukturen hos Driftsleverandøren. Støttesystemerne indgår i Systemporteføljen sammen med NemLog-in-Applikationen. Leverandørens forpligtelser under Kontrakten omfatter Systemporteføljen, jf. del II nedenfor og beskrivelsen i udbudsmaterialet. II: Hovedydelser: 1) TRANSITION, bl.a. overtagelse af ansvaret for levering af de Løbende Ydelser, Bestillingsydelser og Tværgående Ydelser fra de Afgivende Leverandører, etablering af samarbejdsorganisation, vidensoverdragelse, etablering af de Fælles Støttesystemer og transformation af udvalgte Komponenter. 2) LØBENDE YDELSER a. Applikationsdrift, bl.a. implementering af Releases, håndtering af batchkørsler, applikations- og sikkerhedsovervågning, samt konfiguration af Miljøer og virtuelle servere, herunder installation og vedligeholdelse af programmel. b. Applikationsvedligeholdelse og -videreudvikling, bl.a. løbende fejlretning, forebyggende vedligeholdelse, herunder med bl.a. fokus på sikkerhed og lovgivningskrav, og videreudvikling af bestående funktionalitet til sikring af Kundens forretningsmæssige vision og behov samt videreudvikling af ny funktionalitet. c. Support, bl.a. levering af supportydelser i form af service desk, der stilles til rådighed for Aktører og Anvendere, 1st-line og 3rd-line support til en række Aktører, 2nd-line support til områder, hvor Kunden yder 1st-line support, etablering og administration af IT service management, samt tilslutning af brugerorganisationer, it-systemudbydere og it-leverandører. d. Compliance, bl.a. bistand til Digitaliseringsstyrelsens egne audits, overensstemmelsesvurderinger vedr. tillidstjenester og revisionserklæringer vedrørende sikkerhedskrav, Hovedleverandørens ansvar for gennemførelse af og erklæringer fra egne audits vedrørende sikkerhedskrav samt nødvendig revision. 3) BESTILLINGSYDELSER, bl.a. Konsulent- og Standardbestillingsydelser samt Option på understøttelse af et tredje datacenter. 4) TVÆRGÅENDE YDELSER, bl.a. rapportering, Dokumentation samt kvalitetssikring og afprøvning. 5) TRANSITION UD OG ØVRIGE OPHØRSYDELSER, bl.a. ifm. hjemtagelse, ved kontraktophør eller eventuel overdragelse af ansvaret for Ydelserne til Kunden eller Kundens Modtagende Leverandør.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, jf. udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 1, litra c)
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72222300 Informationstechnologiedienste, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72261000 Software-Unterstützung, 72262000 Software-Entwicklung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72310000 Datenverarbeitung, 72800000 Computerrevision und -prüfung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten omfatter en Option, hvorefter Hovedleverandøren skal understøtte muligheden for at driftsafvikle Systemporteføljen i et tredje datacenter. Efter etablering af det tredje datacenter skal Hovedleverandøren på Digitaliseringsstyrelsens bestilling kunne installere og deployere Systemporteføljen i datacentret. Hensigten med Optionen er, at det tredje datacenter både kan indgå som aktivt datacenter under normal drift, og at driften i en beredskabssituation kan transitioneres fra de primære datacentre til det tredje datacenter, herunder således at det tredje datacenter midlertidigt kan være eneste datacenter. Hovedleverandøren skal muliggøre og understøtte dette.